2p

A tavalyi zárszámadásból az derül ki, hogy a Magyarságkutató Intézet 2022-höz hasonlóan, 2023-ban szintén közel 400 millió forinttal költött többet a tervezettnél. És azt is megtudtuk, hogy mindeközben szerepet kapott az új Nemzeti Alaptantervben, amely már tartalmazza az intézet történelmi és magyar nyelvi kutatásainak legújabb eredményeit.

A 2019-ben alapított, Kásler Miklós nevével fémjelzett Magyarságkutató Intézet (MKI) küldetése a magyarság eredetének, történelmének interdiszciplináris tudományos kutatása, feltárása, a magyar identitás, nemzeti érzés, hazaszeretet erősítése.

Bár az egykori „emberi erőforrások” minisztere utoljára nem történelmi hozzászólásával került be a sajtóba, hanem azzal a mondatával, amikor nyáron Tusványoson azt találta mondani Magyar Péter kánikulai kórházbejárása kapcsán, hogy anno ő is klíma nélkül, 50 fokban műtött, és semmi gond nem volt belőle.

Mindeközben az intézet – amelynek székhelye a Terror Háza mellett két számmal található – minden évben túlköltekezik. Az MKI 2023. évi költségvetési kiadásának eredeti előirányzata 1 milliárd forint volt, amely a módosítások következtében végül 1,4 milliárd forintnál állt meg (ami a 17,6 százalékos éves átlagos inflációt több mint kétszeresen meghaladó növekedés - a szerk.) – derül ki a kormány zárszámadásából. Igaz, ez mégiscsak kevesebb, mint 2022-ben, amikor 2,2 milliárdra rúgott a felhasznált végösszeg.

A Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Mfor cikke arról is ír, hogy az intézet a személyi juttatásoknál sem spórolt. 690 milliós büdzsét tervezett 2023-ra, ehhez képest végül 890,7 millió forint lett (plusz 116,9 millió járulék) – pedig a létszám a tervezett 101 fősre duzzasztás helyett egy év alatt 86 főről 82-re csökkent. A növekedést azzal magyarázzák, hogy az intézetben 9 fő garantált bérminimumát felemelték.

Így már átlagosan nem kevesebb, mint bruttó 905 ezer forintot keresnek havonta az itt dolgozók. Ez már közelít ahhoz az 1 milliós átlagbérhez, amit Orbán Viktor ígért be 2-3 év múlva.

A cikkből az is kiderül, milyen projektekre és könyvek kiadására ment el a kipótolt költségvetés. 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Velük lehet teljes Magyar Péter kormánya
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 16:41
Még négy miniszter személye nem ismert a tizenhatból. Jövő héten az ő kilétükre is fény derülhet.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor lemond a Fidesz-elnöki tisztéről és a parlamentbe se ül be?
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 14:27
Török Gábor politikai elemző osztotta meg az értesülését.
Makro / Külgazdaság Mibe fektetnek be a világsztárok?
Elek Lenke | 2026. április 25. 14:01
A külföldi hírességek bevételének csak egy részét teszik ki a gázsik és a reklámbevételek. Jövedelmi portfólióik között elsősorban kockázati tőkeprojektek, különféle étteremláncokba vagy kozmetikai márkákba való befektetések, valamint ingatlanok és újabban kriptovaluták szerepelnek.
Makro / Külgazdaság Nagy ugrás előtt a hazai üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 12:36
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő azt prognosztizálja, hogy jóval többet kell fizetniük a tankolásért azoknak, akik nem jogosultak a védett árakra.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nagy hiba lenne, ha megszorítana az új kormány és elkezdené az államadósságot csökkenteni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 25. 11:11
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense az április 23-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 96. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Az EU más intézmények kedvét is meghozta Ukrajna hitelezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 09:05
Naperőmű építését finanszírozza az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Makro / Külgazdaság Magyar Péter hallgatott az iskolaigazgatókra: nem az lesz az oktatásügyi miniszter, akire számítottak
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:34
Váratlan lépés: Magyar Péter Lannert Juditot jelölte az alakuló gyermek- és oktatásügyi minisztérium vezető pozíciójára.
Makro / Külgazdaság Kátyúmentesítés, leszámolás a gyorshajtókkal, új tarifarendszer: ez jöhet a Vitézy Dávid-érában
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:01
Megosztotta vízióit a közlekedési és beruházási miniszteri szék várományosa, Vitézy Dávid. A vasút mellett a közúti közlekedés is nagy szerepet kap a programjában, lecsapna az illegális gyorsulási versenyekre is. 
Makro / Külgazdaság Jászai Gellért új üzleteket szimatol
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:10
Az iráni háború által fenyegetett Egyesült Arab Emírségekben tárgyalt a magyar hadiipar egyik vezetője.
Makro / Külgazdaság Kiderült, miért zsarolhatta meg az MNB volt alelnöke az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:03
Simor András megkritizálta a Matolcsy György vezette jegybankot, ezért kellett mennie.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG