4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az amerikai zsidóság vezető lapjánál a hétvégi lövöldözéssel betelt a pohár. Trumpnak magasra kell tekerni a hőmérsékletet, hiszen az amerikai politikai osztály a 2008-as összeomlás után (is) csupán egy szűk elit érdekeivel törődött. A fellobbanó nacionalizmus tüze multi-etnikus társadalmakra végzetesnek bizonyulhat. Káncz Csaba jegyzete.
Gyászolók a lövöldözés után. (EPA/VINCENT PUGLIESE)

Ennyire érzelmileg túlfűtött félidős választásoknak még sohasem futottak neki az amerikaiak. Az elmúlt napok levélbombái és a 11 halottal járó hétvégi lövöldözés egy pittsburghi zsinagógában újabb, drámai löketet adtak a sorsdöntő november 6-i választásnak.

A zsidó közösségi központok már tavaly 100 bombariadót kaptak szerte az országban, két zsidó temetőt pedig feldúltak. A zsidó szervezetek akkor felháborodva konstatálták, hogy Trump szerint itt valójában „idegen zászlós” műveleteket hajtottak végre politikai ellenfelei, hogy őt besározzák.

Betelik a pohár

Az amerikai zsidóság vezető lapjánál a hétvégi lövöldözéssel betelt a pohár. A Forward éles támadást intézett Trump ellen, a lap kiemeli, hogy „az elnök gyűlöletet szít a bevándorlók ellen, a kisebbségek ellen, valójában mindenki ellen, aki egy adott pillanatban nem ért egyet vele.

Káncz Csaba

Amikor pedig az erőszak és halál lepi el a vidéket, akkor az áldozatokat hibáztatja, amiért nem védték meg kellően magukat. Eljött az idő, hogy a zsidó közösség szembeszálljon Trump bűnpártolásával”.

Trumpnak nagyon rosszkor jön ez a konfliktus, hiszen pontosan egy hete nyelvészeti fejtegetésbe kezdett, büszkén bizonygatva közönségének, hogy ő valójában nacionalista.

Rá pár napra pedig csak cinkosan mosolygott, amikor hívei egy rendezvényen üvöltve követelték George Soros rács mögé juttatását. Trump a félidős választásokat a személyére - mint az USA megkérdőjelezhetetlen politikai és katonai vezetőjére - vonatkozó népszavazásnak tekinti.

A politikai osztály a plutokrácia érdekeit védi

A Fehér Ház urának magasra kell tekerni a hőmérsékletet, hiszen az amerikai politikai osztály a 2008-as összeomlás után (is) csupán egy szűk elit érdekeivel törődött, miközben a középosztály pozíciója tovább romlott. A legfrissebb felmérés szerint ráadásul az amerikai társadalom 80 százaléka szerint az ország mélyen megosztott az alapvető értékek tekintetében. Az amerikaiak többsége elégedetlen a gazdagokat és szegényeket elválasztó egyre mélyebb szakadékkel és a környezetvédelem ügyével.

Daryl Johnson amerikai belbiztonsági szakértő már egy 2009-es tanulmányában kiemelte az erősödő szélsőjobboldali mozgalmak erejét az USA-ban. Ami igazán feldühítette a jelentés konzervatív kritikusait, az Johnson azon megállapítása volt, miszerint a hazatért iraki és afgán veteránok elsőrangú célpontjai lettek a szélsőjobb beszervezési kampányainak.

Szellem a palackból

John Schindler biztonságpolitikai szakértő szerint az Egyesült Államokban Trump megválasztásával egy teljesen új politikai korszak kezdődött. Az elmúlt évtizedekben Washington támogatta a feketék, hispánok és ázsiaiak identitásának megerősödését, míg a fehér nacionalizmus elítélendőnek számított. De a fehér többség egyszer csak rájött, hogy nekik is van megvédendő identitásuk – a fehér nacionalizmus szelleme kiszabadult a palackból.

De a szellemet szolgálatai után nehéz visszaparancsolni a palackba. A politikai ellentétek az új viszonyok közepette ideológiai helyett törzsi keretekbe helyeződnek át. És mindenekelőtt, ahogy az Jugoszlávia és a Habsburg Monarchia esetében is bebizonyosodott – érvel Schindler –, a nacionalizmus tüzét felloban(t)ásuk után már nehéz kioltani, ez pedig multi-etnikus társadalmak esetében akár végzetesnek is bizonyulhatnak.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jobban járnak a szennyezők? Egyszerűbb lesz a bevándorlás? Szakértőt kérdeztünk az eltörölt adókról
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 9. 06:01
Több adónem is megszűnik Magyarországon, amelyek a települések bevételeit, a nagy ipari szennyezőket, valamint a bevándorlást érintik. Ezeket egytől egyig az Orbán-kormányok alatt vezették be őket. Egyszerűbb lesz harmadik országból betelepülni? Jobban járnak a szén-dioxid-kibocsátásért felelős cégek? Adószakértőt kérdeztünk a várható hatásokról.
Makro / Külgazdaság Megnevezte elnökjelöltjét a Tisza Párt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 8. 13:16
A Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke köztársasági elnök lehet. Kedden dönt az Országgyűlés.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyi magyar áldozata volt az embertelen hőhullámnak
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 8. 09:58
A Nemzeti Népegészségügyi Központ összesítette a június 27. és 30. közötti adatokat.
Makro / Külgazdaság Már a budapesti rendőrség vizsgálja Szijjártó Péter ügyét, akár három év börtönt is kaphat
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 14:02
A Fővárosi Nyomozó Ügyészség szerint fennállhat a vesztegetés elfogadásának gyanúja, és átadták az ügyet a BRFK-nak.
Makro / Külgazdaság Tarr Zoltán: Miniszterként nincs beleszólásom a közmédia mindennapi működésébe
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 13:42
Arról is beszélt, hogy az intézmény átvilágítását sem a minisztérium végzi.
Makro / Külgazdaság Egy hónapja volt utoljára ilyen olcsó a benzin, szombattól még kevesebbe kerül
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 13:14
A dízel nagykereskedelmi ára is csökken 3 forinttal, a benzin ára pedig július elseje óta nem látott szintre csökkenhet szombattól.
Makro / Külgazdaság A várakozásoknak megfelelő bevételnövekedést ért el a Richter
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 08:52
Az eredményt 27,1 milliárd forint árfolyamveszteség terhelte.
Makro / Külgazdaság Satuféket nyomott az infláció, főleg a nyugdíjasok jártak jól
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 08:30
Tovább csökkent az infláció júliusban a KSH friss adatai szerint. Éves összevetésben mindössze 1,2 százalékkal emelkedtek az árak, júniushoz képest pedig csökkentek.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, hogy mekkorát kaszált idén eddig a Mol
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 08:05
A társaság jelentős növekedést ér el a második negyedévben.
Makro / Külgazdaság Súlyos kijelentést tett Magyar Péter: szerinte az Orbán-kormány tudta, hogy baj van
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 18:59
Azzal vádolta meg Orbán Viktort a kormányfő, hogy elődje tudta, a magyar energiarendszer a végnapjait éli, az összedőlés szélén áll, mégsem tett semmit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG