3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Miközben Lengyelországban az őszi választások egyik kampánytémája lett, hogy az emberek a jövőben is szabadon gombászhatnak-e az erdőkben, Csehországban nem terveznek korlátozást.

Csehországban sokan töltik a nyári vakációt az ország erdeiben. Ha pedig már ott járnak, lelkesen gyűjtik a szabadon termő gyümölcsöket, illetve nagy kultúrája van a gombászásnak is – írja a Radio Prague azzal kapcsolatban, hogy felmerült-e ezen tevékenységek korlátozásának lehetősége.

A csehek jellemzően a gyümölcsöket frissen és lekvárrá feldolgozva is fogyasztják. A Cseh Mezőgazdasági Egyetem adatai szerint 2022-ben negyedével nőtt az erdőkben szedett gomba mennyisége is. Eközben - a Magyaroszágról lassan eltűnő - málnából, szederből és áfonyából a korábbinál jóval kevesebb került az erdőjárók kosarába. Az utóbbit főként a kéregbogár-fertőzés magyarázhatja.

Nyitva maradnak az erdők. Fotó: Depositphotos
Nyitva maradnak az erdők. Fotó: Depositphotos

Részben emiatt, részben a kiszámíthatatlanul változó csapadékmennyiség miatt erősen ingadozik az erdei növények gyümölcshozama. Ennek ellenére becslések szerint a csehek 2022-ben összesen 39 ezer tonna erdei gyümölcsöt szüreteltek, aminek értéke 8 milliárd korona (128 milliárd forint).

Árfolyam

A statisztikai adatok szerint a csehek hatvan százaléka legalább havonta egyszer tesz erdei kirándulást. Eközben Európa egyes országaiban korlátozzák az erdei gyümölcsök és a gomba szedésének lehetőségét. Svájcban például csak bizonyos napokon megengedett a gyűjtögetés, máshol a leszedett termések súlyára szabnak meg felső határt. Ennek mintájára felmerült a lehetőség, hogy Csehországban is bevezetnek valamilyen korlátozó szabályt. 

Marek Vyborny mezőgazdasági miniszter azonban kijelentette, hogy a kormány nem tervez ilyen lépést. Legalábbis újabb szabályt nem akarnak bevezetni, ugyanis a nemzeti parkok első zónáiban tilos a gyűjtögetés. Pedig a csehek szorgalmasak. Az agráregyetem adatai szerint minden háztartás, amely élelmet keresett az erdőkben, átlag nyolc kilogramm gombát és három és fél kilogramm áfonyát gyűjtött. Ez azt sejteti, hogy egyesek nyereségesen üzletelnek az erdei finomságokkal.

A lengyeleknél kampánytéma

A szomszédos Lengyelországban a jelenleg zajló választási kampányban is előkerültek az erdők, mégpedig azok privatizációjának kérdése. 

Kaczynski azt mondta sok országban magánkézben vannak az erdők, amelyekbe nem lehet szabadon belépni. Ha az unió ezt a rendszert kiterjeszti Lengyelországra, akkor a kisemberek nem mehetnek majd gombát szedni az erdőkbe. Elveszik a lengyelek elidegeníthetetlen jogát a gombaszedésre.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Műtrágyaügyben kért európai segítséget Nagy István
Privátbankár.hu | 2026. március 14. 15:01
Az orosz és fehérorosz műtrágyaimportra kivetett vámok és szankciók eltörlését kéri az elszálló műtrágyaárak miatt.
Agrár Aggódik a húsvéti árak miatt? Jó hírt közöltek a tojásról
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 09:50
Húsvétkor a ketreces tartásmódból származó (M-es méretű) tojás átlagosan 90-95 forintba, míg a mélyalmos tojás 100-110 forintba kerülhet majd a boltokban, vagyis a vásárlók a tavalyi árszinten juthatnak az ünnepkörtől elválaszthatatlan élelmiszerhez – derül ki az Agroinform.hu elemzéséből.
Agrár Ha Európa túl messzire megy a szabályozásban, a versenytársak fogják átvenni a piacot
Natív tartalom | 2026. március 9. 17:52
Az európai mezőgazdaságot és élelmiszeripart egyre inkább globális politikai és gazdasági folyamatok alakítják. Kereskedelmi megállapodások, geopolitikai konfliktusok és eltérő szabályozási rendszerek határozzák meg a versenyfeltételeket. Bárány Lászlóval, a Master Good ügyvezető-tulajdonosával arról beszélgettünk, milyen hatással lehet a Mercosur-megállapodás az európai baromfiágazatra, milyen kihívást jelent az ukrán verseny, és milyen irányba mozdulhat el az európai agrárpolitika.
Agrár Irán csapást mérhet a világ élelmiszerpiacára
Bózsó Péter | 2026. március 7. 14:21
A Hormuzi-szoros lezárása a globális élelmiszerbiztonságot is fenyegeti. Teherán a hajózási útvonal korlátozásával nemcsak az olaj és a cseppfolyós gáz útját zárja el, hanem a globális műtrágyakivitel mintegy harmadát is megakadályozza.
Agrár Ez is az újabb háború hatása: itt is brutális drágulás jöhet
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 09:27
Nagy esély van rá, hogy a gabonafélék jegyzésára is emelkedni fog.
Agrár Megkapják a pénzüket a Bászna Gabona károsultjai
Privátbankár.hu | 2026. február 28. 15:33
Másfél hónap alatt a pénzükhöz juthattak a Bászna Gabona Zrt. károsultjai – jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter. Az ügyben az összes kkv-nak minősülő érintett gazdálkodó pozitív döntést kapott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarától.
Agrár Folytathatja a nemzetközi terjeszkedést az UBM
Privátbankár.hu | 2026. február 24. 12:24
Többségi részesedést szerezhet az UBM a harmadik legnagyobb görög takarmánygyártóban.
Agrár Rendkívüli: egyre súlyosabb az európai helyzet ennél az alapvető élelmiszernél
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 13:19
Árnyomás küldi padlóra ezt az ágazatot. Már tavaly kezdődtek a komoly gondok.
Agrár Nem tetszik a közös agrárpolitika módosítása a V4+ agrárkamaráinak
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 17:21
Tiltakozik a cseh, a lengyel, a magyar, a szlovák, valamint a lett és litván agrárkamara.
Agrár Örülhetnek Európában? Kína fontos vámot enged el
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 15:26
A korábbi szinthez képest jelentős csökkentés.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG