2p
Összesen 983,7 milliárd forintról mondott le a kormány 2018-ban az érvényesíthető adókedvezmények miatt, ez valamivel túlszaladt a költségvetésben tervezett 865,3-950,8 milliárd forintos határon. Részletesebben is megnéztük, hogy ez hogyan oszlott el.

Mint a korábbi években is, legjelentősebb összeg a személyi jövedelemadóból érvényesíthető kedvezmények miatt nem folyt be a büdzsébe, 323,5 milliárd forint. A kormány a családi adókedvezményeknél eredetileg 265-275 milliárd forinttal számolt, ahogy az a grafikonunkon is látszik, ez a tétel végül 271,8 milliárd forintra rúgott. Érdekesség, hogy az egyik olyan tétel, amely az előzetesen tervezettnél lényegesen többe került Orbánéknak az öngondoskodást és nyugdíj-előtakarékosságot is magában foglaló „rendelkezések az adó felett” volt, hiszen itt az eredetileg tervezett maximum 21,5 milliárd helyett 32,1 milliárd forintot költöttek.

Mintegy 40,5 milliárd forintra rúg az az összeg, amely az egyes tankolási kedvezmények miatt nem folyt be az államkasszába, míg a kormány szívéhez igen közel álló házi pálinkafőzés utáni kedvezmények 7,2 milliárdba fájtak. Szintén érdekes az energiaadó cím alatt található „lakosság mentessége” tétel, ez ugyanis a rezsicsökkentés keretében adott kedvezmények összegét jelenti, amely 15 milliárd forint volt.

A kormány zárszámadásának egyik legérdekesebb sora mindig a „sportcélú támogatás utáni adókedvezmény”, azaz a sport TAO-támogatás. Az előző évhez képest ez jelentősen megugrott, hiszen míg 2017-ben 81,2 milliárd forintról, 2018-ban már 128,3 milliárd forintról mondott le a kormány. A TAO-támogatások másik felét megnézve az „előadó-művészeti szervezet támogatása utáni adókedvezmény”, azaz a kultúr TAO 47,7 milliárd forintot tett ki, míg a film TAO 4,2 milliárdot. Csakúgy mint a sportra adott támogatásoknál, az előző évhez képest itt is növekedés volt tapasztalható.

A költések jelentős növekedése annak fényében különösen szembeötlő, hogy a költségvetés tervezésekor még csak úgy számoltak, hogy a sport TAO-ra 75,5-85,5 milliárd, míg a kultúr TAO-ra 22,8-24,8 milliárd forint közti összeg megy majd, azaz a zárszámadásból kiderül, hogy a kormány az eredetileg tervezettnél összesen 65,5 milliárd forinttal többet költött a TAO-támogatásokra. A túlfutásból 42,8 milliárd forintot a sport TAO, míg 22,9 milliárdot a kultúr TAO adott.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
Makro / Külgazdaság Hiába szedett be sokkal többet a magyar állam – még sokkal többet költött
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 12:33
Itt vannak a részletes adatok a költségvetés november végi helyzetéről.
Makro / Külgazdaság Fordul a kocka a benzinkutakon keddtől
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 11:27
Most az autósok másik csoportja örülhet.
Makro / Külgazdaság Itt van, mekkorát ütött Trump a német autóiparon – nagyot
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:44
Fellendülésre pedig nem érdemes fogadni.
Makro / Külgazdaság Döntött egy svájci bíróság: az egész világon aggódhatnak a multik
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:29
Precedensértékű lehet az ítélet.
Makro / Külgazdaság Megvétózhatta volna Ukrajna hitelét Orbán Viktor – meglepő, ki beszélte le erről
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 08:37
Félrehívták egy kicsit az uniós csúcs sorsdöntő pillanataiban.
Makro / Külgazdaság Ilyen még soha nem történt a magyar kereskedelemben
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 07:47
Csökkent a terminálok száma – de miért?
Makro / Külgazdaság Mélypontok közelében tántorog a jen
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 06:19
Hiába volt a kamatemelés?
Makro / Külgazdaság Olyan történt a Penny, a Lidl, és az Aldi üzleteiben, amit idén még nem tapasztaltunk
Kollár Dóra | 2025. december 22. 05:37
Árcsökkenést tapasztaltunk a diszkontokban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG