2p

A svéd parlament hivatalosan is jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi az ország csatlakozását a NATO-hoz.

A 349 fős svéd parlament, a Riksdagen képviselői elsöprő többséggel – 296 igennel és 37 nemmel, valamint 43 tag távollétében – megszavazta Svédország NATO-csatlakozását.

A NATO-tagság „a legjobb módja Svédország biztonságának megőrzésének” – mondta Tobias Billström külügyminiszter a közel hétórás vita során.

Mindezt „történelmi eseménynek” nevezte, és kijelentette: „Országunk valaha volt egyik legfontosabb biztonságpolitikai döntése”.

A svéd parlament döntő többséggel szavazta meg. Fotó: Depositphotos
A svéd parlament döntő többséggel szavazta meg. Fotó: Depositphotos

Svédország és szomszédja Finnország 2022 májusában jelezte, hogy csatlakozna a NATO-hoz, az az ukrajnai orosz invázió nyomán feladva több évtizedes ellenállásukat.

A folyamatot Törökország Magyarországgal együtt blokkolja, mivel ezek az országok még nem ratifikálták a tagságot. Különösen Svédországot érinti Törökország kifogása, amely szerint Stockholm a Törökország által terroristáknak tartott csoportok tagjait rejtegeti – ezt a vádat Svédország tagadja.

Törökország elnöke, Recep Tayyip Erdoğan a múlt héten kijelentette, hogy kormánya továbblép Finnország kérelmének ratifikálásával, így Svédország előtt megnyitja az utat a szövetséghez való csatlakozás előtt. De Erdoğan szerint Svédországnak továbbra is rendeznie kell azokat a török ​​aggályokat, amelyek késleltették a közös kérelemmel kapcsolatos lépéseket.

Magyarország a hírek szerint március 27-én rafitikálhatja a két ország NATO-csatlakozási kérelmét, de mások szerint ebből március 31. lesz végül. (The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Főleg a marketingesek használják a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 15:15
A vállalati edukációban még jelentős tartalékok vannak.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter is beülne Orbán Viktor mellé a Védelmi Tanácsba
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 13:38
A Tisza Párt elnöke felszólította a miniszterelnököt, hogy haladéktalanul tájékoztassa a fejleményekről.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter: Megtámadták a szuverenitásunkat!
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 12:53
A külügyminiszter szerint megvédik a rezsicsökkentést.
Makro / Külgazdaság „Nem lehetetlen a hosszú élet, de tenni is kell érte” – mondja Kóka János, a Doktor24 alapító tulajdonosa
Kormos Olga | 2026. április 5. 11:31
A hosszú élet titkáról, a longevity egyszerűen vagy kicsit nehezebben megvalósítható feltételeiről beszélt Kóka János, a Doktor24 Medicina Zrt. alapító tulajdonosa a Klasszis Média Longevity és egészséggazdaság című konferenciáján.
Makro / Külgazdaság Részletes ábra érkezett a tojás áráról
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 09:07
Érdekesen alakult a tojás ára.
Makro / Külgazdaság Sorsdöntő adatok érkezhetnek még a választás előtt
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 08:27
Szerdán jelenik meg a fogyasztói árak márciusi adata.
Makro / Külgazdaság Irán karjaiba lökte a háború a világ egyik legnagyobb olajimportőrét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 16:35
Az indiai finomítók 7 év után ismét olajat vásároltak Irántól, miután a közel-keleti háború leállította a szállításokat a Hormuzi-szoroson keresztül.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij újragondolná a Barátság vezeték jövőjét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 13:30
Ukrajna egyszerre próbálja helyreállítani a háborúban sérült energetikai infrastruktúrát és újrapozicionálni a Barátság kőolajvezeték jövőjét – derül ki Volodimir Zelenszkij elnök legújabb bejelentéséből. Eközben az európai uniós finanszírozás körüli politikai vita egyre inkább blokkolja a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Valami megindult a Hormuzi-szorosnál
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 12:58
Három ománi üzemeltetésű tanker, egy francia tulajdonú konténerszállító hajó és egy japán tulajdonú gázszállító haladt át a Hormuzi-szoroson csütörtök óta – derül ki a hajózási adatokból. Ez azt tükrözi, hogy Irán engedélyezi az áthaladást azoknak a hajóknak, amelyeket „barátságosnak” tekint.
Makro / Külgazdaság Tartós válságra készül az Európai Unió, már írják a vészforgatókönyveket
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 11:58
Az Európai Unió tartós energiaválságra készül, amelyet a közel-keleti konfliktus és az ellátási útvonalak sérülékenysége okoz. Brüsszel szerint ugyan még nincs közvetlen ellátásbiztonsági krízis, de az árak tartósan magasak maradhatnak, és egyes termékeknél rövid távon is romolhat a helyzet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG