2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Olyan mélypontra gyengült a japán jen a dollárral szemben a tokiói jegybank kitartóan laza monetáris politikája miatt, ami egy évvel ezelőtt még elképzelhetetlen lett volna.

Közel három hónapos mélypontra gyengült a jen a dollárral szemben, mivel a Bank of Japan (BoJ) ultralaza monetáris politikája éles ellentétben van a Fed szigorúságával – írja a Reuters. Az euróval szemben 15 éve nem látott szintre, 162,38 jen/euróra gyengült a japán valuta az ázsiai  pénzpiaci kereskedésben. A brit fonttal szemben szintén három hónapos rekord dőlt meg a 186,25 jen/fontos árfolyammal.

Árfolyam

Egy amerikai dollárért 151,70 jent kellett adni, ami egyéves mélypont. Már nincs messze a 151,94-es szint, ami 33 éves gyengeségi rekordot állítana be. A jen a hét első napján még erősödni tudott New Yorkban, ám a szakértők szerint ezt nem a BoJ devizavásárlásai okozták, hanem a héten esedékes nagy kereskedési lehetőségek. 

Ez éles kontrasztban van az elmúlt évvel, amikor a BoJ szeptemberben beavatkozott a jen védelmében, amire 1998 óta először történt meg. Az árfolyam akkor még csak 145 jen/dollár volt. A tokiói jegybank 2022 októberében is színre lépett, amikor a japán deviza a 151,94 jen/dolláros árfolyammal megdöntötte 32 évvel korábban felállított rekordját.

Példátlan dolog történt. Fotó: Depositphotos
Példátlan dolog történt. Fotó: Depositphotos

Hiába kommunikálja a BoJ, hogy feladja negatívkamat-politikáját, ez kevés annak tükrében, hogy a befektetők a vele szemben álló jegybankok héja magatartásának folytatódására számítanak. Elemzők szerint a tokiói pénzügyi  döntéshozók rájöttek, hogy nem mehetnek szembe a világtendenciával, ám csak nagyon-nagyon lassan szándékoznak feladni laza monetáris politikájukat. 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Két új minisztert jelentett be Magyar Péter, az egyik névre biztosan felkapja a fejét
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:16
A területfejlesztési miniszter a frakcióból, a Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont a képernyőkről érkezik.
Makro / Külgazdaság Meddig mehet ez így tovább? Újabb árcsökkenés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:59
Az elmúlt napokban hatalmasat estek a piaci árak, de még csütörtökön is van tovább.
Makro / Külgazdaság „Néhány órán belül” újraindul az olaj a Barátságon Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:43
Ezt mondta egy ukrán tisztviselő szerda délelőtt.
Makro / Külgazdaság Leáll a Barátság északi ágán az olajszállítás – Németországban szomorkodhatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:24
Állítólag csak ideiglenesen, de májustól nem érkezik több kazah olaj Németországba.
Makro / Külgazdaság Tagadja a vádakat Matolcsy György, furcsa levelet küldött
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 09:59
Áll a vizsgálatok elébe, ha azok elfogulatlanok és szakmai alapokon nyugvók lesznek.
Makro / Külgazdaság A Tiszával együtt jöhet a vagyonadó is: megnéztük, milyen hatásai lennének
Imre Lőrinc | 2026. április 22. 09:16
Európában csak 3 országban létezik teljes körű vagyonadó, aminek az intézménye az 1990-es években volt igazán népszerű, majd hanyatlani kezdett. A legtöbb esetben ugyanis nem hozta el a kívánt eredményeket, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) sem javasolja a bevezetését. Ha viszont egy állam mégis így dönt, akkor a hamarosan kormányra kerülő Tisza Párt javaslata és határértékei szerint érdemes megtennie.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor ma végre tényleg törli a vétóját Ukrajna ügyében?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 07:28
Szerdán hagynák jóvá az Ukrajnának szánt 90 milliárdos hitelt – a leköszönő magyar kormány kezében a döntés.
Makro / Külgazdaság Robert Fico is beáll az uniós sorba – ha kap orosz olajat
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 06:41
Jöhetnek az újabb szankciók Oroszország ellen – ha érkezik az olaj a Barátság vezetéken.
Makro / Külgazdaság Egy napon belül odaítélhetik az Ukrajnának szánt 90 milliárd eurós hitelt
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 18:17
Ezt Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője jelentette be kedden Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Akár szerdától zúdulhat az olaj a Barátság kőolajvezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 15:16
A Bloomberg szerint indul a tesztüzem a Barátság vezetéken, és akár másnaptól jöhet az olaj Magyarországra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG