Rugalmasabb munkaerőpiac kell
A trojka azt javasolja a görög kormánynak, hogy növelje a heti munkaidőt és ezzel párhuzamosan csökkentse a társadalombiztosítási járulékot. Az EKB, az Európai Bizottság és az IMF alkotta hármas e-mailen küldte meg javaslatait a görög pénzügyi- és munkaügyi tárcának, amit az egyik görög napilap kiszivárogtatott.
Ezek szerint a trojka rugalmasabb munkaügyi szabályozást sürget Görögországban, a 6 napos munkahét bevezetése mellett csökkenteni kellene a műszakok közti minimális pihenőidőt (11 órára), a végkielégítéseket pedig a felére kellene visszavágni - többek között ezt javasolják a nemzetközi szervezetek. A trojka szerint a cégek által a munkavállalók után fizetendő társadalombiztosítási járulékot is csökkentenie kellene a kormánynak, noha a tb-kassza bevételei jócskán megcsappantak az utóbbi években. Mindez arra irányul, hogy a munkaerőpiaci szabályozás felpuhuljon, az élőmunka terhe pedig csökkenjen. A görög munkanélküliségi ráta a jelenleg a legmagasabb az EU-ban, 23,1% , ami azt jelenti, hogy 1,2 millió embernek nincs munkája.
Haladékot akarnak
A trojka a segélycsomagért cserébe azonban a köztisztviselői kar leépítését is számon fogja kérni előbb-utúbb a koalíciós kormányom, ami tovább növelheti az állástalanok számát. A görög szakszervezetek szerint a megszorítások tovább fojtogatják az amúgy is gyengén teljesítő gazdaságot - mely az idén is 7%-kal zsugorodhat -, ez pedig nem kedvez a foglalkoztatási hajlandóságnak sem. A fiatalok elhelyezkedései esélyei pedig kifejezetten rosszak, a 25 éven aluliak munkanélküliségi rátája 55%.
A trojka képviselői holnap érkeznek Athénba, hogy a koalíciós kormány vezetőivel az újabb megszorításokról tárgyaljanak, Görögországnak 11,6 millió eurót kellene lefaragnia a kiadásaiból. A Szamarasz kormányfő által felvázolt takarékossági intézkedések azonban egyelőre megijesztették a koalíciós partnereket is, akik ugyan teljesíteni akarják a trojka feltételeit, de nem mindegy, hogy milyen áron. Görög kormánykörökben egyre elterjedtebb nézet, hogy ha a megszorításokat a következő két évben, feszes tempó mellett kell végrehajtania a kormánynak, akkor az intézkedéscsomag könnyen kontraproduktív lehet, és még mélyebb recesszióba vagy taszíthatja a görög gazdaságot.
"Szédítően gyors" döntéshozatal...
Szamarasz így azért lobbizik, hogy tolják ki a feltételek teljesítésének határidejét két évvel, 2016-ig - egyelőre nem sok sikerrel. A holnapi tárgyalásokon eldőlhet, Görögország hozzájuthat-e a mentőcsomag második, 31 milliárd eurós részletéhez - e nélkül Athén szinte biztosan csődöt jelenthet. A görög kormányt alakító 3 párt múlt héten többször is egyeztetett, a megszorítócsomag részleteiben azonban nem sikerült teljes egyetértésre jutniuk, több tárgyalási forduló eredmény nélkül zárult.
A most kezdődő újabb tárgyalási forduló kiemelten fontos lesz az újabb részlet odaítélését illetően, de ezen a héten még semmi nem fog eldőlni végleg - ahogy a szédítően gyors európai döntési mechanizmusoktól azt már megszokhattuk. Az Eurócsoport elnöke, Jean-Claude Juncker szerint leghamarabb októberben születhet arról döntés, Görögország hozzájuthat-e a remélt 31 milliárdos részlethez.
Az Imerisia c. görög lap megszellőztette, a trojka milyen ötletekkel indítaná be a megszorítások által visszafogott görög gazdaságot. Az EKB, az IMF és az Európai Bizottság alkotta hármas aligha lesz emiatt népszerűbb Görögországban: azt javasolják dolgozzanak hetente 6 napot a görögök.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Kínai típusú gazdasági rendszer felé halad az USA?
25 perce
-
Zelenszkij szerint kávéfőzőgépeket gyártottak abban a munkácsi üzemben, amit kilőttek az oroszok
körülbelül 1 órája
-
Megszólalt egy uniós államfő: Ukrajnának területeket kell feladnia
2 órája
-
Az OTP- és a Richer-papírok is kevesebbet érnek
2 órája
-
Ismeretlenek megint milliárdokat adtak az Orbán-kormánynak
3 órája
-
Kiderült, hogy olcsóbb lesz-e benzin
3 órája
-
Szijjártó Péternek egy rossz szava sincs az oroszokra Munkács bombázása után
3 órája
Mfor.hu Top24
- Szijjártó Péter megszólalt Munkács orosz támadása után
- MNB-botrány: még mindig derülnek ki újabb részletek
- Amerikai üzemet lőttek az oroszok Munkácson
- Szijjártó Péter: Donald Trump nem hívta fel Orbán Viktort
- Leszállt a NAV Gattyán György cégéről, ezért végre bezárhatták
- Magyar Péter nem fogta vissza magát, üzent Szijjártó Péternek is
- Nem hisz majd a szemének, ha meglátja, milyen erős lett a forint hirtelen
Makro / Külgazdaság
Kínai típusú gazdasági rendszer felé halad az USA?
Sasvári Péter | 2025. augusztus 21. 14:38
Államkapitalizmus az Egyesült Államokban? Donald Trump a politika után a gazdaság területén is egyre inkább kezd úgy viselkedni, mint egy egyszemélyi vezető. Nemrégiben lemondásra szólította fel az Intel vezérigazgatóját, „utasította” a Walmartot és a detroiti autógyárakat, hogy ne emeljenek árat, valamint a Coca Colának még azt is meg akarta szabni, hogy milyen cukrot használjanak. Persze az Egyesült Államok alkotmánya és törvényei határt szabnak Trumpnak. Ám viselkedése és elképzelései a kínai modellel vagy a francia dirigizmussal rokoníthatóak. Mennyi esély van rá, hogy a kapitalizmus egyik modellországa az állami kontrol irányába lép? Van ennek előképe az Egyesült Államokban?
Makro / Külgazdaság
Kiderült, hogy olcsóbb lesz-e benzin
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 21. 12:07
Maradunk 600 forint alatt.
Makro / Külgazdaság
Szijjártó Péternek egy rossz szava sincs az oroszokra Munkács bombázása után
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 21. 11:39
A külügyminiszter szerint béke kell.
Makro / Külgazdaság
MNB-botrány: hihetetlen újabb részletek derültek ki
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 21. 10:05
Nem ért véget az ingatlanos bizniszelés.
Makro / Külgazdaság
Előreléptünk egy fontos összehasonlításban, de így sem lehetünk elégedettek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 20. 11:49
Hiába utasítottunk magunk mögé júliusban a júniusban még előttünk végzett országok közül kettőt, így is a 23. helyen állunk a 27 EU-tagország között az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat által számolt harmonizált fogyasztóiár-indexek összevetésében.
Makro / Külgazdaság
A kínai jegybank nem változtatott az éves és az ötéves kamatfokon
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 20. 08:40
A kínai központi az elemzői várakozásoknak megfelelően nem változtatott a bank és az ötéves kamat szerdán.
Makro / Külgazdaság
Hosszú idő után lehet őszintébb Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2025. augusztus 20. 06:11
Az adataikat cikkünk megjelenéséig közlő 40 európai állam éves inflációs rangsorában ugyanis viszonylag nagyobbat lépett előre Magyarország, miután a júniusihoz képest 0,3 százalékponttal lassuló pénzromlás mellett az eddig előttünk lévők közül többen is az előző havinál gyengébb adattal rukkoltak elő. Ennek ellenére az az első ránézésre furcsaság fordult elő, hogy az egyik leghatékonyabb antiinflációs ellenszerrel, a kamatemeléssel egyetlen kontinentális jegybank sem élt, sőt öten még szigorítottak is. Emellett egyéb érdekességek is kiderülnek a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság
Rémisztő mértékben emelkedik az államadósság
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 14:50
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a második negyedévben elérte a GDP 76 százalékát.
Makro / Külgazdaság
Ősszel lesújt a Fidesz ellehetetlenítési pallosa? Martin József Péter lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 13:21
A közgazdász, szociológus, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója augusztus 27-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság
Trump elégedett lehet: az S&P nem rontott a hitelminősítésen
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 10:21
Az S&P megerősítette az Egyesült Államok „AA plusz” besorolását.
Heti top
- Megszólalt Zelenszkij: Ukrajna akár területeket is hajlandó feladni a békéért 2025. augusztus 17. 16:19
- Zelenszkij nem fogadhatja el Trump javaslatát 2025. augusztus 17. 10:39
- Zelenszkij baljós bejelentést tett 2025. augusztus 16. 15:24
- Már megint mi történt Kínában? Még egy új gépet villantott a légierő 2025. augusztus 17. 06:21
Havi top
- Megszólalt Zelenszkij: Ukrajna akár területeket is hajlandó feladni a békéért 2025. augusztus 17. 16:19
- Brüsszel jóváhagyta Magyarország 264 millió eurós támogatását 2025. augusztus 14. 14:23
- Már közel 70 millió forinttal fogadtak Magyar Péterre – de a győzelmére vagy a vereségére? 2025. augusztus 5. 09:08
- Megjött az igazi orosz válasz Trump ultimátumára 2025. július 31. 10:08
A privátbankár ajánlja
Friss
MBH Bank elemzés
-
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés2025. május 27. 17:01
-
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44
-
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18
-
Visszaesett az építőipari termelés volumene 2024 augusztusában2024. október 16. 11:55
-
Az MBH Bank jövőre a növekedés jelentős gyorsulását várja2024. október 15. 16:58
-
MBH Bank: év végére 4,5 százalékra is nőhet a pénzromlás üteme2024. szeptember 10. 13:59
-
MBH Bank: Kellemetlen meglepetés a júliusi pénzromlási adat2024. augusztus 8. 10:42
Piac&Profit cikkei
-
Bécs nyerte az Eurovíziós Dalfesztivált, sok magyart érdekelhet, rengeteg ingyenes program lesz
14:02
-
A globális autópiac drámai átalakulása folyik
13:01
-
A kormány és a MOL közös keringője a Barátság kőolajvezeték körül
12:12
-
Cenzúrázta magát a köztársasági elnök
11:11
-
Váratlanul nagyot ugrott az euróövezet gazdasága
11:11
Turizmus Online cikkei
-
Postakocsiállomástól a designhotelig – a Traunsee partjának különleges helye
11:11
-
Merész színek, formabontó megoldások
11:11
-
Festői szépségű hazai tó a nyíltvízi úszóverseny helyszíne
10:10
-
Elhunyt a hazai vendéglátás egyik ismert szereplője
10:10
-
Nyitva a jelölési lehetőség az idei Gundel Károly-díjra
10:10
A vidék hírei
legolvasottabb
-
Megszólalt Zelenszkij: Ukrajna akár területeket is hajlandó feladni a békéért
2025. augusztus 17. 16:19
-
Brüsszel jóváhagyta Magyarország 264 millió eurós támogatását
2025. augusztus 14. 14:23
-
Már közel 70 millió forinttal fogadtak Magyar Péterre – de a győzelmére vagy a vereségére?
2025. augusztus 5. 09:08
-
Megjött az igazi orosz válasz Trump ultimátumára
2025. július 31. 10:08
-
Van egy kis baj, ha most venne eurót
2025. augusztus 11. 18:30
top 24
-
MNB-botrány: hihetetlen újabb részletek derültek ki
2025. augusztus 21. 10:05
-
Munkácsi orosz rakétatámadás: megszólalt a magyar államfő
2025. augusztus 21. 09:30
-
Trump és Európa már nem ugyanazért a célért harcolnak
2025. augusztus 21. 05:49
-
Megszólalt egy uniós államfő: Ukrajnának területeket kell feladnia
2025. augusztus 21. 13:11
-
Orosz támadás 30 kilométerre a magyar határtól – Kárpátalja többé nem biztonságos
2025. augusztus 21. 08:54
