4p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

A járvány komoly közegészségügyi, társadalmi és politikai hiányosságokat tárt fel az Egyesült Államokban. Noha kijárási korlátozások vannak érvényben, Trump a radikális szabadcsapatait mozgósítja azon cél érdekében, hogy oldják fel a korlátozásokat. Káncz Csaba jegyzete.

Az Egyesült Államokban a koronavírus járvány számos, mély törésvonalra mutatott rá. Egy a teljes körű népesség számára csődöt mondott egészségügyi rendszerre – holott 2018-ban a GDP 18 százaléka, azaz 3,6 ezermilliárd dollár áramlott a szektorba, amely GDP-arányosan több mint kétszerese a fejlett világ átlagának. Egy pillanatok alatt szakadékba zuhanó roncstársadalomra, amely most órákig áll sorban ingyen élelmiszercsomagokért az egész országban, a texasi Austintól Washington D.C.-ig. És egy demokráciára, amely krónikusan képtelen kompromisszumok megkötésére.

Szégyenteli összehasonlítás

Az első koronavírusos esetet az USA-ban Seattle városában észlelték, január 21-én. Ugyanazon a napon, mint Dél-Korea. Három hónap elteltével Dél-Koreában a tegnapi adatok szerint 236 halott van, a csaknem hétszer népesebb USÁ-ban viszont már 40,750. Ez azt jelenti, hogy egy főre jutóan 27-szeres (!) a halálozási arány az Egyesült Államokban.

A koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások feloldását, a megszokott élet újraindítását követelik tüntetők Tom Wolfe pennsylvaniai kormányzótól az állam parlamentjének harrisburgi épülete előtt 2020. április 20-án. MTI/AP/Matt Rourke
A koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások feloldását, a megszokott élet újraindítását követelik tüntetők Tom Wolfe pennsylvaniai kormányzótól az állam parlamentjének harrisburgi épülete előtt 2020. április 20-án. MTI/AP/Matt Rourke

Mindezen közegészségügyi csőd közepette a nagy üzleti lobbik már szorongatják Trump elnököt, hogy indítsa újra az ország gazdasági életét. S noha kijárási korlátozások vannak érvényben, Trump a radikális szabadcsapatait mozgósítja azon cél érdekében, hogy oldják fel a korlátozásokat. A múlt hét második felében ilyen tüntető csoportokat láthattunk Michigan-ben, Kentucky-ban, Észak-Karolinában, Virginiában, Texasban, Minnesotában és Idaho-ban.

Trump mélyállami körei

Egyes tüntetők gépkarabéllyal érkeztek. Michigan-ben a tüntetést az a Michigan Freedom Fund támogatta, amely a milliárdos Betsy DeVos oktatási miniszter érdekeltségébe tartozik. Ebben a vonatkozásban egyáltalán nem érdektelen, hogy Betsy DeVos öccse az az Erik Prince, aki a közelmúltban amerikai és brit ügynököket rekrutált, hogy azok beszivárogjanak Trump-ellenes baloldali politikai körökbe. Erik Prince – az amerikai mélyállammal szorosan együttműködve - évek óta működtet egy zsoldosokkal dolgozó globális vállalkozást, és az év elején egyes értesülések szerint felajánlotta szolgálatait az orosz Wagner zsoldoshadseregnek Líbiában és Mozambikban.

Három hete számoltunk be ezeken a hasábokon arról, hogy az USA-ban a legkritikusabb területeken dolgozó vezető katonatiszteket és nukleáris, valamint különleges egységeket speciális védelmi intézkedések hatálya alá helyezték. Leírtuk az Egyesült Államok három legfontosabb föld alatti bunkerrendszerét, amelyek háború vagy nemzeti válság esetén a politikai- és katonai elit túlélését biztosítják. A napokban azt is megtudhattuk, hogy konkrét előkészítő lépések történtek a washingtoni politikai és katonai elit evakuálására.

Ők végeznék az evakuálást

A Newsweek múlt csütörtöki kiszivárogtatása szerint ugyanis a védelmi miniszter készültségbe helyezte az erre a feladatra szolgáló elit katonai egységet (Joint Task Force National Capital Region; JFT-NCR). Ennek egyes csoportjai már éjjel-nappal riadókészültségben vannak. Az esetleges evakuáció megtámogatására két Blackhawk helikopter-századot vezényeltek át Illinois szövetségi államból a főváros szélén álló katonai bázisra.

A főváros légvédelmét egy kétemeletes épületből (Joint Air Defense Operations Center; JADOC) irányítják, amely Washington D.C. határán fekszik, a Bolling légibázison. A JADOC a 2001. szeptember 11-i terrorcselekményt követően épült, és éjjel-nappal felügyeli a légteret a főváros felett.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Közel 150 ezer magyar dolgozik Ausztriában, de megtorpant a kivándorlás
Kollár Dóra | 2026. április 21. 05:46
Havi szinten enyhén csökkent a „sógoroknál” dolgozó magyarok száma, de ez szezonális okokra vezethető vissza. Egy évvel ezelőtthöz képest összességében stagnálás látható. 
Makro / Külgazdaság Uniós pénzekre várva: mire költhetnénk az eurómilliárdokat?
Imre Lőrinc | 2026. április 20. 19:16
Sürget az idő a befagyasztott európai uniós források, különösen a Helyreállítási Alap vagy teljes néven Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) milliárdjainak hazahozatala szempontjából. Nem véletlen, hogy a hétvégén az Európai Bizottság delegációja Budapestre látogatott, hogy a leendő Tisza-kormány képviselőivel tárgyaljon a pénzek feloldásáról – hangzott el a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság Ezekért a termékekért érheti meg a szlovákiai bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 19:01
Vöröshagymáért, vagy almáért megéri átmenni a határ túloldalára, és az Unicum is olcsóbb. Az uborka ára viszont Magyarországon alacsonyabb.
Makro / Külgazdaság Csak a dollárral szemben tudott erősödni a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 18:26
Továbbra is 307 közelében áll a dollár-forint árfolyam, a magyar fizetőeszköz még erősödni is tudott hétfőn. Hasonló árfolyamot utoljára 2021-ben láthattunk. Az euróval és a svájci frankkal szemben viszont gyengült a forint.
Makro / Külgazdaság Feleannyira sem emelkedett az átlagnyugdíj értéke, mint az átlagfizetésé
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 16:08
Az átlagkereset reálértéke 4,8 százalékkal emelkedett, eközben az átlagnyugdíjé csak 2,3 százalékkal. Tovább folytatódik tehát a nyugdíjak leszakadása a fizetésektől.
Makro / Külgazdaság Kiderült, kik vezetik az új kormány hét minisztériumát
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 15:25
A pénzügyminiszter, illetve a gazdasági és energetikai miniszter neve mellett öt másik embert is bejelentett Magyar Péter hétfőn délután. Az is kiderült, mivel foglalkoznak majd azok a minisztériumok, ahol egyelőre nincs kijelölt vezető.
Makro / Külgazdaság Katasztrofális a magyarok mentális állapota
Vámosi Ágoston | 2026. április 20. 15:01
Magyarországon az egészségügyre fordított kiadások GDP-hez viszonyított aránya elmarad a visegrádi országokétól. A változás első lépése az lehet, ha a kormány valóban prioritásnak tekinti az egészségügyet. A legnagyobb megtérülés a gyerekek és a nők egészségi állapotának javításában mutatkozik, de a mentális egészség terén is bőven van fejlődési lehetőség.
Makro / Külgazdaság Így nézhetnek ki a magyar parlamenti bizottságok a következő négy évben
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 14:18
Szétválasztják a parlament Kulturális Bizottságát és a Népjóléti Bizottságot is, újdonság lehet a Digitális, Innovációs Bizottság és a Társadalmi Részvétel Bizottsága. Hamarosan jönnek a miniszterek nevei is.
Makro / Külgazdaság Több száz dolgozót vesz fel a Lidl, a rutinos targoncások és raktárosok bruttó 800 ezer felett is kereshetnek
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 13:55
Közzétette idei béreit az egyik legnagyobb, Magyarországon is jelen lévő kiskereskedelmi üzletlánc. Ősszel új logisztikai központot nyitnak, ahova több száz emberre lesz szükség, és azt is megtudtuk, mennyit kereshetnek a targoncavezetők, vagy a raktári dolgozók.
Makro / Külgazdaság Most érkezett: tovább szakadnak a piaci árak a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 12:09
Újabb lépéseket tesznek az üzemanyagéárak a normalizálódás irányába.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG