3p

Joe Biden amerikai elnök kedden aláírta azt a végrehajtási rendeletet, amelynek alapján szankciókkal sújthatják az amerikaiakat jogtalanul bebörtönző kormányokat, a fogva tartó bűnözőket és terroristákat.

Az elnök egyben részletesebb utazási figyelmeztetéseket rendelt el a külföldre tartók számára. A rendelet lehetővé teszi a kormányzati szervek számára, hogy pénzügyi szankciókat vagy utazási tilalmat vezessenek be olyan külföldi tisztviselőkkel vagy nem állami szereplőkkel szemben, akik részt vesznek amerikaiak igazságtalan fogva tartásában.

Biden aláírta. Fotó: Deposiphotos
Biden aláírta. Fotó: Deposiphotos

Az amerikai kormányzatot egyes ügyekben tétlenséggel vádolják, különösen egyes családok, amelyek szeretteik hazahozatalát szeretnék elérni. Ilyen Brittney Griner kétszeres olimpiai bajnok amerikai kosárlabdázó ügye, akinek oroszországi fogva tartására fokozott figyelem irányult.

A most elfogadott rendelet a túszok visszaszerzéséről és a túszejtés elszámoltathatóságáról szóló Robert Levinson-törvény egy szakaszára támaszkodik, amely a 15 évvel ezelőtt Iránban eltűnt és mára halottnak tekintett, nyugalmazott FBI-ügynökről kapta a nevét. Ez felhatalmazza az elnököt arra, hogy szankciókat, köztük vízummegvonást szabjon ki olyan személyekre, akikről úgy vélik, részt vesznek amerikaiak jogtalan fogva tartásában.

A rendelet egy másik eleme arra utasítja a szövetségi ügynökségeket, hogy jobban osszák meg a fogvatartottak családjaival az információkat és a hírszerzési információkat az ügyük aktuális állásáról és a szeretteik hazajuttatására irányuló erőfeszítésekről.

Ezenkívül a washingtoni külügyminisztérium új kockázati jelzővel egészíti ki az országspecifikus utazási tanácsokat, hogy figyelmeztesse az utazókat, mely országokban áll fenn fokozottan a fogva tartás kockázata.

A minisztérium már eddig is használt külföldi utazási kockázati mutatókat egyebek között a bűnözés, az egészségügy és az emberrablás kategóriáira. Az új kockázati jelzőt - amely a "D" jelzést kapja, ami a fogva tartásra utal -  egyelőre a következő országokra alkalmazzák: Mianmar, Kína, Irán, Észak-Korea, Oroszország és Venezuela.

A bebörtönzött amerikaiak hozzátartozói ezen a héten Washingtonban gyűlnek össze, hogy leleplezzék a fogvatartottak tiszteletére készült falfestményt. A kormányzat tisztviselői nem közölték, hogy Biden találkozik-e a családokkal.

Jonathan Franks, a túszok és fogvatartottak érdekeit képviselő Hozzuk haza a családjainkat kampány (Bring Our Families Home Campaign) szóvivője közleményében azt írta, hogy a "családok továbbra is várják a választ kérésükre, hogy találkozzanak Biden elnökkel".

Franks azt mondta: a Fehér Ház ahelyett, hogy érdemben tárgyalna a családokkal, végrehajtó intézkedést hoz.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ma még tankolhat a korábbi hatósági ár alatt, pénteken már nem biztos
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 11:49
Emelkedik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára pénteken, ezzel a kiskereskedelmi átlagárak átléphetik a korábbi rögzített árakat. A régió néhány más országában viszont lehet spórolni a tankoláson.
Makro / Külgazdaság Haaland öltönye és Szoboszlai csodanadrágja: így lesznek divatikonok a sztárfocistákból
Elek Lenke | 2026. július 16. 11:41
Manapság a leghíresebb sportolók márkahordozók és divatmodellek is egyben, és ez nemcsak a futball világában van így, hanem például a teniszben vagy a jégkorongban is. Minél figyelemreméltóbb teljesítményt ér el valaki a sportágában, minél magasabb a gázsija, annál többet kap egy-egy reklámszerződésért.
Makro / Külgazdaság Elsöprő a miniszterek támogatottsága, ők a legnépszerűbbek
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 09:08
A Medián felmérése szerint még a legmegosztóbb tiszás politikusoknak is kétszer-háromszor akkora a támogatói tábora, mint az ellenzőiké.
Makro / Külgazdaság Közel 30 százalékos fizetésemelés? Elképesztő számok jöttek ki a magyar költségvetési szektorból
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 08:30
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 8,7 százalékkal, míg a nettó fizetés 11,0 százalékkal nőtt 2026 májusában. A KSH adatai szerint az alacsony, 1,8 százalékos infláció mellett a reálkeresetek 9,0 százalékkal emelkedtek, köszönhetően a kibővített családi és anyasági adókedvezményeknek is. 
Makro / Külgazdaság Anglia a 85. percig vezetet a vb-elődöntőben, aztán jött a dráma
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 06:51
A mérkőzés utolsó perceiben Argentína megfordította a mérkőzést, Spanyolország ellen játszhatnak a torna utolsó mérkőzésén vasárnap.
Makro / Külgazdaság Ranjay Gulati: A demokratikus bátorságkultúra feltámasztása Magyarországon is hosszú folyamat lesz
Béndek Ábris | 2026. július 16. 05:46
Könnyebb ellenzékből mozgósítani, mint ténylegesen kormányozni, a tartós társadalmi változáshoz pedig a megosztó politikai csaták helyett közös nemzeti célokra van szükség – mutat rá Ranjay Gulati, a Harvard Business School professzora, akivel A merészség mikéntje c. könyve magyar megjelenése apropóján beszélgettünk. A nemzetközileg elismert transzformációkutatót a magyarországi politikai erőtér látványos átrendeződése, a rendkívüli bizonytalanság közepette előtörő karizmatikus vezetők és az államilag táplált félelemklíma kapcsán kérdeztük a bátorság természetéről. Interjúnkban Gulati professzor rávilágít, miként építik le az elnyomó rendszerek szándékosan az autonóm gondolkodást, miért igényel a magas elvárások kezelése emberfeletti vezetői merészséget, és hogyan nyerheti vissza egy autoriter berendezkedéstől megfáradt társadalom a saját cselekvőképességét.
Makro / Külgazdaság Bóka János lehet az új Gulyás Gergely?
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 17:34
Állítólag Bóka János, a volt uniós ügyekért felelős miniszter a legesélyesebb jelölt, akit a pártelnök, Orbán Viktor is támogat.
Makro / Külgazdaság Négy éve nem volt erre példa az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 16:25
Az Egyesült Államokban a termelői árak 0,3 százalékkal csökkentek júniusban az előző hónaphoz képest, miközben az elemzők stagnálásra számítottak. Ez volt az első havi visszaesés 2025 augusztusa óta, és a legnagyobb csökkenés 2025 áprilisa óta – közölte az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala (U.S. Bureau of Labor Statistics).
Makro / Külgazdaság Giga nagyságú fegyverexportot engedélyezett a német kormány az első fél évben
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:39
A német kormány mintegy 13,87 milliárd euró értékű fegyverexportot engedélyezett az év első felében, a legnagyobb kedvezményezett Ukrajna volt 2,5 milliárd eurónyi szállítmánnyal – közölte a német gazdasági minisztérium szerdán.
Makro / Külgazdaság Ukrajna évi 10 millióról 20 millióra növeli dróngyártási kapacitását
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:19
Ukrajna jelenleg évente 10 millió drónt gyárt, és ezt a mennyiséget 20 millióra tervezi növelni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Kijevben, az ukrán államiság napja alkalmából rendezett ünnepségen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG