3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

2022. július 1-jétől kizárólag állami meddőségi klinikákon kezelhetők Magyarországon az erre jogosult nők – ez áll a parlamenthez benyújtott egyes vagyongazdálkodási kérdésekről szóló törvényjavaslat módosításai között. Így a maradék három magánkézben lévő meddőségi centrum, - ahol még lombikprogram folyik,- is állami kézbe kerülhet..

A május 25-én a Parlamenthez benyújtott egyes vagyongazdálkodási kérdésekről szóló törvényjavaslat módosításai között egy már megkezdett folyamat lezárása sejlik fel, amikor az 1997-es egészségbiztosítási törvényben tervezett változtatások indoklásaként ezt írják:

"Magyarországon a demográfiai kihívások állami szerepvállalást igényelnek, ezért a jövőben az emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárások elvégzése kizárólagosan állami fenntartású egészségügyi szolgáltató, valamint az egységes állami egészségügyi irányítás részét képező, a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény szerinti klinikai központ hatáskörébe kerül."

A maradék három klinikát is beszippantja az állam? Fotó: Depositphosos
A maradék három klinikát is beszippantja az állam? Fotó: Depositphosos

 

A továbbiakban arra is kitér a módosítás, hogy a meddőségi kezeléseket csak az állam végezheti el 2022. július 1-jétől. Azoknak a szolgáltatóknak az engedélye, amely ezeknek a feltételeknek nem felel meg, 2022. június 30-án hatályát vesztik.

A meddőségi kezelésre szoruló nők ezért már csak 2021. szeptember 30-ig köthetnek a maradék három magán meddőségi centrumban szerződést. 2019 végén hat meddőségi centrumot államosítottak, a mementóként fennmaradt elenyésző számú klinikák átadását a „szolgáltatónak” az állam végzi majd el. A klinikák kötelesek lesznek átadni a náluk tárolt embriókat és ivarsejteket, ugyanakkor a tulajdonosváltáson áteső cégek állami kártalanításra lesznek jogosultak.

A kártalanítás mértéke megegyezik az egészségügyi szolgáltató működési engedélyének hatályvesztését megelőző öt üzleti év – amennyiben működését később kezdte meg az adott évek – állami átvétellel érintett gazdasági tevékenységéből származó, mérleg szerinti eredménye egy éves átlagának összegével. A kártalanítás mértékét a nemzeti vagyon kezeléséért felelős miniszter állapítja majd meg.

2020 januárjától ezeknek az addig magán kézben lévő meddőségi centrumoknak lett a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő a tulajdonosa:

  • a budapesti Forgács Intézet Egészségügyi és Szolgálató Kft.,
  • a budapesti Kaáli Ambuláns Nőgyógyászati Intézet Kft.,
  • a budapesti Várandós Egészségügyi Szolgáltató Kft.,
  • a budapesti Sterilitas Egészségügyi Ellátó Kft.
  • a szegedi Kaáli REK Reprodukciós Központ Kft.,
  • a tapolcai Pannon Reprodukciós Intézet Egészségügyi és Szolgáltató Kft.

Jelenleg már csak három magán meddőségi centrum működik magán kézben Magyarországon, ahol lombikprogram folyik:

  • TritonLife Róbert Magánkórház
  • Versys Clinics
  • Reprosys Kft.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Robert Fico: Hétfőn az áramszállítást is leállítják Ukrajnába, ha nem indul el az olaj Szlovákiába
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 14:10
A szlovák miniszterelnök a hét végére adott gondolkodási időt Zelenszkijnek. 
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír: zavartalan lesz a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 12:32
A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat a horvát kormánnyal együttműködésben 2026. március 20-ig érvényes engedélyt szerzett az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyoneszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC), amely lehetővé teszi a kőolaj további zavartalan szállítását a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részére – közölte szombaton a horvát társaság.
Makro / Külgazdaság Nagy drágulás jöhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 10:10
Nem kizárt, hogy 7-8 forinttal is emelkednek a hazai benzin- és gázolajárak – jelzi előre az Mfor Üzemanyagár-figyelő.
Makro / Külgazdaság Donald Trump nem adja fel: új vámot vezetett be
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 08:22
Donald Trump amerikai elnök új, 10 százalékos globális vámot vezetett be a Legfelsőbb Bíróság által hatályon kívül helyezett vámok helyett.
Makro / Külgazdaság Ilyen is van: csökkentek a lakásárak, de sajnos nem nálunk
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 18:50
Közel négyéves csúcs után visszaesett az eladott új lakások száma az Egyesült Államokban decemberben.
Makro / Külgazdaság Ez lehet az év döntése: eltörölte a Legfelsőbb Bíróság Donald Trump vámjait
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:50
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága pénteken eltörölte Donald Trump amerikai elnök kiterjedt vámprogramjának és vámintézkedéseinek jelentős részét.
Makro / Külgazdaság Búra derűt hozhat a friss ipari adat
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:28
Az Egyesült Államokban az ipari termelés éves alapon 2,3 százalékkal emelkedhetett januárban, ami felülmúlja az elemzői várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Új ingatlannal gazdagodott tavaly Takács Péter és Rétvári Bence
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:45
Idén is bepillantottunk a belügyminiszter és csapatának a vagyonnyilatkozataiba.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany az Egyesült Államokban, nagyon lefékezett a növekedés
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:04
A vártnál jóval gyengébben teljesített az amerikai gazdaság tavaly év végén.
Makro / Külgazdaság Kezdődik? Szombattól drágul a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 12:08
Itt van, mire számíthatunk a kutakon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG