3p
A beszerzésről szóló szerződést ma írták alá. A 16 új helikopter 2023-ban érkezik a Honvédséghez.

Ezúttal tizenhat Airbus típusú helikoptert vásárolt a Magyar Honvédség. A honvédelmi és haderőfejlesztési program keretében bővül a légierő haditechnikai eszközparkja 16 új, közepes kategóriájú, többcélú Airbus H225M típusú katonai helikopterrel.

Az új helikopterekkel 2023-tól bővül a légiflotta.

A minisztérium részéről Fodor Péter, a HM Védelemgazdasági Hivatal főigazgatója, az Airbus Helicopters részéről pedig Dennis Bernitz és Thomas Hein értékesítési, illetve kereskedelmi vezetők írták alá a dokumentumot.

A Honvédelmi Minisztérium szerint a hadrendben lévő eszközök nagyjavításon estek át, de a meglévő Mi-8-as és Mi-17-es szállító helikopterek hamarosan elérik üzemidejük és rendszerben tarthatóságuk végső határidejét.

Az Airbus közleménye szerint a magyar kormány által kiválasztott H225M gépek a legmodernebb kommunikációs technikával felszereltek, így szállítási, harcászati és mentési műveletekben, továbbá a speciális egységek bevetésére egyaránt felhasználhatóak lesznek.

Fejlett repüléstechnikai képességei, négyrotoros automatikus repülésszabályozó rendszere, kivételes hatótávolsága és szállítókapacitása, nagyméretű utastere (amely akár 28 katona szállítását is lehetővé teszi), nagy tűzerejű levegő-föld és irányítható rakétái, elektronikus harcászati rendszere (elektro-optikai célzórendszere) a gépet képessé teszik a legnehezebb helyzetekben való alkalmazásra. A helikopter bármilyen időjárási körülmények között, akár éjjel is bevethető éjjellátó rendszerének köszönhetően.

Az Airbus HForce fegyverrendszerrel ellátott, H225M többfunkciós helikoptere (Fotó: Airbus)

A H225M helikoptert a világ számos hadserege használja, eddig 88 darabot szállítottak le belőle. A típus nemrégiben teljesítette a százezredik repülési óráját a francia légierőnél, ahol 2006 óta szolgálnak. Azóta a 11 tonnás H225M sokféle harcászati és krízis helyzetben bizonyította már képességeit és megbízhatóságát.

A mostani szerződéssel Magyarország a kilencedik ország lesz, amely a H225M mellett döntött. A típus a többfunkciós Super Puma család tagja, ezt a katonai változatot jelenleg Franciaország, Brazília, Mexikó, Malajzia, Indonézia és Thaiföld hadseregei használják, legutóbb pedig Kuvaitból és Szingapúrból érkezett megrendelés.

Airbus H225M (Fotó: Airbus.com)

Még több pénzt költenénk honvédelemre

Jól látszik, hogy a Magyar Honvédség komolyabb beszerzésekbe kezdett. Júniusban 20 új könnyű, többcélú H145M típusú helikopterek katonai változatára kötöttek szerződést az Airbusszal.

Tavaly utasszállító repülőgépet vettek (amelyet nem egyszer már Orbán Viktor is igénybe vett), valamint két körben Suzukikat is vásároltak.

Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára nyáron egy interjúban beszélt a hazai honvédelem jövőjéről: Magyarország épphogy a GDP 1 százaléka fölött költ honvédelemre. Nálunk csak Csehország, Szlovénia, Spanyolország, Belgium és Luxemburg hozott gyengébb számokat. Ez azt jelenti, hogy a NATO elvárásaihoz meg kellene duplázni, a Németh Szilárd által belengetett számokhoz pedig triplázni a honvédelmi költéseinket, bemondta a 3 százalékot.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mit nekik a háború! – moszkvai gigaépítkezések kezdődnek
Elek Lenke | 2026. január 8. 17:26
Tizenöt év alatt a moszkvai beruházások megnégyszereződtek, a város ipari zónájának területe 10 millióról 13 millió négyzetméterre nőtt, és ezt a számot a következő öt évben megduplázni tervezik.
Makro / Külgazdaság Elgázolta a piaci lakáshiteleket az Otthon Start – kell aggódni?
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 13:06
Minden öt forintból négyet támogatással helyeznek ki a bankok, az arány korábban fordítva volt. De mennyire nagy baj ez?
Makro / Külgazdaság Újabb kriptós cég lép le Magyarországról, a pénz kiutalása sem megy egyszerűen
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 12:47
Aki kiutalná a pénzét, annak az ügyfélszolgálattal kell egyeztetnie. Tovább dőlnek a hazai kripto-dominók.
Makro / Külgazdaság Alig győzték az ajánlatokat: újabb 256 milliárd forintot zsebelt be a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 12:24
Alacsonyabb hozamok mellett is a tervezett összeg sokszorosát értékesítette államkötvényből az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság Így szegényedtek el a nyugdíjasok az elmúlt 12 évben Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 10:46
Nyílik az olló a dolgozók bére és a nyugdíjak között, ezen a 13. havi és a 14. havi nyugdíj bevezetése sem változtat. A nyugdíjak egyre alacsonyabbak a bérekhez képest. 
Makro / Külgazdaság A mosoly fagy az arcára annak, aki csütörtökön tankol
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 10:27
Hideg van, de legalább egyre olcsóbb a benzin.
Makro / Külgazdaság A lengyeleknél már összejött, amiről a magyar kormány csak álmodik
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 09:33
Gyere haza, lengyel fiatal program nélkül is özönlenek haza a lengyel vendégmunkások – sőt a britek is mennek velük.
Makro / Külgazdaság Újabb gyomrost kaptak a hazai kriptósok
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 09:03
Már péntektől kivonul a magyar piacról egy népszerű alkalmazás.
Makro / Külgazdaság Megint felvett 3 milliárd eurónyi hitelt a magyar kormány – de milyen kamatra?
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 08:39
Sikeres volt az eurókötvény-kibocsátás, nagy érdeklődés mellett alacsonyabb kamatra vettek a befektetők.
Makro / Külgazdaság Budapesten szinte lépni sem lehetett a külföldiektől
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 08:30
A magyarok viszont kevesebbet utaztak novemberben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG