4p

A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.

„Itt két olyan emberről van szó egyébként, akik szimbolikusan azt üzenik a Fidesz berkeinek, hogy tessék átállni, tessék jönni. Vége van ennek az egésznek”

– mondta Somogyi Zoltán szociológus lapcsoportunk elemző műsora, a Klasszis Podcast Magyar Péter évértékelőjéről, a Tisza Párt kongresszusáról és Magyar Péter első ellenzéki évéről, illetve jövőbeli esélyeiről szóló friss adásában Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök, illetve Kulcsár Krisztián volt MOB-elnök feltűnéséről a szombati kongresszuson.

 „Miután Magyar Péter pontosan látja, hogy az ellenzéki szavazói közönség megvan már neki – egy időre, ugye sosem végtelenített dolog ez – ezért neki egyetlen egy feladata van: a Fideszből szavazókat nyerni. Az önkormányzati választáson körülbelül egy 10-15 százalékos szavazatszerzés kimutatható volt, tehát beleharapott már a Fidesz táborába, de még nem kellőképpen. Ha bele tud még jobban harapni, megnyeri a választásokat. Erre van ez a két szereplő is”

– fejtette ki aztán a szociológus, aki később hozzátette: „ezek mind-mind arra szóló üzenetek, figyelemfelhívások, hogy lehet mást is választani”. (Az alábbi videó a beszélgetés e részétől indul:)

Azonban Ruszin-Szendi Romulusszal kapcsolatban egy másik megfontolást is említett Somogyi Zoltán, ami jóval túlmutat a „normális” politikai taktikázás, szavazatszerzés világán. Ruszin-Szendi a Tisza színpadján ugyanis szerinte

„mint az első számú katona üzeni az országnak, hogy a honvédség sem egységes. Nem kell attól félni, hogyha bármilyen változás lenne, akkor itt valami rossz folyamat indulna el a honvédség segédletével. Nyugodtan el lehet menni szavazni, és annak lesz eredménye.”

Vannak találgatások azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor vajon egy választási vereség esetén békésen átadná-e a hatalmat, és ennek kapcsán olyan kényelmetlen gondolatok is előkerülnek, hogy milyen szerepet kaphat egy ilyen helyzetben az elmúlt években jókora eszközfejlesztésen és ezzel párhuzamosan némi tisztogatáson is átesett hadsereg, illetve más fegyveres szervezetek.

Magyar Péter és Ruszin-Szendi Romulusz vasárnap már közös Magyarinfón is szerepeltek: kinek üzentek elsősorban?
Magyar Péter és Ruszin-Szendi Romulusz vasárnap már közös Magyarinfón is szerepeltek: kinek üzentek elsősorban?
Fotó: Youtube/Magyar Péter Hivatalos

Somogyi Zoltán finoman arra utalt volna, hogy elképzelhetőnek tart egy olyan helyzetet, amikor a hadsereg parancsot kap „az alkotmányos rend fenntartására”? A beszélgetés végén mindenesetre szóba került egy olyan forgatókönyv lehetősége is, amelyben Magyar Pétert mondjuk nem engedik elindulni a választáson, de arról is szó esett, hogy a kormányt támogató szavazók mit lépnének mondjuk egy Tisza-győzelem esetén elinduló kemény elszámoltatás láttán. (A videó e részének megnézéséhez ide is kattinthat.)

Mindenesetre Ruszin-Szendi feltűnése igen heves reakciókat váltott ki a kormány oldalán, és például a Magyar Narancs oldalán is megjelent egy olyan cikk, amelyben Somogyi Zoltánéra rímelő gondolatokat olvashatunk:

„Ruszin-Szendi igen népszerű a honvédség hivatásos és szerződéses állományában, szavát, véleményét sokan meghallgatják – így azt is, amit egy olyan helyzetben mondhatna, amikor egy következő parlamenti választás eredménye igen kedvezőtlen lenne a jelenlegi kormányra nézve”

- írja a szerző, kitérve aztán arra is, hogy az elmúlt évek Alaptörvény-módosításai nyomán már erőszakos fellépés hiányában is kihirdethető a rendkívüli jogrend, „az alkotmányos rend megdöntésére, felforgatására vagy a hatalom kizárólagos megszerzésére irányuló cselekmény” vagy „az élet- és vagyonbiztonságot tömeges mértékben veszélyeztető súlyos, jogellenes cselekmény” fennállása esetén, a honvédséget pedig „fokról fokra belső karhatalmi feladatok elvégzésének jogával és feladatával ruházták fel”.

A téma egyébként a Klasszis Média szubjektív beszélgetős műsorában, az Ez Viszont Privátban is szóba került nemrég (a videó itt is ettől a résztől indul):

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Matolcsy György nagyon-nagyon sok mindent tud” – még visszaszállhat a kormányra az MNB-botrány
Privátbankár.hu | 2025. március 30. 15:19
Az MNB-alapítványok botránya, amely során mintegy 500 milliárd forint közpénz szívódott fel a gyanú szerint, a Klasszis Média Ez Viszont Privát című műsorában is részletesen szóba került.
Makro / Külgazdaság Trump drákói szigor bevezetésével kedvez a kis pajtásának
Buksza blog | 2025. március 30. 13:46
A Tesla lehet a nagy nyertese Donald Trump új importautóvámjának, ezen belül a Model Y SUV modell versenytársai másfél-kétmillió forinttal többe kerülhetnek, miután az új tarifák életbe lépnek.
Makro / Külgazdaság Modern korrupció: Nokiás doboz helyett MNB-s alapítványok – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. március 29. 14:51
Mi zajlott itt évekig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainál és cégeinél, amelyek átláthatatlan és kontroll nélküli működésére a független sajtó után az Állami Számvevőszék jelentései újra rávilágítottak? Hova lett 500 milliárd forint közpénz? A Klasszis Podcast vendége Zeisler Judit, a Transparency International Magyarország szakpolitikai vezetője volt.
Makro / Külgazdaság Új esély zöld autóra: meghosszabbítják a céges e-autó támogatást
Privátbankár.hu | 2025. március 29. 10:42
Áprilistól ismét lehet pályázni céges e-autó támogatásra a megmaradt keret erejéig.
Makro / Külgazdaság Brüsszel digitalizálja az EU-t
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 16:13
Az Európai Bizottság 1,3 milliárd eurót biztosít mesterséges intelligenciára, kiberbiztonságra és digitális készségek fejlesztésére.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály is összehúzza szemöldökét ettől az amerikai bejelentéstől
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 14:30
Meglehetősen borúlátó a Fed döntéshozója.
Makro / Külgazdaság Trump miatt drágulnak a tűzpiros autók is
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 13:51
10 százalékos áremelésre készül a Ferrari a vámok miatt.
Makro / Külgazdaság Van egy ruhaüzlet, ahol a felhalmozódott készlet a baj
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 13:24
A túl nagy árukészlet okozott gondot a H&M-nek.
Makro / Külgazdaság Felszisszen, aki szombaton óvatlanul behajt egy benzinkútra
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 12:33
Legalábbis akkor, ha tankolni szeretne.
Makro / Külgazdaság Az elemzőket is meglepte ez a német adat
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 10:52
Közeledik a hárommillióhoz a német munkanélküliek száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG