3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Varga Mihály pénzügyminiszter elárulta lapunknak, mire fognak különösen odafigyelni a kisadózókra vonatkozó szabályok felülvizsgálata során. Még nagyobb gondban lehetnek az evások.

Mintegy 360 ezer vállalkozás várja a híreket a kisadózó vállalkozások tételes adójáról, ennyien tartoznak ugyanis jelenleg a legkedveltebb adózási forma alá. Az elmúlt hetekben különféle hírek láttak napvilágot arról, hogy a kormány milyen irányba akarja terelni a katásokat. Érthető a kíváncsiságuk: év vége felé járunk, és a megfelelő döntéshez jó lenne tudni, mi lesz ezzel az adóval, tényleg már jövőre év közben módosulhat az idevágó törvény, és lesznek-e olyan vállalkozók, akik a megváltozott feltételek miatt kiesnek ebből a körből.

Most lehetőségünk nyílt egyenesen a pénzügyminisztert megkérdezni arról, mire számíthatnak ezek a vállalkozások.

Varga Mihály válaszából az derült ki, hogy a munkaviszony ellenőrzésén túl a többes katás jogviszonyok kerülhetnek majd célkeresztbe. Vagyis azok a vállalkozások számíthatnak kedvezőtlen változásokra, amelyek több katás érdekeltséggel is rendelkeznek, például egyéni vállalkozóként és társas vállalkozás tagjaként.

A miniszter ebből kiindulva fejtette ki, hogy a 360 ezres katás adózói kör nem jelent ugyanennyi vállalkozót. Megjegyezte továbbá, hogy egyelőre az előkészítő munka folyik, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara javaslatainak figyelembe vételével.

Ami a változások időzítését illeti, szóba került, hogy akár már a következő év közepén hatályba lépjenek az új intézkedések (amelyek, mint jeleztük, alapvetően a katás adózói körbe tartozást érinthetik, nem az adózást magát). Erről azt mondta Varga Mihály, hogy nem lenne elegáns év közben módosítani a szabályokon, ugyanakkor - tette hozzá - volt már erre is példa.

Egyelőre tehát még semmi sem biztos a KATA jövőjét illetően, legfeljebb annyi, hogy a mostani adózói kört meg fogják rostálni. Ez a bizonytalan helyzet sok fejtörést okoz a vállalkozásoknak, akik már tagjai a KATÁ-nak, vagy belépni készülnek. Utóbbiak azok, akik például most még az egyszerűsített vállalkozó adó (EVA) alá tartoznak. Ez az adófajta idén megszűnik, helyette új adót kell választaniuk az érintett vállalkozásoknak. Számukra a KATA egy jó opció lenne (a kisvállalati adó mellett), az átállás kormányzati kommunikációja során a Pénzügyminisztérium is kampányolt a KATA mellett, de az elmúlt hetek hírei elbizonytalaníthatták az evásokat. Erre bizonyíték, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal még mindig 16 357 EVA-alanyt tart nyilván, vagyis szűk négy héttel az év vége előtt még ennyi adózó nem döntött arról, hogy milyen más adófajtát válasszon.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megrogyott a gázár a holland tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 13:06
Rég látott szintre esett az irányadó ár.
Makro / Külgazdaság A magyar költségvetés stabil – csak hiányzik belőle 3660 milliárd, meg az apró
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 12:38
A megemelt hiánycélhoz képest már egész jó az időarányos adat.
Makro / Külgazdaság Már megint örülhet az autósok egyik fele
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 11:07
Érdemes még egy napot várni a tankolással.
Makro / Külgazdaság Menekülés Magyarországról: közel 150 ezer magyar már Ausztriában dolgozik
Kollár Dóra | 2025. november 24. 10:32
Mérföldkőhöz ért az ausztriai munkavállalás; a konkrét számok mellett a megélhetési kérdéseket is sorra vettük.
Makro / Külgazdaság Újabb számok miatt aggódhat a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 06:41
Költségvetési hiány? Munkanélküliség? Ezekről is többet megtudhatunk hétfőtől.
Makro / Külgazdaság Észak-koreai „mindenttudó” gyanús gyógyszerek lephetik el Oroszországot
Kormos Olga | 2025. november 23. 17:31
Nemrégiben felröppentek a hírek, hogy észak-koreai gyógyszergyárak azt tervezik, pár terméküket exportálják Oroszországba. Ezek a „csodaszerek” állítólag mindent kezelnek a hepatitisztől a malárián át a bénulásig – bár nincs bizonyíték arra, hogy egyáltalán működnének.
Makro / Külgazdaság Elárulta a Fidesz, mikor dönthetnek a kormánypártok képviselő-jelöltjeiről
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 14:44
Januárban, várhatóan a hónap elején dönthet a Fidesz arról, kik lesznek a Fidesz-KDNP képviselő-jelöltjei az áprilisi választáson. A Tisza jelöltjeinek kihirdetéséig már csak egy hét maradt.
Makro / Külgazdaság Sarokba szorították az EU-t: így zárult az ENSZ klímakonferenciája
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 10:23
Az olajtermelő országok megkönnyebbülhetnek, a COP30 egyezményéből kimaradt a fosszilis tüzelőanyagok említése. Az Európai Unió képviselői nem értettek egyet a záródokumentummal, de nem vétózták meg a megállapodást.
Makro / Külgazdaság Két nap alatt másodszor is drónok zavarták meg a holland légteret
Privátbankár.hu | 2025. november 23. 08:42
Volkel után Eindhovenben is drónokkal találta szembe magát a holland légvédelem. A védelmi miniszter szűkszavúan reagált közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság Csehországból „importálunk” vírust?
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 14:47
Az idén, november elejéig több mint 1600 ember kapta el Magyarországon a Hepatitis-A nevű betegséget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG