2p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben Európa a koronavírustól retteg, a görög határt pedig menedékkérők ostromolják, a valószínűtlenül békés és megfoghatatlanul távoli Uruguayban beiktatták az új elnököt.

EPA/Sebastiao Moreira

Akit egyébként úgy hívnak, hogy Luis Lacalle Pou, amivel nyugodtan pályázhatna a legromantikusabb nevű államelnök címére.

Felesége, a szintén szívdobogtató névre hallgató Lorena Ponce De León pedig alighanem 2020 eddigi legszebb új first ladyje – és habár hosszú még az év, azt már most kijelenthetjük, hogy trónjáról nehéz lesz ledönteni.

Luis és Lorena gyermekei egyébként szintén latinosan dallamos névvel büszkélkedhetnek –  Luis Alberto, Violeta, Manuel –, ami már önmagában könnyed meghittséget kölcsönözhet a családi vacsoráknak. És akkor képzeljük még oda a tenger morajlását, meg az asadók illatát.

Vasárnap egyébként harsány patazajra ébredhettek a békésen szunyókáló montevideóiak, mivel gauchók tömege érkezett lóháton Lacalle Pou beiktatására.

Az elnök pedig egy békebeli automobil fedélzetén gurult végig a főváros főutcáján, a 18 de Julión, láthatóan felhevült hívei üdvrivalgása közepette.

Mintha hirtelen egy másik korba csöppentünk volna:

Az elnök nem kis részben a vidéki szavazóknak köszönheti, hogy hajszállal, de megnyerte a tavaly novemberi választást. Ezzel tizenöt év baloldali uralom után ismét jobboldali kormánya lett a dél-amerikai országnak.

Lacalle Pou pár éve amúgy ezzel a slágerrel dobogtatta meg az uruguayi szíveket: habár a videóklip nem szűkölködik a szokásos közhelyekben – a virágoktól olvadozó kislányokon át a napnyugtában vágtató gauchókig –, összességében mégis elég ütősre sikerült.

Uruguay az elmúlt évtizedben – a kvázi nemzeti hős Luis Suárez mellett – leginkább a marihuána-legalizációval és Pepe Mujicával került be a nemzetközi hírekbe. Az újbaloldali körökben már-már legendaként emlegetett politikus 2010 és 2015 között vezette az országot – valószínűleg csak azért addig, mert az uruguayi alkotmány egy elnöknek csak egy ciklust engedélyez.

Az egykori gerillaharcos Mujica, akiről nemrég Emir Kusturica forgatott dokumentumfilmet, azóta visszavonultan éldegél szerény kis tanyáján feleségével és háromlábú kutyájával.

Hát így telnek a napok ott, a világ másik végén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy sokkal többet kell várnunk az alacsonyabb kamatokra, mint gondoltuk
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 06:28
A várakozásoknak megfelelő döntést hozta a kamatokról a Fed, de kifejezte aggodalmát a kilátások miatt.
Makro / Külgazdaság Egymásnak ment a kormány és az OKSZ
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:01
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) „hamis állításaival ellentétben” az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is.
Makro / Külgazdaság Az EU egészében is csökkent a kiskereskedelmi forgalom
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 15:16
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban éves szinten, februárhoz mérve pedig csökkent.
Makro / Külgazdaság Szóltak Brüsszelben, hogy semmiképpen se adják oda a kért 600 millió eurót Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 14:31
Szankciós és energiaügyben pedig egyszerűen kikerülnék a magyar kormányt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG