2p
A német Focus Online és az INSA közvélemény-kutatása szerint a németek valamivel több mint fele elégedetlen Angela Merkel menekültpolitikájával. Ugyanakkor Orbán Viktorról rosszabb a véleményük, csak harmaduk ért vele eleget, főleg a kelet-német és alternatív szavazók.

A német Focus Online mai híre szerint a németek picit több mint fele már nem ért egyet Angela Merkel kancellár menekültpolitikájával, az össznémet adatok 48 százalékos elutasítást és 41 százalékos támogatást jeleznek. A kelet-németek 56 százaléka utasította el Merkel liberális menekültpolitikáját (31 százalék értett vele egyet), a nyugat-németek közül csak 46 százalék utasította el, 44 százalék helyeselte.

Megkérdezték az interjúalanyokat Orbán Viktor menekültpolitikájáról is. A 49 százalékuk nem találta megfelelőnek a magyar elnök magatartását a kérdésben, és 33 százalék értett vele egyet. (A többi nem válaszolt vagy nem tudta eldönteni.) A lap kiemeli, hogy átlagon felüli volt Orbán támogatottsága a szélsőjobb felé húzó AfD (Alternative für Deutschland) és a liberális FDP hívei körében – 85, illetve 44 százalék.(Egy másik szélsőséges német párt, az NPD Orbán Viktor iránt érzett szimpátiájáról nemrég itt írtunk.)

A kelet-németek körében jóval magasabb, 44 százalékos Orbán támogatottsága (miközben elutasítja 36 százalék), mint a nyugat-németeknél (30 százalék mellette, 56 százalék ellene van).

Ha ezek után azt hitte, hogy Merkelt azért utasítják el sokan, mert túl jó a menekültekhez, hát nem feltétlenül. Arra a kérdésre, hogy nyitottabban kéne-e hozzáállnia a menekültekhez, a megkérdezettek 42 százaléka azt mondta, hogy nem, és 41 százaléka azt, hogy igen. Vagyis az emberek inkább megosztottak a kérdésben. „Egyesek még több nyitottságot kívánnak, mások Orbán keménységét” – idézik a felmérést készítő szakembert.

(Merkel népszerűségének csökkenését mutatja ez a másik közvélemény-kutatás is.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Irán azt állítja, rálőttek egy amerikai fregattra
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 13:49
Az iráni haditengerészet megakadályozta, hogy „amerikai-cionista” hadihajók lépjenek be a Hormuzi-szorosba, egy amerikai hadihajót pedig két rakéta talált el – jelentette az iráni állami média hétfőn.
Makro / Külgazdaság A háttérben már zajlik a munka a kata átalakításáról, ezt javasolhatja a kamara az új kormánynak
Imre Lőrinc | 2026. május 4. 11:11
A hamarosan felálló Tisza-kormány alatt is folytatná az Orbán-rendszer utolsó 1-2 évében felvállalt aktívabb szerepfelfogását a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK). A testület már dolgozik a Kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) kiszélesítésével kapcsolatos javaslatain, ami a Tiszának is az egyik fontos ígérete volt a választási kampány során.
Makro / Külgazdaság Javulhat az orvostechnikai eszközök beszállítóinak a helyzete?
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 11:03
Laptársunk Jóbai Zsolttal, a Replant cégcsoport ügyvezetőjével, egyben az Orvostechnikai Szövetség alelnökével készített interjút.  
Makro / Külgazdaság Szívderítő hírek jöttek a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiból a választások után
Kollár Dóra | 2026. május 4. 05:44
Folytatódott az árcsökkenés a legfrissebb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Rá sem lehet majd ismerni az idei Győzelem-napi parádéra Moszkvában
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 16:20
Május 9-én rendezik a putyini Oroszország legfontosabb nemzeti ünnepét, a Győzelem-napi ceremóniát.
Makro / Külgazdaság Elképesztően bonyolult helyzetet vesz át a Fed új elnöke
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 15:40
Austan Goolsbee, a chicagói Fed elnöke szerint a legutóbbi inflációs adatok „rossz hírt” jelentenek a jegybank számára. Az infláció alakulása óvatosságra inti a döntéshozókat a kamatcsökkentések ütemezésével kapcsolatban – írja a Reuters.
Makro / Külgazdaság Mindent megtesz az olajkartell az árak letöréséért, de ez most nagyon nem rajtuk múlik
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 12:45
Mérsékelten emelhetik a kitermelést az OPEC+ olajkartell tagjai. Ez a növelés azonban nagyrészt csak papíron létezhet mindaddig, amíg az Egyesült Államok és Irán közötti háború továbbra is akadályozza a közel-keleti olajszállításokat.
Makro / Külgazdaság Friss elemzés jött: ezt kell tennie rövid, majd hosszú távon a gazdasággal a Tisza-kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 11:04
Magyarország esélyt kap egy 180 fokos fordulatra – kommentálta a választások eredményét friss elemzésében az Erste Bank.
Makro / Külgazdaság Fordulópont előtt állhat az elektromos autózás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 09:55
Ez az egyik fontos megállapítása a Magyar Mérnöki Kamara elektromobilitásról készített tanulmányának, amit az MTI-vel közölt a szervezet. A dokumentum átfogó elemzést nyújt a hazai és nemzetközi szabályozási környezetről, a járműállomány alakulásáról, valamint az elektromos közlekedés valós környezeti hatásairól.
Makro / Külgazdaság Zsúfolt jövő hét elé nézünk a gazdaságban
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 08:47
A következő héten minden nap publikál statisztikát a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Megjelennek a legfrissebb inflációs, ipari, kiskereskedelmi adatok, és az államháztartás április végi helyzetéről szóló gyorsjelentést is kiadja a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG