3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Görögország, valamint a befektetők már kész tényként kezelték, hogy az eurózóna pénzügyminiszterei december 5-i ülésükön rábólintanak az adósságkönnyítésre. Ehhez azonban az IMF-re is szükség van, ők azonban még nem döntöttek: a cserébe kért munkaerőpiaci reformokkal és a privatizációval elégedetlenek.

Az új görög gazdasági miniszter, Dimitri Papadimitriou közölte: ideje lenne, hogy az IMF döntést hozzon. Nemcsak az adósságkönnyítést szeretné elérni, hanem mindjárt az EKB kötvényvásárlási programjában való részvételt is. Az IMF sokszor változtatta már menet közben a véleményét, tette hozzá a Bloomberg szerint Papadimitriou, aki egyébként teljes aktív életét Amerikában töltötte, onnan jött most a görög kormányba.

Megelőlegezték

A piacok már kész ténynek vették a december 5-i sikert, ezért az elmúlt időszakban szárnyaltak a görög kötvények és részvények. Az eurózóna tagországai, különösen Németország és Hollandia azonban csak akkor megy bele az adósságkönnyítésbe, ha az IMF a továbbiakban is részt vesz a görög mentőprogramban. Az IMF-nek viszont még kétségei vannak a középtávú görög költségvetési számokat illetően, és ezt szeretné tisztázni.

Az eurózóna és az IMF képviselői múlt kedden fejezték be Athénban a mentőprogrammal kapcsolatos felülvizsgálatot, de az IMF nem hagyott mindent jóvá. Vita alakult ki a munkaerőpiacot illetően, melyet az IMF tovább szeretne liberalizálni, miközben a görög kormány visszalépne, és visszaállítaná a kollektív béralku lehetőségét, ami a múltban odavezetett, hogy egyes ágazatokban irreálisan magas, a gazdasági realitásoktól elszakadó béreket harcolhattak ki a szakszervezetek.

Nekiment az IMF-nek

Az új gazdasági miniszter élesen bírálta az IMF-et, azt állítva, hogy dogmákat erőltet, melyek utólag mindig hibásnak bizonyulnak. Kérdés persze, hogy okos dolog-e újra nekimenni az egyik hitelező intézménynek olyan stílusban, mint tavaly Ciprasz és Varufakisz tette az egész eurózónával.

Mindenesetre az eurózóna pénzügyminisztereinek tanácsa, az Eurogroup vezetője, Jeroen Dijjselbloem az IMF mellé állt, követelve a munkaerőpiaccal és a privatizációval kapcsolatos további görög reformokat. Ugyanakkor siker esetére a mentőprogram 2018-as lezárultának idejére további adósságkönnyítést helyezett kilátásba.

Békülékeny

Végül Papadimitriou kissé békülékenyebb lett, mondván, végül mindig van megegyezés. Azt is elmondta, hogy Ciprasz miniszterelnök azért vette őt be a kormányba, hogy kidolgozza a hosszútávú, és nem kirekesztő növekedés feltételeit a görög gazdaság számára. Ez olyan növekedést jelent szerinte, ami nem növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket, és amely vállakozásbarát környezetet teremt.

Bemutatkozásának utolsó mondata végül kifejezetten együttműködő volt: elmondta, hogy ő nem a Sziriza párt tagja, és hogy miután Görögország az eurózóna része, nem tehet mást, mint hogy respektálja a zóna és az egész Európai Unió szabályait.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 21 nap maradt hátra az uniós pénzek hazahozatalára
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 13:40
A hónap végéig kell teljesíteni a magyar helyreállítási terv valamennyi elszámolható mérföldkövét.
Makro / Külgazdaság Júliusi költségvetési bravúr – több mint 500 milliárd forintos többlet
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 11:30
Júliusban a központi alrendszer többlete 524,3 milliárd forint volt, ami 537,1 milliárd forinttal kedvezőbb az egy évvel korábbinál.
Makro / Külgazdaság Banai Péter Benő: az euróbevezetés követelményeinek elérése a teljes gazdaság számára hasznos
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 06:12
A világgazdasági folyamatokat vizsgálva a jegybank által júniusban meghatározott 2 százalék alatti éves inflációs szint továbbra is reális – jelentette ki Banai Péter Benő az MNB Podcast legutóbbi adásában.
Makro / Külgazdaság Jobban járnak a szennyezők? Egyszerűbb lesz a bevándorlás? Szakértőt kérdeztünk az eltörölt adókról
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 9. 06:01
Több adónem is megszűnik Magyarországon, amelyek a települések bevételeit, a nagy ipari szennyezőket, valamint a bevándorlást érintik. Ezeket egytől egyig az Orbán-kormányok alatt vezették be őket. Egyszerűbb lesz harmadik országból betelepülni? Jobban járnak a szén-dioxid-kibocsátásért felelős cégek? Adószakértőt kérdeztünk a várható hatásokról.
Makro / Külgazdaság Megnevezte elnökjelöltjét a Tisza Párt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 8. 13:16
A Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke köztársasági elnök lehet. Kedden dönt az Országgyűlés.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyi magyar áldozata volt az embertelen hőhullámnak
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 8. 09:58
A Nemzeti Népegészségügyi Központ összesítette a június 27. és 30. közötti adatokat.
Makro / Külgazdaság Már a budapesti rendőrség vizsgálja Szijjártó Péter ügyét, akár három év börtönt is kaphat
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 14:02
A Fővárosi Nyomozó Ügyészség szerint fennállhat a vesztegetés elfogadásának gyanúja, és átadták az ügyet a BRFK-nak.
Makro / Külgazdaság Tarr Zoltán: Miniszterként nincs beleszólásom a közmédia mindennapi működésébe
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 13:42
Arról is beszélt, hogy az intézmény átvilágítását sem a minisztérium végzi.
Makro / Külgazdaság Egy hónapja volt utoljára ilyen olcsó a benzin, szombattól még kevesebbe kerül
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 13:14
A dízel nagykereskedelmi ára is csökken 3 forinttal, a benzin ára pedig július elseje óta nem látott szintre csökkenhet szombattól.
Makro / Külgazdaság A várakozásoknak megfelelő bevételnövekedést ért el a Richter
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 08:52
Az eredményt 27,1 milliárd forint árfolyamveszteség terhelte.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG