2p
A Hyundai cég közleménye alapján olyan végtagerősítő robotberendezésen, egyfajta külső vázon dolgozik, amelyet nem csak katonák vagy nehéz terheket emelő munkások, de rokkantak is használni tudnak. Valahogy úgy, mint a híres Iron Man-filmekben. A dolog szépséghibája, hogy sok cég sok éve dolgozik már ezen.

Kifejezetten a filmbéli Vasember (Iron Man) öltözékre hasonlít a Hyundai koreai autógyártó blogjában most bemutatott szerkezet, bár van, akit az Alien filmek földönkívüli felszerelésére is emlékeztet. A „felölthető robotnak” vagy külső csontváznak (exoskeleton) is nevezett szerkezet állítólag több száz kilónyi teher felemelésére is képes lesz. A cég szerint a szerkezetnek katonai, ipari felhasználása lehet és a mozgássérültek életének javításában is szerepet kaphat.

Amint a The Verge cikke is megjegyzi, a Hyundai már tavaly is bemutatott egy hasonló típust, egy jóval könnyebbnek látszó verziót mi is megtaláltunk a Youtube-on tavaly augusztusról. Sőt, csak a Youtube-találatok alapján a Panasonic pár hete már munkásainak is kiadott kipróbálásra egy hasonló szerkezetet. A Honda cég pedig már 2008-ban bemutatott egy rövidebb, láberősítésre szolgáló készüléket.

A The Verge szerint az Audi és a BMW mérnökei is gyártottak már hasonló szerkezeteket. „Még nem pont Iron Man, de egyelőre megteszi” - jegyzik meg.

A Youtube-on látható Iron Man-verziók nagy számából ítélve a verseny erős, nem tudni, ki fogja először a mindennapi életben is sikerre vinni a hasonló fejlesztéseket. Ezért minél többször igyekeznek bejelenteni egy-egy új típus megjelenését, mintha az lenne az igazi áttörés. De nagyon valószínű, hogy rövidesen a sci-fik egy újabb témája válik valósággá.

(A drónok is elveszik a munkánkat? - erről itt írtunk.)


A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Kiterjesztjük a rezsicsökkentést” – mondta Magyar Péter a közmédiában
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 10:10
Erősen kezdett a Kossuth rádióban és a köztévében Magyar Péter, őszintén és határozottan beszélt a riporterekkel. 
Makro / Külgazdaság Betlizett az ipar februárban, nehéz lesz a Tisza-kormány dolga
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:30
Megerősítette az első becslésben szereplő adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ipari termelés éves és havi alapon is csökkent Magyarországon februárban.
Makro / Külgazdaság 390 milliárdos informatikai közbeszerzés: megvannak a nyertesek
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:19
A Digitális Kormányzati Ügynökség óriási tenderén több tucat informatikai vállalkozás osztozik, ismerős nevek is vannak a nyertesek között.
Makro / Külgazdaság A magyar euróval kapcsolatban az Európai Központi Bank is bizakodó
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 07:01
Az EKB elnöke, Christine Lagarde a magyar euróról beszélt a Bloombergnek, de ehhez még nehéz feltételeket kell teljesítenie a Tisza-kormánynak.
Makro / Külgazdaság Mutatjuk, hogy milyen gazdasági helyzetet örököl a Tisza: szinte azonnal lépnie kell az új kormánynak
Imre Lőrinc | 2026. április 15. 05:59
Már a vasárnapi országgyűlési választások előtt nagyon sok hazai és nemzetközi elemző elmondta, bárki is alakíthat majd kormányt április 12-e után, a korábbihoz képest egy fegyelmezettebb költségvetési politikát kell folytatnia, hogy Magyarország elkerülhesse a legrosszabb, bóvli-forgatókönyvet. De vajon mennyivel örököl most nehezebb gazdasági helyzetet a Tisza-kormány, mint az elmúlt 16 évben a Fidesz-KDNP?
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás marad hivatalában
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 19:21
Sulyok Tamás köztársasági elnök Magyar Péter felszólítása ellenére sem mond le tisztségéről. A Sándor-palota közlése szerint az államfő szigorúan az alkotmányos előírásokat követve hívja majd össze az új Országgyűlést, és tesz javaslatot a miniszterelnök személyére.
Makro / Külgazdaság Híre hamva sincs a Magyar Pétert bennfentes kereskedelemmel vádoló vizsgálatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 18:59
Megszüntette a főügyészség a Magyar Péterrel kapcsolatos büntetőeljárást.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij elárulta mikor fejezik be a Barátság kőolajvezeték javítását
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 16:52
Április végéig befejezik az ukrán szakemberek az orosz támadásban megrongálódott Barátság kőolajvezeték javítását – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Berlinben Friedrich Merz német kancellárral közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Közleményt adott ki az üzemanyagkészletekért felelős szövetség
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 16:41
Tájékoztatást adott a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség.
Makro / Külgazdaság Az EU üzent a magyar helyreállítási források hazahozataláról
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 16:21
Az európai uniós szóvivő szerint a helyreállítási alap forrásainak lehívásához Magyarországnak teljesítenie kell a szupermérföldköveket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG