1p
Szolidaritási adó bevezetését tervezi a román kormány a magas közalkalmazotti bérekre és nyugdíjakra. 2013-tól megadóztatnák a 10 ezer lej fölötti jövedelmeket, de különadót kaphatnak az olajvállalatok is.

Az IMF-fel nem akasztanak tengelyt

A kormányfő szerint 2013-tól vezethetik be ezt az új adót, amelyet a 10 ezer lej (672 ezer forint) fölötti  jövedelmekre és járandóságokra vetnének ki. Romániában a nettó átlagbér márciusban elérte az 1543 lejt (103 ezer forint), az átlagnyugdíj pedig 778 lej (52 200 forint) volt.

A román kormány az idén két részletben, összesen 15,4 százalékkal növeli a közalkalmazotti béreket. Az emelés első, 8 százalékos részlete június 1-től történik meg, a második 7,4 százalékos növelés pedig decemberben esedékes.

A miniszterelnök megerősítette, hogy tiszteletben tartja a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodást, így a bérekre szánt költségvetési keret nem fogja meghaladni az IMF-el megállapított értéket. Romániának 5,3 milliárd euró értékű hitelmegállapodása van az IMF-el és az Európai Unióval.

A bukaresti kormány nemrég állapodott meg az IMF-fel az idei román államháztartási hiánycél enyhe növelésében, amely így a korábban rögzített 1,9 százalékról 2,2 százalékra emelkedhet - részletek >>

Az olajcégek is megkapják a maguk sarcát

A kormányfő az olajcégekre tervezett különadó bevezetésére is kitért. A román kormány a rendkívül magas profitra szert tevő olajvállalatokat akarja megadóztatni. Ezt a szándékot korábban Daniel Chitoiu gazdasági miniszter jelentette be.

Ponta kifejtette, nem áll szándékában erőszakosan kivetni ezt az új adónemet, éppen ezért tárgyalásokat kezdeményezett az érintett vállalatokkal. Mint mondta, a kormány számára az elsődleges cél az üzemanyag olcsóbbodásának elérése. Ponta szerint az olajvállalatoknak ezért le kellene mondaniuk a nyereségük egy részéről.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy lépésre szánta el magát Kína
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 17:14
Kína készen áll az Európai Központi Bankkal (EKB) való együttműködés megerősítésére, többek között a nemzetközi monetáris rendszer reformja terén – jelentette ki Li Csiang miniszterelnök a Christine Lagarde EKB-elnökkel csütörtökön Pekingben tartott találkozón.
Makro / Külgazdaság Most már biztos: árkorlátozás jön a gyógyszerekre
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 16:26
Tavaly év végi árszinten rögzítik az érintett termékeket. 
Makro / Külgazdaság Ütésálló Kína külkereskedelme
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 16:12
Az év eleje óta minőségben javult, mennyiségben nőtt Kína külkereskedelmi forgalma.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nagy csatára készül
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 14:48
Nagy csata várható az európai uniós energiaügyi tanács jövő heti ülésén, a kormány azonban nem fogja engedni, hogy Brüsszel a magyar családoktól szedje be az ukrajnai háború meghosszabbításának pénzügyi fedezetét – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Szintet lépett a drágulás a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 14:02
Bőven 5 százalék felett a romániai drágulás üteme.
Makro / Külgazdaság Miért emelkednek megint az árak?
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 13:31
Májusban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 4,4 százalékos fogyasztói árindex emelkedésről számolt be, ami azt jelenti, hogy a kormányzati beavatkozás ellenére újra növekvő pályára álltak az árak. Igaz, ez még „belefér” a korábbi elemzői (és GKI) várakozásokba, amelyek idénre 4,5 százalék körüli árindexet vártak. Ugyanakkor a korábbi kormányzati várakozást (3,2 százalék) jelentősen meghaladja – írta elemzésében a GKI. 
Makro / Külgazdaság Magyarország is örülhet az új német előrejelzésnek
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 12:56
A korábbinál többet várnak a gazdaságkutatók. 
Makro / Külgazdaság Bajban a magyar autógyárak, erre senki sem számított
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 10:42
Itt a bizonyítvány.
Makro / Külgazdaság Nagy fogadalmat tett a BYD és a többi kínai autómárka
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 10:28
A kínai autómárkák hajlamosak voltak árengedményeiket ráterhelni beszállítóikra, ami elérkezett arra a pontra, ahol a fojtogatás elviselhetetlenné vált. Így meg kellett ígérniük, hogy felhagynak vele.
Makro / Külgazdaság Tíz százalék alá süllyedt az orosz infláció
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 09:59
Lassul az ütem az oroszoknál. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG