4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Esztergomban tartották a XX. Biztosításszakmai Konferenciát, melyet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége szervezett. Az elmúlt évek értékelése mellett a közeljövő is szóba került, kiemelten az extraprofitadónak a szektorra gyakorolt káros hatása.

Számottevően csökkenő mértékben, de jó eséllyel jövőre is fennmarad a biztosítási szereplőket terhelő extraprofitadó. A stabilizálódó piaci környezetben végre az elmúlt éveknél kedvezőbb fejlődési pályára kerülhet a biztosítási szektor – többek között ez hangzott el a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) által szervezett esztergomi XX. Biztosításszakmai Konferencián.

Kovács Zsolt, a Nemzetgazdasági Minisztérium miniszteri biztosa előadásában elmondta, hogy a piaci környezet stabilizálódása – az inflációs- és kamatkörnyezet normalizálódása, illetve a csaknem két számjegyű reálbérnövekedés – alapvetően javítja a biztosítási szektor 2025-ös üzleti kilátásait. A tervek szerint a biztosítókat terhelő extraprofitadó mértéke jövőre feleződhet, ami önmagában 50 milliárd forintos profitnövekedést jelenthet. Mindez különösen az életbiztosítási ágat érinti kedvezően, miközben a közvetítői jutalékalapra is kedvező hatással lesz majd.

Az extraprofitadó megfelelzése az életbiztosítási ágat érintheti kedvezően, a szektor azonban az eltörléséért lobbizik
Az extraprofitadó megfelelzése az életbiztosítási ágat érintheti kedvezően, a szektor azonban az eltörléséért lobbizik
Fotó: Depositphotos

Az elmúlt öt év piaci teljesítménye különösen az életbiztosítási területen elmaradt a lehetőségektől – közölte Kovács Zsolt. A nem-élet ágban az új szerzések értéke még nem érte el a 2019-es szintet, de ezen belül az alkuszok teljesítménye kiemelkedő volt: a nem-élet díjbevételek 63 százaléka már az alkuszi csatornán keresztül realizálódik. Az alkuszok átlagos eredménye 2019 óta 141 százalékkal nőtt. Ezzel párhuzamosan a közvetítői létszám több mint 13 százalékkal csökkent, ami fajlagosan tovább növeli a jövedelmezőséget.

A lakásbiztosítási kampány kapcsán a miniszteri biztos hangsúlyozta, hogy számos célkitűzés a várakozások felett teljesült: a szerződésállomány 20 százaléka mozdult meg, egyértelműen javult a szerződések ár/érték aránya, az egy négyzetméterre jutó biztosítási összeg növekedése révén csökkent az alulbiztosítottság mértéke. Az idei tapasztalatok a szabályozás finomhangolása követi, melynek keretében például a kampányban kötött szerződések fordulónapját 2025-ben egységesen április 30-ban határozzák majd meg.

Szebelédi Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője előadásában elmondta, hogy a biztosítási szektor az elmúlt évek piaci problémái ellenére továbbra is nyereséges, tőkefeltöltöttsége hosszú távon is biztonságos működést tesz lehetővé. A lakásbiztosítási kampányról szólva kiemelte, hogy már az első alkalom is komoly eredményekkel járt, a kampány egyben komoly lehetőség az alkuszok számára is. A lakásbiztosítások mellett jelentős további értékesítési lehetőségek vannak a nyugdíj-, illetve az egészségbiztosítások területén is.

Holló Bence, a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) alelnöke azt emelte ki, hogy noha a biztosítási szektor díjbevétele stabilan nő – 2023-ban 1577 milliárd forintot ért el –, az előző évhez képest tapasztalt 7,5 százalékos növekedés azt jelenti, hogy reálértékben visszaesés történt. Komoly kihívást jelent a ritka káresemények sűrűsödése (kitolódó viharszezon, mezőgazdasági károk megugrása), ám a szektor számára a legnagyobb terhet az extraprofitadó jelenti, ami 2023-ra gyakorlatilag negyedére vágta vissza a biztosítási szektor nyereséget. Ez az adóteher torzítja a piac szerkezetét is, mivel gyakorlatilag eltüntette az egyszeri díjas életbiztosításokat, ellehetetleníti a casco üzleti modelljét, és számos további területen is kiárazza az árérzékeny ügyfeleket. Ezért a MABISZ 2025-re az extraprofitadó teljes kivezetését javasolja. Egyben mindaddig szeretné kitolni az MNB etikus 2.0 koncepciójának bevezetését, ameddig az extraprofitadó teljes megszüntetése nem történik meg.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „Nem abból a kőbányából érkezik a paksi beruházásra a több tonna kő, amire sokan gondolnak”
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 17:30
Magyar Péter miniszterelnök és két szakember tartott sajtótájékoztatót a paksi helyzettel kapcsolatban. Arról is beszélt, hogy a két beruházásról döntöttek a Duna vízszintjének megemelése érdekében.  
Makro / Külgazdaság Mi vár az autósokra a benzinkutakon? Itt az előrejelzés
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 16:46
Péntekre sem érkezik újabb nagykereskedelmi árváltozás.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: újra apadásnak indult a Duna
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 16:02
Erről a kormányzati tájékoztatón beszélt.
Makro / Külgazdaság Új fejlemény az MNB-botrányban: dokumentumokat adtak át az ügyészségnek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 15:02
Az előző jegybanki vezetés idején történt ügyben.
Makro / Külgazdaság Teljesen leálíltják Románia egyetlen atomerőművét a vízállás miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 11:40
Túl alacsony a Duna, és a vízállás folyamatosan és jelentősen csökken. Románia jelentős, 2000 megawattot meghaladó áramimportra szorul a leállítás után az esti csúcsidőben.
Makro / Külgazdaság Nem tétlenkedett Krausz Ferenc: új vállalkozást alapított
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 10:42
Az államhoz kerülnek a Nobel-díjas fizikushoz, Krausz Ferenchez köthető Élvonal Alapítvány közfeladatai és a hozzá tartozó Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) – mindeközben a tudós egy hónapja már létre is hozott egy új vállalkozást.
Makro / Külgazdaság Nagyot megy az autógyártás, de van egy magyar ágazat, ami ennél is meredekebben bővül
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 08:59
A számítógép, perifériás egység gyártása 116 százalékkal emelkedett egy év alatt. Az ipar összességében bővült éves alapon, de májushoz képest júniusban visszaesést mért a KSH.
Makro / Külgazdaság Dübörög az út- és vasútépítés, de az építőipar összességében így is visszaesett
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 08:30
Kevesebb új építőipari szerződést is kötöttek, és az épületek építése is jelentősen csökkent. 
Makro / Külgazdaság A magyar gazdaságnak is jól jön a Sziget fesztivál: kiderült, mennyivel tehet hozzá a GDP-hez
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 07:29
Csak az adó- és járulékbefizetések 4,5 milliárd forintot tehetnek hozzá az államkasszához, az összes hozzájárulás ennél több mint kétszer magasabb.
Makro / Külgazdaság Egy iparág, amiben óriásit kellene fejlődnünk, de itt is Kína fújja a passzátszelet
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 13. 05:43
Akár a Paks 2 beruházás sorsát is megpecsételheti a kormány energiafejlesztési programja, aminek egyik központi eleme a magyarországi elektromostároló-kapacitások megháromszorozása 2030-ra. Jelenleg ugyanis az ipari akkumulátorok hiánya jelenti az egyik legfontosabb akadályát annak, hogy a megújulóenergia-források által megtermelt villamos energia még Paks részleges kiesése esetén is stabil hálózatot biztosítson a lakosságnak és a vállalatoknak anélkül, hogy a súlyos milliárdokba kerülő importra kelljen támaszkodnia a hazai ellátásnak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG