3p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Szijjártó Péter bizakodva beszélt az ársapkáról.
 

Az eddigi jelek szerint sikerült elérni, hogy Magyarország mentességet kapjon a tervezett európai uniós olajársapka alól, ami lényeges az ellátásbiztonság garantálásának szempontjából, de több veszélyes javaslat még az asztalon van - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az EU-s energiaügyi miniszterek rendkívüli tanácsülését követő sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a javaslat a jelenlegi formájában nem vonatkozna sem a csővezetékes, sem pedig a tengeri szállításra, ha az a csővezetékes szállítás ellehetetlenülése miatt válik szükségessé, ami fontos az ukrajnai tranzit zavarai miatt. Kiemelte: ha nem így lenne, az az orosz szállítások visszaesésével, ezáltal pedig az árak emelkedésével járna.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy 2022. júniusi eseményen. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy 2022. júniusi eseményen. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Szijjártó Péter ezután kitért az Európai Bizottság további javaslataira, amelyek szavai szerint ugyancsak veszélyeztetnék a kontinens energiabiztonságát. Az elfogadásra váró földgázpiaci szolidaritási intézkedésekről úgy vélekedett, hogy azok újabb brüsszeli hatalmi törekvést jelentenek a tagállamok energiapolitikai szuverenitásának erodálása érdekében. Hozzátette: a résztvevők egy jelentős részének ellenállása miatt elmaradt a megállapodás a kérdésben.

A miniszter üdvözölte, hogy hazánk munkájának is köszönhetően sikerült elérni az önkéntességet a közös földgázbeszerzési mechanizmus területén, így nem kell beszorulni számunkra előnytelen platformokba.

Ezt a két elemet emelte ki Szijjártó Péter

A javaslat kapcsán ugyanakkor kiemelt két elemet. Egyrészt azt, hogy ennek alapján a tagállamoknak hat héttel előre tájékoztatniuk kellene az Európai Bizottságot, ha földgázszállításról kívánna tárgyalni, miközben a mostani válsághelyzetben gyors döntésekre van szükség. Ráadásul az érzékeny információk átadása - mint rámutatott - komoly érdeksérelemmel járna.

Ez nyilvánvalóan nonszensz, őrültség, nem is értjük, hogyan kerülhetett bele a javaslatba - mondta. A másik kifogásolt elem az, miszerint veszélyhelyzetben a tagállamoknak, ha van elegendő betárolt földgázuk, akkor annak egy részét át kellene adniuk egyes, nehézséggekel szembenéző országoknak.

Képzeljék el azt a helyzetet, hogy a magyar emberek pénzén megvett földgáz kapcsán, amit a magyar emberek használatára és a magyar gazdaság működtetésére vásárolunk és teszünk be a tárolókba, valaki Brüsszelből utasíthat minket arra, hogy azt ne a magyar emberek és vállalatok használják fel (...), hanem másik országnak kelljen odaadni - közölte.

Aláhúzta: mivel a tárolók feltöltésekor magasabb az ár, mint a kitárolásnál, így a javaslat megnyitná az utat a spekuláció előtt, így senki nem lenne abban érdekelt, hogy a betároláskor vásároljon, ami óriási ellátásbiztonsági kockázatot jelentene.

Szijjártó Péter tudatta, hogy megkezdték a tárgyalást a gázársapkáról is, azonban döntés nem született, ennek érdekében december 13-ra újabb rendkívüli tanácsülést hívtak össze.

A javaslatot veszélyesnek, feleslegesnek és alkalmatlannak nevezte, mondván, hogy az bizonyos árkörnyezetben okozhatja az európába irányuló szállítások visszatartását vagy eltérítését más térségekbe, ráadásul nem is felel meg az Európai Tanács legutóbbi ülésén hozott döntésnek.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Berendelte az orosz nagykövetet a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:04
Kezdetben heti két ülést tart a kormány, és még ezen a héten kinevezik az államtitkárok döntő többségét – közölte Magyar Péter miniszterelnök a Tisza-kormány első, Ópusztaszeren tartott ülésének szünetében sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Rossz hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 17:59
Az Egyesült Államokban sorban a harmadik héten emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 8-án végződött héten – derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) adataiból.
Makro / Külgazdaság Gyenge növekedés, túl erős forint, emelkedő infláció – ezt jósolják az elemzők Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 14:39
Visszafogott növekedés, 3 százalék feletti infláció, magas költségvetési hiány és emelkedő adósságráta – erre számít a CIB Bank az idén a magyar gazdaságban – írja az Mfor.hu.
Makro / Külgazdaság Lengyelországban május végéig meghosszabbítják az üzemanyagár-stopot
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 14:05
Május végéig meghosszabbítják Lengyelországban az üzemanyagárak jövedéki adójának és áfájának átmeneti csökkentését, valamint a kötelező árplafont is magában foglaló intézkedéscsomagot – jelentette be szerdai sajtóértekezletén Andrzej Domanski pénzügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Pár hét múlva jöhet a brüsszeli pénzeső
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 13:45
Jelentősen javult Magyarország megítélése az Európai Bizottságnál az elmúlt hetekben, így hamarosan több befagyasztott uniós forrás is felszabadulhat.
Makro / Külgazdaság Bekeményítene az unió a befagyasztott források ügyében
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 12:34
Szigorítanának a feltételeken, a magyar példa is az okok között van.
Makro / Külgazdaság Újabb ügyben csapott Magyarország kezére az uniós bíróság
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 11:34
Baj van a magyar szabályozással.
Makro / Külgazdaság Csütörtöktől vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 11:19
Megáll az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Lázár János minisztériumába költözik be Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 10:33
Itt lesz a miniszterelnök székhelye és a kormányülések színhelye is.
Makro / Külgazdaság Hol van már Bezzegrománia, kemény adatok érkeztek a szomszédból
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 10:18
Újra kétszámjegyű az infláció, a GDP pedig csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG