3p
Heves viták a vasárnapi ebédnél, családok végzetes kettéválása az árok két oldalán egy egész országok megosztó politikai kérdésben – ugye ismerős? Nálunk sok évig tartott, és teljesen még ma sem ért végét. Az angoloknál most ugyanezt előállították pár nap alatt, és ez ráadásul nem is csak a belügyük.

Rémes dolog, ha egy ország kettéhasad a politika mentán, durvább esetben így szoktak a polgárháborúk is kialakulni. Erről szerencsére nincs szó, de ha valaki, akkor mi jól tudjuk, milyen az, amikor végzetesen polarizálódnak a vélemények, családok, rokonok kapnak össze, sértődnek meg, majd szakítják meg a kapcsolatot egymással. A világ egyik első modern demokráciájában eddig nem nagyon volt ilyen, de most felelőtlen vezetőik egy pár hónapos kampányban kettéhasították Anglia népét, a népszavazás eredménye után pedig annyira eldurvult a dolog, hogy már incidensek is történtek.

Vita a bulikon, berágtak a tinik

A Bloomberg egy manchesteri hölgyet idéz, aki a bátyja 30. születésnapi buliján szembesült azzal, hogy a társaság összeugrani készül a kérdésben. Gyorsan két részre osztották a vendégsereget, létrehozva a bulin belüli árkot, mondhatni elválasztó kordont, hogy ne inzultálják egymást. Ezt követően a hölgy leült saját nővérei közé, akik azonnal nekiestek, hogy miért szavazott a bennmaradás mellett.

Hírek szerint egész Angliában így zajlott a hétvége, a családok ezen vitatkoztak, és különösen erős törésvonalak mutatkoztak a fiatalok és az idősebbek, valamint a londoniak és a vidékiek között, de házastársi veszekedések is kirobbantak emiatt. Közben persze mindkét oldal hazaárulózza egymást, miközben azt sem tudják eldönteni, mi a haza. A kilépést pártolók ugyanis számíthattak rá, hogy Skócia menni akar, ennek tudatában hozták meg döntésüket, és mindenki tudhatta, hogy ha a kilépés az eredmény, széteshet az Egyesült Királyság.

A BBC szerint a 16 és 18 év közöttiek sokan különösen mérgesek, mert először felmerült, hogy ők is szavazzanak, de pénzügyi okokra hivatkozva ezt elvetették. Nem kizárt pedig, hogy az ő két évjáratuk akár meg is fordította volna az eredményt. Az egyikük így reagált a Twitteren: mitől demokrácia az, ha őket kizárják, és az idősebb szavazók döntése fogja meghatározni az ő még meglehetősen hosszú életüket?

Sötét indulatok vs. példás szolidaritás

Ami viszont még ennél is sajnálatosabb, hogy a kilépés-pártiak egy része úgy gondolja, máris elküldhetnek mindenkit, aki nem tetszik nekik. Inzultálják a lengyel szomszédokat, az utcán kurjongatnak, hogy megszavaztuk a kilépést, takarodjatok. Ugyanakkor szellemi színvonalukat jellemzi, hogy nem csak az európaiaknak szólogatnak oda, hanem saját korábbi gyarmati bevándorlóiknak is, noha azoknak aztán nincs sok köze Európához. Ez eszükbe sem jut, a lényeg, hogy felheccelve lehet randalírozni. Egy jó kis balhé, végül is nem lehet mindig futball-huligánkodni.

A másik oldalról sokan viszont mindent megtesznek a károk enyhítésére: Angliában dolgozó ismerőseink beszámoltak róla, hogy kollégáik, barátaik közül többen is odajöttek hozzájuk sajnálatukat kifejezni és bocsánatot kérni az angol nép nevében. Nem lesz könnyű időszak honfitársainknak sem, legalábbis a vidéki Angliában. Remélhetőleg a kedélyek lecsillapodnak kissé, és elfoglalják magukat a polgárok az új haza (Anglia, Kis-Britannia) berendezésével, vagy valahogy az utolsó pillanatban mégis visszakoznak a Brexittől. Az árok persze ott lesz sokáig, kiásni könnyű, betemetni roppant nehéz.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most az utolsó szalmaszálat is elveheti a magyar kormány Ukrajnától?
Litván Dániel | 2025. november 18. 19:24
Egy hónapja van átvágnia a gordiuszi csomót Ursula von der Leyennek, különben tényleg elfogyhat Ukrajna pénze. Orbán Viktor most tényleg célhoz érhet? Nagyító alatt ezúttal Ukrajna uniós támogatása.
Makro / Külgazdaság Még mindig kétszer nagyobb inflációt érzünk, mint amit a KSH mér
Imre Lőrinc | 2025. november 18. 17:41
Továbbra sem fűződik kamatcsökkentés Varga Mihály nevéhez, a Magyar Nemzeti Bank immár több mint egy éve 6,5 százalékon tartja az irányadó rátát. A jegybankelnök a döntés háttere mellett az amerikai védőpajzsról és a bankokat sújtó terhek megemeléséről is beszélt keddi sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Nem inogtak meg Varga Mihályék, a forint örömére
Imre Lőrinc | 2025. november 18. 14:01
Nem változtatott a Magyar Nemzeti Bank az immár több mint egy éve 6,5 százalékon álló alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Nem vizsgálja a hatóság az Indexet és a Blikket
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 11:34
Bár a médiapiac döntően átalakul, a versenyhivatalt ez nem igazán érdekli.
Makro / Külgazdaság Csökkent az átlag- és a mediánbér július és szeptember között
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 08:37
Alacsonyabb a nettó átlag- és mediánkereset is a júliusinál: utóbbi akkor még 399 ezer forint volt. Igaz, az augusztusi és a tavaly szeptemberi számokhoz képest van emelkedés, amelyről részletesen ír a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Zombi cégek, felpörgő kiva és új Nokia: így adóznak a vállalkozások a jövő évtől
Imre Lőrinc | 2025. november 17. 19:42
Több mint 200 ezer vállalkozást érint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a kormányzat megállapodásából létrejött, 11 pontból álló adócsökkentési csomag, ami jövőre 78-90 milliárd forintot vesz ki az államkasszából, és hagy ott a cégeknél. A sajtóeseményt követő háttérbeszélgetésen azt is megtudtuk, hogy terítéken van-e még a szocho 13-ról 12 százalékra csökkentése.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bekeményített: perelni akar a magyar kormány?
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 18:19
Ha kikerülik az Európai Unióban a magyar vétót.
Makro / Külgazdaság Enyhül a feszültség? Közeledik egymáshoz Kína és Németország
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 17:01
Először járt a jelenlegi német kormány egy minisztere Kínában.
Makro / Külgazdaság Mi lehet az amerikai védőpajzs?
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 15:04
Orbán Viktor miniszterelnök az Egyesült Államokban járt, és azt mondják, sok mindent intézett, konkrétumok viszont alig vannak, az igazán fontos megállapodás pedig elmaradt – erről beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság A kereskedők adtak egy tippet a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 12:17
A kevesebb közteher szerintük jobb lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG