4p

Lövöldözés alakult ki szerdán magyar idő szerint késő este, amerikai idő szerint délután az Egyesült Államok fővárosában, Washingtonban, a Fehér Ház közelében.

Kristi Noem amerikai belügyminiszter közölte, hogy két nemzeti gárdistát meglőttek, most súlyos sérülésekkel kórházban fekszenek. Elmondása szerint a támadást szövetségi szinten fogják kivizsgálni, és azt első körben a rendfenntartó szervek elleni atrocitásként kezelik.

A sebesültek Nyugat-Virginia nemzeti gárdájában szolgálnak. Kash Patel FBI-elnök szerint a gárdisták súlyos sérülésekkel vannak a kórházban.

CNN három forrása szerint a támadó szándékosan célozta meg a gárdistákat. Egyiküket közvetlen közelről lőtte meg, majd, miután a másik gárdista egy buszmegálló mögött próbált el elbújni, rá is rálőtt. A BBC egy szemtanúra hivatkozva azt írja: a helyszínen először két lövést hallottak, majd hármat.

A helyszínen – amely a Fehér Házhoz tartozó irodák közvetlen közelében van – rendőrök, katonák és mentők jelentek meg – írja a BBC. A helyszínt lezárták, a washingtoni lakosokat arra kérik, hogy kerüljék el a környéket.

A lövöldözés gyanúsítottját a hatóságok néhány percen belül elfogták. A CNN egy forrása szerint nem működik együtt a hatóságokkal, és a lövöldözés idején nem volt nála személyi okmány.

Később a hatóságok a gyanúsítottat Rahmanullah Lakanwal néven azonosították. A CNN arról számolt be, hogy az Afganisztánból érkező illető 2024-ben menedékjogot kért, amelyet a Trump-kormány 2025 áprilisában meg is adott neki.

Később Kristi Noem belbiztonsági miniszter az X-en azt írta, hogy a gyanúsított „a Biden-kormányzat alatt, 2021. szeptember 8-án az Operation Allies Welcome keretében” érkezett. Ekkor engedélyezték sok kiszolgáltatott afgánnak, köztük az amerikaiakkal Afganisztánban évtizedekig együtt dolgozóknak, hogy biztonságban letelepedhessenek az Egyesült Államokban.

Az afgán bevándorlókkal kapcsolatos összes bevándorlási ügy feldolgozását „a biztonsági és átvilágítási protokollok további felülvizsgálatáig határozatlan ideig felfüggesztjük” – közölte az amerikai állampolgársági és bevándorlási hivatal „Hazánk és az amerikai nép védelme és biztonsága továbbra is elsődleges célunk és küldetésünk” – tették hozzá.

Donald Trump elnök felszólított, hogy vizsgáljanak felül minden egyes afgán bevándorlót, akik Joe Biden kormányzása alatt léptek be az országba. A Trump-kormány egy szövetségi fellebbviteli bírósághoz fordult, hogy sürgősen függessze fel azt a szövetségi bírói rendeletet, amely szerint a Nemzeti Gárdát ki kell vonni Washingtonból. A bíró a múlt héten jogellenesnek ítélte a gárda bevetését.

A lövöldözés után Donald Trump amerikai elnök is posztolt, a Truth Socialön azt írta: „Az állat, amelyik meglőtte a két nemzeti gárdistát – akik mindketten súlyosan megsebesültek, és most két külön kórházban vannak – szintén súlyosan megsebesült, de ezzel együtt is nagy árat fog fizetni. Isten áldja a nagyszerű nemzeti gárdát, valamint minden katonánkat és a rendfenntartókat.”

 

A lövöldözés után tartott sajtótájékoztatón J. D. Vance amerikai alelnök azt mondta, a támadó motivációja egyelőre ismeretlen. Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter később arról beszélt, hogy Trump azt kérte tőle, hogy a támadás miatt további 500 nemzeti gárdistát küldjön a fővárosba.

Több amerikai lap szerint a lövöldözésben többen is megsérülhettek és a gárdistákkal együtt legalább három sérültet szállítottak kórházba. Donald Trump amerikai elnök a lövöldözés idején nem volt a Fehér Házban. Kash Patel FBI-vezér tájékoztatása szerint a rendőrség és a katonaság mellett az FBI egységei is a helyszínen vannak.

A washingtoni rendőrség vezetője Jeffrey Carrol szerint a támadó egy utcasarok mögül lépett elő, mielőtt tüzet nyitott a gárdistákra. A támadót egy, a lövéseket meghalló harmadik gárdista lőtte meg, majd később sikerült őt lefognia és a rendőrség segítségével előállítania. A támadót kórházba szállították, a rendőrség szerint nincs arra utaló jel, hogy lett volna másik elkövető.

A támadó elfogásáról videó készült:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Venezuela után: ilyen árakon tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 11:15
Ugyanannyiért, mint ma.
Közérdekű Budapestre hívta Donald Trumpot Orbán Viktor, az amerikai elnök válaszolt
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 08:00
Összejöhet a kampányban a Trump-Orbán találkozó?
Közérdekű Jó hír az autósoknak, kellemes meglepetéssel várják őket a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 10:54
Az idén olcsóbb a benzin és a dízel, mint tavaly. 
Közérdekű Fontos közlemény jött, ezt kell tenni az adómentességhez
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 12:30
Január elsejétől szja-mentességet kap minden 30 év alatti anya és a két gyereket nevelő, 40 év alatti anyák is.
Közérdekű Lángra kapott és leégett Amszterdam egyik szimbóluma az újév első napján
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 11:00
A környéken élőket is ideiglenesen ki kellett költöztetni.
Közérdekű Több tucat ember halt meg újév napján, egy svájci bárban történt robbanásban
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 08:50
Az olasz külügyminisztérium szerint mintegy 40-en.
Közérdekű Kocintott már petnattal? Buboréktrendek, pezsgő illemtan
Elek Lenke | 2025. december 31. 17:01
Hajdanán a szilveszteri házibuli előtt beugrottunk valamelyik közértbe és egy üveg Törleyvel vagy orosz pezsgővel beállítottunk a barátokhoz, meg sem néztük, hogy száraz-e az ital vagy édes. Arról sem volt talán fogalmunk, hogy mi a hagyományos erjesztésű és a tankpezsgő közötti különbség. Alkoholmentes változat nem is létezett. Újabban azonban buborékszakértők lettünk – legalábbis egy szűk réteg.
Közérdekű Immár tény: ennyi lesz a minimálbér és a garantált bérminimum 2026-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 10:12
Ez is benne van a legfrissebb, kedden késő este megjelent Magyar Közlönyben.
Közérdekű Új program indul az egyetemisták számára
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 16:35
Ezt Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, valamint fiatalokért felelős államtitkára jelentette be.
Közérdekű Érkezik a dupla családi adókedvezmény, mutatjuk, hogyan
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 14:30
A 2025 év eleji összeghez képest jövőre megduplázódik a családi kedvezményként igénybe vehető összeg: 2026. január 1-től egy gyerek után már havonta nettó 20 ezer, két gyermek esetében gyermekenként 40 ezer, három vagy több gyermeknél pedig gyermekenként 66 ezer forint jár a családoknak. A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos eltartottak után jövőre pedig már havi nettó 20 ezer forint kedvezmény vehető igénybe.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG