6p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Romániából ismét rossz hírek érkeztek, Horvátországban és Szlovéniában viszont csökkent az új fertőzések száma.

A Smithfield romániai sertéshús-feldolgozó gyár 93 dolgozója fertőződött meg koronavírussal, ezért felfüggesztették egy hétre az üzem működését - jelentette hétfőn a román média.

A Carul Cu Bere étterem terasza Bukarest óvárosában 2020. június elsején.  Romániában ismét erőre kapott a járvány, miután lazítottak a korlátozó intézkedéseken. EPA/ROBERT GHEMENT
A Carul Cu Bere étterem terasza Bukarest óvárosában 2020. június elsején. Romániában ismét erőre kapott a járvány, miután lazítottak a korlátozó intézkedéseken. EPA/ROBERT GHEMENT

Az üzem Temes megyében található, a termelés csak egy alapos fertőtlenítés és a dolgozók újabb tesztelése esetén indulhat újra.

A megfertőződöttek tünetmentesek, ezért nem szorulnak kórházi kezelésre, elkülönítésben vannak.

A Mediafax hírügynökség szerint 804 tesztet végeztek, amiből egyelőre 488-nak van meg az eredménye, így nem kizárt, hogy a fertőzöttek száma nőni fog.  

A Smithfield Románia legnagyobb húsfeldolgozója, tavaly 90 százalékkal 53 millió lejre nőtt (3,8 milliárd forint) nyeresége, 1,2 milliárd lej (87,6 milliárd forint) árbevétel mellett. A Smithfieldnek Romániában 47 farmja és takarmányüzeme van, amelyek kiszolgálják az évi 1,3 millió sertés feldolgozására képes Temes megyei üzemet.

A Smithfieldet 2015-ben vásárolta meg a kínai tulajdonban levő hongkongi székhelyű WH Group.

Hétfőn jelentették be azt is, hogy

az ország keleti részén egy Vaslui megyei csirkefeldolgozó üzemben is megfertőződött 59 dolgozó.

A fertőzési gócra azt követően derült fény, hogy koronavírust mutattak ki az üzem három dolgozójánál, ezt követően döntöttek valamennyi alkalmazott teszteléséről.

Nő a nyomás a kórházakon

Eközben egyre több súlyos koronavírusos esettel szembesülnek a román kórházak: az intenzív osztályokon ápolt fertőzöttek száma hétfőn elérte a 293-at, meghaladva a járvány áprilisi első tetőzésekor regisztrált csúcsot (288).

A napi új megbetegedések üteme csaknem kétszerese már az áprilisi rekordnak, de sokan ezt a lényegesen több tesztnek tulajdonítják.

A kórházak fokozódó leterheltsége és a súlyos esetek növekvő száma azonban egyértelművé teszi, hogy a járvány május közepe - a kijárási és gyülekezési tilalom feloldása - óta ismét erőre kapott, és gyorsabb ütemben terjed, mint az áprilisi első tetőzés idején.

Az utóbbi héten átlagosan napi 16 ezer tesztet végeztek, ami csaknem négyszerese az április végi tesztelési ütemnek, amikor a napi megbetegedések kéthetes átlaga valamivel 350 felett tetőzött.

Az utóbbi két hét adatai alapján most a napi 600 új eset számít átlagosnak, de a járvány terjedési üteme folyamatosan növekszik: múlt pénteken a 800-at, szombaton pedig már a 900-at is megközelítette a újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma.

A stratégiai operatív törzs hétfői jelentése szerint az utóbbi 24 órában is 681 új koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak Romániában, annak ellenére, hogy a szokásos 16 ezer helyett - hétvége lévén - csak 8500 tesztet értékeltek ki.

A járvány kezdete óta több mint 38 ezer fertőzést regisztráltak, a jelenleg is aktív esetek száma meghaladja a 13 300-at.

A szeptember 27-i önkormányzati választásokra készülő Romániában a hatóságok el szeretnék kerülni, hogy ismét korlátozásokat vezessenek be, de már nem tartják kizártnak, hogy ezt regionális szinten megteszik azokban a térségekben, ahol a legsúlyosabb fertőzési gócok találhatók.

Jelenleg Bukarestben és a főváros északi szomszédságában található megyékben terjed leggyorsabban a fertőzés.

A Mediafax hírügynökség szerint országszerte több mint 200 kórházban csaknem 2000 intenzív terápiás ágy áll a Covid-19-ben szenvedő páciensek rendelkezésére.

A legnagyobb nyomásnak kitett bukaresti, brassói, temesvári járványkórházakban azonban már múlt hét végén beteltek a helyek az intenzív osztályokon.

A hatóságok nagy reményt fűznek a kedden hatályba lépő új karanténtörvényhez, amely felszámolja azt a több mint két hete tartó joghézagot, amelynek idején Romániában nem tudták elkülöníteni a fertőzötteket és karanténra kötelezni a velük kapcsolatba kerülő embereket. A karanténintézkedések korábbi jogalapját megszüntető, július 3-án hatályba léptetett alkotmánybírósági határozat óta csaknem ezer koronavírusos fertőzött hagyta el az orvosi ellenjavallat dacára a kórházakat.

Horvátország, Szlovénia: kevesebb az új fertőzött

Jó hírek érkeztek viszont két másik szomszédos államból. Horvátországban és Szlovéniában csökkent az új koronavírussal fertőzöttek száma, ugyanakkor mindkét országban hunytak el a járvány következtében - derült ki a válságstábok hétfői sajtótájékoztatóján.

Horvátországban a testület jelentése szerint vasárnap 25-tel nőtt és elérte a 4370-et az eddig megfertőzöttek száma. Szombaton még 92 újonnan azonosított fertőzöttről számoltak be. Két új haláleset is történt, így a járvány halálos áldozatainak száma 122-re emelkedett. Minkét elhunyt az idősebb korosztályhoz tartozott és voltak krónikus betegségeik. A betegek közül 147-en vannak kórházban, közülük kilencen lélegeztetőgépen. Az aktív betegek száma 1150.

A horvát járványhelyzet június közepén kezdett romlani, azt megelőzően egy hónapig nulla és három között mozgott a napi új esetek száma. A legtöbb új esetet - 140-et - július 10-én regisztrálták az országban.

A területi eloszlás szempontjából a legtöbb megbetegedést Zágrábban, Eszék-Baranya és Vukovár-Szerémség megyében diagnosztizálták. A vírus családi összejöveteleken, főleg esküvőkön terjed. A válságstáb, Vukovár-Szerémség megye polgári védelmi szervezetének kérésére, az érintett megyében egy hónapra korlátozta az esküvőkön részvevők létszámát, azt szűk családi körben határozta meg.

Krunoslav Capak, a horvát közegészségügyi intézet igazgatója elmondta:

abban bíznak, hogy a szájmaszk viselése hozta meg a hozzá fűzött reményeket, és ezért mérséklődött a fertőzés terjedése.

Az országban több mint egy hete kötelező a védőfelszerelés használata a legtöbb nyilvános zárt helyen.

A szomszédos Szlovéniában a kabinet által közzétett adatok szerint az elmúlt 24 órában 7-tel 1953-ra nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma. Új halálesetet egy hónap után szombaton és vasárnap is regisztráltak az országban, a járvány halálos áldozatainak száma így 113-ra nőtt. A diagnosztizált betegek közül mindössze 19-en vannak kórházban, közülük hármat ápolnak intenzív osztályon.

Zágráb és Ljubljana április végétől és május elejétől szigorú óvintézkedések mellett fokozatosan feloldotta a korlátozásokat, hogy újraindítsa a gazdaságot,

valamintt megnyitotta határait több európai uniós ország állampolgárai előtt. Szlovénia azonban két hete ismét betiltotta a tíz főnél nagyobb összejöveteleket.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A Fed célja fölött megakadt az amerikai éves infláció: 2,7 százalék volt decemberben is
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 16:40
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásoknak megfelelően az előző havival azonos, 2,7 százalék volt az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme decemberben az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics kedden közzétett adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Az olcsó energia sem tudott segíteni a magyar gazdaságnak
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 12:45
A magyar gazdaság 2025-ben is gyenge, nagyjából 0,5 százalékos növekedést érhetett el, ami folytatása az elmúlt évek stagnálásának. Pedig a kormány egyik korábbi magyarázata, ami a magas energiaárakat okolta, szerencsére tavaly már nem állta meg a helyét.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton egyik szeme sírhat, a másik nevethet
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 08:30
Bár az infláció tizennégy hónapja nem volt olyan alacsony, mint decemberben, ez az egy évvel korábbi magas bázisnak tudható be, novemberhez képest például már nagyobb lett. És a 2025-ös 4,4 százalékos pénzromlás is meghaladta a 2024-es 3,7 százalákosat.
Makro / Külgazdaság Aldi-igazgató: Az árrésstop indokolatlan, a nagy láncok többsége tavaly veszteséges volt
Vámosi Ágoston | 2026. január 13. 05:43
A plázastop megnehezíti az új boltok építését, többek között ezért nincs Aldi a XII. kerületben, Veresegyházon, vagy Százhalombattán – mondta az üzletlánc országos ügyvezető igazgatója, Bernhard Haider a Privátbankárnak. A mínuszos 2023-as év után 2024-ben közel háromszorosára nőtt a veszteségük, az igazgató pedig arról beszélt, a nagy láncok többsége tavaly veszteséges volt, mert tovább nőttek a terheik. Kevesebb az akció, de a vaj árát több mint felével csökkentették tavaly. Azt is megkérdeztük, miért nincsenek önkiszolgáló kasszáik, és ismét ott lesznek-e a Szigeten.
Makro / Külgazdaság Trump veszélyes játékba kezdett – nem akárkit fenyeget igazságügyi minisztériuma
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 18:46
A Fed elnöke ellen indított hadjárat könnyen visszafelé sülhet el. 
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhetett ennek a számnak
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 17:31
Mérséklődött az ukrán inflációs szint.
Makro / Külgazdaság Lázár János nem bírt a saját párttársaival
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 15:29
Az építési és közlekedési miniszter szerint az autópálya-koncessziós szerződések sincsenek kőbe vésve.
Makro / Külgazdaság Csak egy dolog csúfíthatja el az inflációt – a nagybevásárlás és a tankolás olcsóbb lett
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 15:09
Kedvez a bázishatás az inflációs adatoknak, a kormány beavatkozása is lefelé húzza az élelmiszerek mutatóját – érdekes lesz azonban, amikor márciusban letelik az első év, és árrésstopos árakat hasonlítunk majd árrésstopos árakhoz. A Trend FM Reggeli Monitor című műsorában munkatársunk, Gáspár András a legfrissebb felmérések eredményei mellett igyekezett prognózist is adni a friss inflációs adatra – de szóba került az EU-Mercosur kereskedelmi egyezmény is, amely komoly tiltakozást váltott ki sok európai gazda körében. Mi volt akkor a cél az egyezmény megkötésével?
Makro / Külgazdaság Jön az új lendület Európában? Erre utal egy felmérés
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 13:30
Erősödött a Sentix GmbH gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe januárban, amikor Németországban is hasonló folyamatot mértek.
Makro / Külgazdaság Kicsinálja az Exxon olajvállalatot Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 12:08
Amerika egyik legnagyobb olajtársasága, az Exxon Mobil az amerikai elnök miatt kiszorulhat a venezuelai piacról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG