2p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gazdasági szakemberek a Kínával folytatott kereskedelmi vita veszélyeire figyelmeztették Donald Trump amerikai elnököt a múlt héten tartott szűk körű tanácskozáson a Fehér Házban - írja a Wall Street Journal.

A lap a tanácskozásról nevük elhallgatását kérő forrásokra hivatkozva azt írta: a gazdasági szakemberek szerint, ha folytatódik az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi vitája, akkor az emiatt kialakult feszültség veszélybe sodorhatja az amerikai gazdaság eredményeit és Donald Trump elnök újraválasztásának esélyeit is.

A tanácskozást két nappal az amerikai és a kínai tisztségviselők egyeztetése előttre szervezte meg Larry Kudlow, a Fehér Ház Országos Gazdasági Tanácsának elnöke. Az Ovális Irodába meghívott tekintélyes közgazdászok között volt Stephen Moore közgazdász, aki korábban a jegybank szerepét ellátó központi tartalékrendszer (Fed) igazgatótanácsának egyik jelöltje volt és Lawrence Lindsey republikánus közgazdász is. A tanácskozáson - Donald Trump kifejezett kérésére - megjelent Peter Navarro kereskedelmi tanácsadó is, akit a Kínával folytatott politika egyik legfőbb kidolgozójának és támogatójának tartanak.

Általános egyetértés volt abban, hogy a gazdaság valóban nagyon erős, az elmúlt 30 évben tapasztalt legjobb gazdasági helyzetben vagyunk, és az elnököt éppen a gazdaság eredményessége miatt választhatják újra - idézte a lap Moore-t, aki a 2016-os elnökválasztási kampány idején Donald Trump egyik tanácsadója volt. A szakember azonban hozzátette: abban is mindannyian egyetértettünk, hogy a Kínával kialakult kereskedelmi helyzet negatív. A közgazdász és kollégái azt javasolták, hogy az elnök találjon valamiféle „tűzszünetet” a Pekinggel folytatott tárgyalásokon, mert a jelenlegi helyzet veszélyezteti a gazdaság növekedését.

A Fehér Ház a lap megkeresésére közölte: Donald Trump sok tanácsadó véleményét hallgatja meg, mielőtt döntést hoz. Az amerikai-kínai tárgyalásokon a múlt héten elért előrehaladás nem e tanácskozáson elhangzottaknak, hanem a Steve Mnuchin pénzügyminiszter és Robert Lighthizer által vezetett korábbi tárgyalásoknak köszönhető - tették hozzá.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Észak-koreai „mindenttudó” gyanús gyógyszerek lephetik el Oroszországot
Kormos Olga | 2025. november 23. 17:31
Nemrégiben felröppentek a hírek, hogy észak-koreai gyógyszergyárak azt tervezik, pár terméküket exportálják Oroszországba. Ezek a „csodaszerek” állítólag mindent kezelnek a hepatitisztől a malárián át a bénulásig – bár nincs bizonyíték arra, hogy egyáltalán működnének.
Makro / Külgazdaság Elárulta a Fidesz, mikor dönthetnek a kormánypártok képviselő-jelöltjeiről
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 14:44
Januárban, várhatóan a hónap elején dönthet a Fidesz arról, kik lesznek a Fidesz-KDNP képviselő-jelöltjei az áprilisi választáson. A Tisza jelöltjeinek kihirdetéséig már csak egy hét maradt.
Makro / Külgazdaság Sarokba szorították az EU-t: így zárult az ENSZ klímakonferenciája
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 10:23
Az olajtermelő országok megkönnyebbülhetnek, a COP30 egyezményéből kimaradt a fosszilis tüzelőanyagok említése. Az Európai Unió képviselői nem értettek egyet a záródokumentummal, de nem vétózták meg a megállapodást.
Makro / Külgazdaság Két nap alatt másodszor is drónok zavarták meg a holland légteret
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 08:42
Volkel után Eindhovenben is drónokkal találta szembe magát a holland légvédelem. A védelmi miniszter szűkszavúan reagált közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság Csehországból „importálunk” vírust?
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 14:47
Az idén, november elejéig több mint 1600 ember kapta el Magyarországon a Hepatitis-A nevű betegséget.
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír: tovább zuhanhatnak a benzinárak
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 11:54
A szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk Mfor Üzemanyagár-figyelője szerint a korábbi hetek komolyabb áremelkedése után akár 3-5 forintos olcsóbbodás is reális lehet.
Makro / Külgazdaság Borzasztó tragédia történt
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 11:34
Vietnamban legalább 55 ember halt meg, 13 pedig eltűnt a természeti katasztrófában.
Makro / Külgazdaság Olasz meló lehet Magyarországon is?
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 09:29
Felminősítette Itáliát a Moody's, amely napokon belül hazánkról is nyilvánosságra hozza a döntését.
Makro / Külgazdaság Itt a nagy amerikai bejelentés Paks–2-ről
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 08:59
Az atomerőmű-projekttel kapcsolatos egyes tranzakciók mentesültek az oroszokkal szembeni amerikai szankciók alól.
Makro / Külgazdaság Putyin is megszólalt az amerikai béketervről
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 19:51
Támogatóan beszélt Vlagyimir Putyin a 28 pontos amerikai béketervről. Az orosz elnök a biztonsági tanács moszkvai ülésén reagált a tervezetre, és azt is elmondta, hogy Trumppal már augusztusban egyeztettek róla.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG