3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kínában az anyáknak járó standard szülési szabadság három-négy hónapig tart.

Az országos előirányzaton felül további, legfeljebb három hónappal meghosszabbíthatják szülési szabadságukat a harmadik gyermeket vállaló anyák a kínai fővárosban - írta a helyi hatóságok csütörtöki közlésére hivatkozva a China Daily című kínai lap.

A Kínai Kommunista Párt végrehajtó testületének központi bizottsága május végén határozott úgy, hogy a továbbiakban engedélyezik a három gyermek vállalását családonként, eltörölve az eddig érvényben lévő korlátozást, amely alapján a népesség jelentős részét alkotó han kínai pároknak csak két gyerekük lehetett. A döntést azzal indokolták, hogy annak alkalmazása a megfelelő támogató intézkedések mellett hozzájárul majd a kínai népesség struktúrájának javításához, választ ad az öregedő társadalom problémájára és megőrzi az ország az emberi erőforrás terén élvezett előnyeit.

Mióta a határozat július 20-án érvénybe lépett, Kína egyes részein már bevezettek bizonyos, a gyermekvállalási kedv ösztönzését célzó intézkedést. A délkelet-kínai Szecsuan tartományban található Pancsehua volt az első olyan város, ahol az egynél több gyereket vállaló családok számára pénzügyi támogatást ajánlottak fel. A városban élő családok minden második vagy harmadik gyerek után havi 500 jüan (23 ezer forint) támogatást kapnak egészen addig, amíg a gyerek betölti a harmadik életévét.

Kínában az anyáknak járó standard szülési szabadság három-négy hónapig tart, a pontos hosszát egyebek mellett olyan körülmények alapján határozzák meg, hogy merültek-e fel komplikációk a szülés során. A China Daily cikke szerint a harmadik gyerek vállalását engedélyező, májusi határozattal egy időben Peking a harmadik gyerek után járó szülési szabadságot további 30 nappal meghosszabbította. A csütörtöki közlés alapján pedig a kínai fővárosban élő anyák munkáltatói hozzájárulással további egy vagy akár három hónappal tolhatják ki a szülési szabadságukat, miközben az apák 15 napos szabadságot kaphatnak a harmadik gyermek születését követően.

Július végén a kínai hatóságok egy sor, a magániskolák működésének szigorítását célzó szabályt is közzétettek, melyekkel részben a gyerekneveléssel járó költségterheket kívánják enyhíteni a gyerekvállalás kedv ösztönzésére.

A legutóbbi, májusban közzétett népességi adatok alapján tavaly mintegy 12 millió gyerek született Kínában. Ez a legalacsonyabb születési szám volt az 1960-as évek óta, és jelentős visszaesést tükröz még a 2016-ban regisztrált 18 millió újszülötthöz képest is. A 2020 végén végzett népszámlálás alapján Kína lakossága tavaly 1,412 milliárdra nőtt az egy évvel korábbi, 1,4 milliárdról.

Kínában 2015 októberében törölték el az 1979-ben bevezetett egykepolitikát, amely alapján a lakosság zömét kitevő han kínai párok csak egy gyermeket vállalhattak, a túlnépesedést elkerülendő. Az enyhítés nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a születések száma ugyanis a következő években folyamatosan csökkent.

A gyermekek számát korlátozó családpolitika a férfiak és nők arányának felborulását is előidézte Kínában, ahol hagyományosan a fiúgyermekeket részesítik előnyben. 2020-ban a férfiak száma 34,9 millióval volt több a nőkénél a távol-keleti országban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Veszélyes helyzetben Szerbia, Orbán Viktorral tárgyal az elnök szerdán
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 19:20
Szombaton leállhat a pancsovai kőolajfinomító, ha az amerikai OFAC-tól nem kap operatív engedélyt az olaj- és gázipari óriáscég, a NIS. És ez még nem minden: a másodlagos szankciók a Szerb Nemzeti Bankot és a NIS-szel kapcsolatban álló bankokat is érinthetik.
Makro / Külgazdaság Lesújtó képet mutat Magyarországról a legfrissebb jogállamisági jelentés
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 16:26
A bírói függetlenség sérül, burjánzik a korrupció, és AI-generált reklámok veszélyeztetik a választások tisztességességét. Megjelent a Strik-jelentés, ami a magyarországi jogállamiság helyzetének legfrissebb állapotát mutatja be.
Makro / Külgazdaság Fontos akadály hárult el az új MNB-alelnökjelölt elől
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 15:39
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága is támogatja Banai Péter Benőt, az MNB alelnökjelöltjét. Banai arról is beszélt, hogy a jegybanknak készen kell állnia az új, digitális alkalmazások használatára.
Makro / Külgazdaság Visszaeső exporttal számolnak a német autóipari vállalatok
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 14:48
A német élelemiszeripar és fémipar is borúlátó, tartós fellendülésnek egyelőre semmi jele. Októberben még plusz 2,2 ponton állt az exportvárakozási mutató, novemberre mínusz 3,4 pontra csökkent.
Makro / Külgazdaság Egyértelműen vezet a Tisza a Fidesz előtt az osztrák köztelevízió szerint
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 12:11
Az osztrák köztelevízió (ORF) híradója, a Zeit im Bild (ZIB) szerint Orbán Viktor miniszterelnök korszaka a jövő tavaszi választásokkal „véget érhet”. 
Makro / Külgazdaság Még 2 euró sincs egy liter benzin, egész Európa irigykedhet
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 11:19
A gázolaj beszerzési ára továbbra is változatlan. 
Makro / Külgazdaság Egész Európa megérzi, hogy a német gazdaság továbbra sincs valami jó formában
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 10:22
A teljes fogyasztás stagnált a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Megvannak a Tisza továbbjutó jelöltjei
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 08:53
A második fordulóba továbbjutott jelölt harminc százaléka nő.
Makro / Külgazdaság Megállíthatatlanul terjed a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 08:19
Egyre többen használják az AI-t.
Makro / Külgazdaság Románia „nagytakarítást” hirdetett a veszteséges állami vállalatoknál
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 17:12
A bukaresti kormány „nagytakarítási”, vagyis átfogó cselekvési tervet dolgoz ki a veszteséges állami vállalatok hatékonyságának növelése, a menthetetlen cégek felszámolása érdekében, oly módon, hogy a közpénzekből működő vállalatok valóban a közérdeket szolgálják – jelentette be hétfőn a négypárti koalíciós kormány frissen kinevezett reformügyi miniszterelnök-helyettese.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG