4p
A magyar adósságráta az egyik legdinamikusabb csökkenést mutatta a tagállamok között az Eurostat legfrissebb adatai szerint.

Tavaly az államadósság az előző évekhez képest a GDP 70,2 százalékára mérséklődött, míg a hiány mind az uniós kritérium, mind pedig a kitűzött cél alatt, 2,3 százalékon teljesült.

Pozitív fejleményként emelte ki a Pénzügyminisztérium, hogy az Eurostat a korábban megfogalmazott módszertani fenntartásait Magyarországra nézve visszavonta, mert a magyar állam eleget tett az adatharmonizációs kéréseknek.

Az Eurostat többször kifogásolta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainak besorolását, megítélése szerint ugyanis az MNB alapítványainak és azok leányvállalatainak eszközeit a központi költségvetés részeként kell kezelni. Az Eurostat szerint a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetséget (MSZKSZ) is a központi költségvetésbe kell besorolni.

A kormány változatlanul elkötelezett a kiszámítható és felelősségteljes költségvetési politika iránt, amelyben kiemelt szerep jut az államadósság csökkentésének - hangsúlyozza a Pénzügyminisztérium. A korábbi adatokhoz képest is jelentősebben mérséklődött az adósságráta: 2017-ben 73 százalék alá, tavaly pedig 70,2 százalékra. Az idei első fél évben ez a tendencia tovább folytatódott, így az év végére várt 68,5 százalékos mutató reálisan teljesíthető - szögezte le a PM. Az MNB adatai szerint június végén 68,2 százalékon állt a mutató.

A kormány eltökélt célja az, hogy a kormányzati ciklus végére az államadósság aránya a 60 százalékos szint alá kerüljön.

Az államháztartási hiány 2012 óta minden évben az erre vonatkozó, három százalékos konvergencia-kritérium alatt teljesül, így 2013-ban meg is szűnt a Magyarország elleni túlzotthiány-eljárás, amelyet az uniós szervek rögtön a 2004-es csatlakozáskor indítottak. Az idei évi költségvetési folyamatok előrevetítik az 1,8 százalékos hiánycél elérését.

Az Unióban is csökkent a hiány és az államadósság

Csökkent az államháztartási hiány és az államadósság bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított aránya tavaly az Európai Unióban és az euróövezetben.

Az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) hétfőn közölt második becslése szerint a 19 országot tömörítő euróövezetben a GDP-arányos államháztartási deficit 0,5 százalékra süllyedt 2018-ban a 2017-ben elért 0,9 százalékról. A hiány abszolút értékben 103,51 milliárd eurót tett ki 2017-ben, ez 57,86 milliárd euróra csökkent tavaly. A 28 tagú unióban 2017-ben 160,25 milliárd euróra, 2018-ban pedig 114,052 milliárd euróra rúgott a hiány, GDP-arányosan 1,0 százalékról 0,7 százalékra mérséklődött a hiány.Az államadósság GDP-hez viszonyított aránya az euróövezetben 87,8 százalékról 85,9 százalékra süllyedt az euróövezetben, az unió egészében pedig 82,1 százalékról 80,4 százalékra mérséklődött.

Az államháztartás többlettel zárt 14 uniós országban: Luxembourgban (2,7 százalék), Németországban és Máltán (egyaránt 1,9 százalék), Bulgáriában (1,8 százalék), Hollandiában (1,5 százalék), Csehországban (1,1 százalék), Görögországban (1,0 százalék), Dániában, Szlovéniában és Svédországban (egyaránt 0,8 százalék), Litvániában (0,6 százalék), Horvátországban (0,3 százalék), Ausztriában (0,2 százalék) és Írországban (0,1 százalék).

Mindössze két uniós tagállamban érte el vagy haladta meg a 3 százalékos küszöböt a GDP-arányos hiány tavaly: Romániában 3,0 százalékra, Cipruson pedig 4,4 százalékra rúgott a deficit.

Tavaly év végén Észtország büszkélkedhetett a legkisebb mértékű, 8,4 százalékos GDP-arányos államadóssággal, majd Luxemburg (21,0 százalék), Bulgária (22,3 százalék), Csehország (32,6 százalék), Litvánia (34,1 százalék) és Dánia (34,2 százalék) következett.

Tizennégy tagállamban haladta meg a 60 százalékos küszöböt a GDP-arányos államadósság, a legrosszabb helyzetben Görögország volt 181,2 százalékkal, majd Olaszország következik 134,8 százalékkal, Portugália 122,2 százalékkal, Ciprus 100,6 százalékkal, Belgium 100,0 százalékkal, Franciaország (98,4 százalék) és Spanyolország (97,6 százalék).

Az adósságrátát legnagyobb mértékben Litvánia csökkentette, 5,2 százalékponttal, majd Málta és Hollandia következik egyaránt 4,5 százalékponttal, Ausztria 4,3 százalékponttal, Írország 4,2 százalékponttal, Portugália 3,8 százalékponttal, Szlovénia 3,7 százalékponttal, Németország 3,4 százalékponttal, Horvátország 3,2 százalékponttal, Bulgária 3,0 százalékponttal, majd Magyarország 2,7 százalékponttal. A sereghajtó Franciaországban nem változott, Olaszországban 0,7 százalékponttal, Görögországban 5,0 százalékponttal, Cipruson pedig 6,7 százalékponttal emelkedett a GDP-arányos államadósság.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Így alakítaná át a közmédiát a Magyar-kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 13:01
Közzétette a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium a szakmai egyeztetés vázlatpontjaik, amelyek nem kötelezők, de adhatnak egy képet a jövő magyar közmédiájáról.
Makro / Külgazdaság Egyiptomi vasútprojekt: se pénz, se posztó, csak feljelentés?
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 10:46
Egyiptomi vasútprojektbotrány, az állami vezetők juttatásainak megvágása, spórolás a közmédián, a vényköteles gyógyszerek áfájának eltörlése. Ezekről a kérdésekről is beszélgetett kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.
Makro / Külgazdaság Ligeti Miklós: Szeretnénk már a Matolcsy-család legalább két tagját gyanúsítotti kihallgatáson látni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. július 24. 10:16
A Transparency International Magyarország jogi igazgatója élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 102. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Ismét végigsöpör a világon a vámhullám
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 09:31
A Trump-adminisztráció arra hivatkozik, hogy az Egyesült Államok betartatja a kényszermunkával előállított termékek importjának tilalmát, más országok viszont nem. 
Makro / Külgazdaság Júniusban is több lett a munkanélküli magyar
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 08:30
Kevesebben dolgoznak és több a munkanélküli júniusban, mint májusban volt a Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Ekkora inflációra számít Magyarországon az OECD
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 07:03
A tavalyi minimális GDP-növekedés után idén már 1,9 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság, de hosszabb távon javítani kell a nők és a fiatalok munkaerőpiaci helyzetén az OECD szerint.
Makro / Külgazdaság Értékelést adtak a magyar gazdaságról, a kormány is reagált
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 20:08
Az OECD legfrissebb Magyarországról szóló gazdasági előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése a következő két évben fokozatosan erősödhet.
Makro / Külgazdaság Az ÁSZ elnöke visszautasítja Magyar Péter kijelentéseit
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 19:09
Közleményben reagált az Állami Számvevőszék.
Makro / Külgazdaság Összeült az EKB, de a kamat ezt meg sem érezte
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 16:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásokkal összhangban nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
Makro / Külgazdaság Elképesztő csúcsokat döntött az üzleti és főleg a fogyasztói bizalom idehaza
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 12:57
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – a EU támogatásával és módszertanával végzett – felmérése szerint, júliusban a fogyasztók és az üzleti szféra hangulata egyaránt javult. A várakozások összefoglaló jelzőszáma, a GKI konjunktúra indexe szűk három ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, s így négy és féléves csúcsára ért fel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG