1p
Az Európai Bizottság felhatalmazásért fordul a tagállamokhoz, hogy tárgyalásokat kezdeményezzen befektetési megállapodás megkötéséről Kínával - közölte a brüsszeli testület.

A bizottság csak a tagállamok szakminisztereit képviselő tanács hozzájárulásával kezdheti meg és folytathatja le a tárgyalást - áll a közleményben. A megállapodás üzenete, hogy szilárdan elkötelezettek vagyunk, hogy erős partnerséget építsünk Kínával - fogalmazott Karel De Gucht kereskedelemért felelős unió biztos.

Brüsszel emlékeztet, hogy a tavaly februári pekingi EU-Kína csúcstalálkozón született döntés egy ilyen kétoldalú egyezmény kidolgozásáról, és az egységes szöveg a jelenleg 26 tagország és Kína között fennálló, kétoldalú befektetésvédelmi megállapodásokat váltaná fel. A cél a Kínában lévő európai és az Európában lévő kínai befektetések védelmének javítása - érvel Brüsszel a megállapodás megkötése mellett. A bizottság szerint a dokumentum megkönnyíthetné a kínai piachoz való hozzáférést, javíthatná a Kínában tevékenykedő európai cégek jogbiztonságát, és növelheti a befektetéseket Kínában és az EU-ban egyaránt.

A brüsszeli testület ismerteti, hogy Kína és az unió kereskedelme a napi egymilliárd eurót is meghaladja, ugyanakkor az európai befektetéseknek csak mintegy 3 százaléka irányul Kínába, és a kínai befektetések között sem szerepel ennél jelentősebb súllyal Európa. 2011-ben európai vállalatok összesen 17,5 milliárd euró fektettek be Kínában, míg Kínából 2,8 milliárd euró érkezett Európába - ismerteti az adatokat a bizottság. Brüsszel arra is kitér, hogy az Európai Unióba 2011-ben összesen 225 milliárd euró külföldi befektetés érkezett.

Az Európai Bizottság emlékeztet, hogy a lisszaboni szerződés életbe lépésével a befektetések is az európai közös kereskedelempolitika körébe tartoznak, amelyben az Európai Uniónak kizárólagos kompetenciája van. A közlemény arra is felhívja a figyelmet, hogy ez az első alkalom a dokumentum hatályba lépése óta, hogy Brüsszel tárgyalásokat kezdeményez egy különálló befektetési egyezményről, noha a szabadkereskedelmi tárgyalások keretében több más országgal is folyik hasonló egyeztetés.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak kockázatai és mellékhatásai a 3 százalékos lakáshitelnek?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 4. 18:58
A múlt héten a kormány végre rögzítette a nyilvánvalóan választási célzattal összeállított új, államilag támogatott, mindössze 3 százalékos kamatozású lakáshitel felvételének kondícióit. De vajon mindenki, aki él e lehetőséggel, tisztában van azzal, hosszabb távon milyen végkimenetelek lehetnek? Erről is elmondta a véleményét főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában.
Makro / Külgazdaság Azért az eurót bevezetett országokban sem minden fenékig tejfel
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 4. 12:37
Augusztusban váratlanul romlott a Sentix euróövezeti befektetői hangulatindexe.
Makro / Külgazdaság A háború felé tolja a világot a „békepárti” Donald Trump
Káncz Csaba | 2025. augusztus 4. 10:11
A Nobel-békedíjra áhítozó Trump intézkedései az 1945 utáni kereskedelmi rend megsemmisítését jelentik. Márpedig az 1930-as évek rámutattak, hogy egy olyan világgazdasági rend, amelyben minden ország vámokkal igyekezett védeni és előmozdítani nemzeti érdekeit, elkerülhetetlenül katonai konfliktusokhoz vezet. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Kijöttek az új üzemanyagárak – ennyiért tankolhatunk keddtől
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 4. 09:18
A kutaknak most nincs okuk változtatni, a nagykereskedelmi árak ugyanis a hétfői szinteken maradnak.
Makro / Külgazdaság Ez lett Trump nagy fenyegetőzéséből
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 4. 06:09
Az Egyesült Államok meghosszabbíthatja az átmeneti kereskedelmi megállapodást Kínával.
Makro / Külgazdaság Kecskeméten lesz a legnagyobb magyarországi autógyár
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 3. 17:24
Szijjártó Péter nagy bejelentést tett a Hungaroringen.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés, szeptembertől sokkal több olaj lesz a piacon
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 3. 16:43
Nem félnek az áreséstől.
Makro / Külgazdaság Váratlan fordulat: megzuhanhat az olajár?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 3. 15:19
Jelentősen növelhetik a kitermelést.
Makro / Külgazdaság India fityiszt mutat Trumpnak, kitartanak az orosz olaj mellett
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 3. 10:22
Nem változtatnak a beszerzési politikán a büntetővám árnyékában sem.
Makro / Külgazdaság A nagy amerikai-uniós-orosz LNG-játszma: ki lőheti lábon saját magát?
Litván Dániel | 2025. augusztus 3. 05:58
A semmiből futott fel gigászi léptékűre az amerikai LNG-export Európába. De az unió csak blöffölt a további vállalásokkal, Trump pedig az egész üzletágat veszélybe sodorhatja – Oroszország pedig vár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG