1p
Elemzői vélemények szerint a következő negyedévekben tovább emelkedhet a folyó fizetési mérleg többlete, várakozásaik szerint 2012-ben 1,0-1,4 milliárd euró folyó fizetési mérlegtöbbletet halmozhatunk fel.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken közölte, hogy az első negyedévben a folyó fizetési mérleg többlete 186 millió euró volt. A külfölddel szembeni nettó finanszírozási képesség, a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege 2012 első negyedévében 675 millió euró volt. A szezonális hatások kiszűrésével a finanszírozási képesség a GDP 3,2 százaléka. Részletek>>

Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzőjének értékelése szerint az áruforgalmi többlet – döntően a cserearány romlása miatt – 1,156 milliárd euróra csökkent az egy évvel korábbi 1,339 milliárd euróról, míg a szolgáltatások többlete 606 millió euróra nőtt az egy évvel korábbi 455 millióról. A jövedelem egyenleg hiánya kismértékben, 1,422 milliárd euróra nőtt.

A folyó fizetési mérleg egyenlegének főbb összetevői szezonálisan igazítva. Forrás: MNB


Mivel a külső kereslet gyengülése ellenére – amit a Mercedes üzem kivitele ellensúlyozhat – az export növekedése továbbra is meghaladja az importét, az olajárak meredek esése miatt pedig jelentősen javulhat a cserearány, a következő negyedévekben újra emelkedhet a folyó fizetési mérleg többlete - állítja Suppan Gergely. Az elemző az előző évihez hasonló mértékű, 1,3-1,4 milliárd euró többletet vár a folyó fizetési mérlegben. Tavaly 1,416 milliárd többlettel zárt a folyó fizetési mérleg. Az elemző úgy látja, hogy a tőkemérleg többletével a külföldi finanszírozási képesség megközelítheti a GDP 4 százalékát.

Suppan Gergely felhívta a figyelmet arra, hogy a pénzügyi mérleg igen jelentős, 2,7 milliárd euróhoz közeli kiáramlást mutatott, ami részben az IMF hitel törlesztéséhez, részben a végtörlesztésekhez kapcsolódik, illetve tükrözi a külföldi bankok forráskivonását. Ugyanakkor jelentős volt a működő tőke behozatal, ami nagyrészt a külföldi tulajdonú pénzintézetek tőkeemeléseivel függ össze.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője 60 millió euróval kisebb mérlegtöbbletre számított. Jelezte: bár az idei első negyedévi export értéke 67 millió euróval több a múlt évinél, 61 millióval elmarad a tavalyi negyedik negyedévinél. Ezzel együtt lassul az import is - tette hozzá. 2012-ben egymilliárd euró közeli folyó fizetési mérlegtöbblet alakulhat ki - közölte az MKB Bank elemzője.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hátborzongató tendencia figyelhető meg a Parkinson-kórnál
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 12:03
Egyre több fiatalabb, aktív korú él ezzel a szörnyű betegséggel.
Makro / Külgazdaság Kell-e félnünk az új vírustól?
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 11:35
Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa a Facebookon értékelt.
Makro / Külgazdaság Izraellel nagyot fordult a világ
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 10:53
A leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította a közel-keleti állam adósosztályzatának kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Beüthet a ménkű a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 09:32
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint a jövő héten drágulhatnak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Az USA részesedése az EU LNG-importjában januárban 60 százalékra nőtt
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 19:59
Az Egyesült Államok adta januárban az Európai Unió cseppfolyósított földgáz- (LNG) importjának 60 százalékát – derült ki a pénteken közzétett adatokból –, ami megerősíti Washington szerepét Európa legnagyobb LNG-szállítójaként.
Makro / Külgazdaság Elszaladt az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 16:59
Németországban 2,1 százalékra gyorsult az infláció januárban.
Makro / Külgazdaság Bemondta az elemző, már most borult az idei GDP-terv
Imre Lőrinc | 2026. január 30. 12:45
A magyar gazdaság teljesítménye 2025 egészében elmaradt a várttól, és a negyedik negyedév sem hozta meg azt a lendületet, amiben reménykedni lehetett 2026-ra vonatkozóan. A legtöbb elemző rontotta, vagy legalábbis lefelé mutató kockázatokkal látta el az idei növekedési prognózisát. De megérkezett az első, 2 százalék alatti előrejelzés is.
Makro / Külgazdaság A kormány szerint megvédték az országot a recessziótól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 12:15
A háború és a gyenge német ipar a felelős.
Makro / Külgazdaság Kifli.hu: átlagosan 26 ezer forint egy bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 10:25
Négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe kerül egy tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 09:57
Változik a dízel nagykereskedelmi ára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG