2p
Most dől el, mekkora lesz a kiegészítés, az augusztusi inflációs adat meghatározó lesz.

A legfrissebb inflációs adat szerint júliusban átlagosan 3,5 százalékkal nőtt az idősek által vásárolt termékek, szolgáltatások ára. Ez meghaladta az általános infláció mértékét (3,3 százalék) abban a hónapban - írja az mfor.hu.

Az év eddig eltelt hét hónapjában átlagosan 3,42 százalékkal drágult a nyugdíjasok élete számításaink szerint. Ez nagyjából annyi, amennyivel az általános infláció is emelkedett ebben az időszakban. Tudni kell, hogy a kormány - a parlament jóváhagyásával - év elején 2,7 százalékkal emelte az időskori ellátásokat.

Ami azt jelenti, hogy az év eddig eltelt időszakában gyorsabb volt az idősek fogyasztását meghatározó áruféleségek drágulása, mint amennyivel a nyugdíjuk emelkedett. Mégpedig nem is kicsi az eltérés, 0,7 százalékpont.

Ezt a különbözetet majd november táján fogják visszakapni a nyugdíjasok, kiegészítés formájában. Hogy pontosan mennyi pénzt küld az állam, az a mostani hetekben dől el. Az idevágó jogszabály szerint ugyanis az első nyolc hónap nyugdíjas inflációja alapján állapítják meg az ősz végén esedékes kiegészítés mértékét.

Az árak alakulásából arra lehet következtetni, hogy az eltérés nem fogja meghaladni az 1 százalékpontot. Ilyen esetben egy összegben érkezik az egész évre kiszámolt különbözet, de nem épül be a nyugdíjba, vagyis nem kerül sor kiegészítő nyugdíjemelésre. Havi átlagban egyébként mintegy 900 forintot tenne ki mostani tudásunk alapján a különbözet, éves viszonylatban tehát ezen a címen 10 800 forint járna az időseknek átlagosan.

Kérdés persze, hogy a nyolc havi adat hűen tükrözi-e majd az egész éves inflációt a nyugdíjasok esetében. Ha nem, mert még gyorsabb lesz a drágulás, akkor a kormánynak további pótlásról kell gondoskodnia, például úgy, hogy a rendes év eleji nyugdíjemelésben ismeri el a különbözetet.

Ezen túl prémium is jár idén az időseknek, mivel a gazdasági növekedés meghaladja a törvényben rögzített 3,5 százalékot. Idén akár 4,3 százalék is lehet a GDP, ez alapján pedig a plafon - tehát a legmagasabb kifizetés - 16 000 forint lehet idén. Ezt a pénzt várhatóan november-december fordulóján kapják meg a jogosultak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Leálltak Trump kitoloncoló járatai Venezuelába?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 17:38
A repülőgépek nem érkeznek.
Makro / Külgazdaság Váratlan húzással csökkentenék az európai autóipar függőségét
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 13:20
Növelnék az újrahasznosítási arányt.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mire készül Trump: csak a bemelegítés volt a venezuelai tanker lefoglalása
Litván Dániel | 2025. december 12. 10:12
Ha továbbmennek ezen az úton, akkor Iránnak és Oroszországnak is lesz min aggódnia.
Makro / Külgazdaság Keserű meglepetés a brit gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:32
A pénteki hivatalos adatok szerint Nagy-Britannia gazdasága váratlanul zsugorodott az októberig tartó három hónapban, ami valószínűleg növeli a Bank of England kamatcsökkentéseire vonatkozó várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Magas szinten ragadt az infláció Romániában
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:11
Novemberben a fogyasztói árak 9,76 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, a ráta pontosan megegyezik az októberivel – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Nem szikrázott az ipar októberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:49
Az előző év azonos időszakához mérten 2,7 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal bővült az ipari termelés.
Makro / Külgazdaság Most aztán tényleg előveheti a legszélesebb mosolyát Lázár János
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:30
Immár második hónapja nőtt ugyanis az építési és közlekedési miniszter által felügyelt ágazat éves szinten. Apró szépséghiba, hogy ehhez kellett az alacsony bázis.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen alacsony szintre esett az amerikai külkereskedelmi deficit szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 06:59
Az áruexport szárnyal, az import csak kisebb mértékben nőtt. Több mint öt éve látott szintre süllyedt a külkereskedelmi hiány.
Makro / Külgazdaság Új GDP-szám érkezett, negyedjére vajon eltalálják az elemzők?
Imre Lőrinc | 2025. december 11. 19:19
Idén már sorozatban a harmadik évben kellett csalódniuk az elemzőknek: az év elején várt érdemi GDP-növekedés helyett 0,5 százalék alatti bővülés jöhet csak össze idehaza 2025-ben. A pozitív oldalon az infláció és a forintárfolyam emelhető ki, ugyanakkor a külső környezetnek való kitettségünk szinte semmit sem változott.
Makro / Külgazdaság Ezt nem teszi ki az Orbán-kormány az ablakba: Brüsszel bekeményített
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 14:34
Több területen is kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG