2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A villamosenergia-termelés és a -felhasználás is nőtt tavaly - derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) és a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) most elkészült közös kiadványából, amely a magyar villamosenergia-rendszer 2020. évi működési adatait összegzi.

Magyarországon a teljes bruttó villamosenergia-felhasználás 0,3 százalékkal, 46,550 terawattórára (TWh) nőtt 2020-ban az előző évihez képest, a bruttó hazai villamosenergia-termelés ennél nagyobb mértékben, közel 3,1 százalékkal emelkedett.

Az import-export szaldó jelentős mértékben, 11,678 TWh-ra csökkent, ami a 2019-es értékhez képest 7,21 százalékos mérséklődés. Ennek következtében az import-export szaldó energia részaránya a teljes bruttó villamosenergia-felhasználáshoz képest mintegy 25 százalékra csökkent.

Az országban működő erőművek együttes teljesítménye - a háztartási méretű kiserőművek nélkül - csaknem 467 megawattal (MW) nőtt tavaly a megelőző évihez képest. Ez a gyarapodás kizárólag a megújuló energiaforrások, azon belül is leginkább a napenergia-termelés felfutásából származik. A háztartási méretű kiserőművek növekedése ezen felül további 240 MW volt, ami szinte csak a háztartási napelemek térnyeréséből fakad.

Az engedélyköteles és nem engedélyköteles termelők körében a naperőművekből származó bruttó villamosenergia-termelés részaránya tovább emelkedett, 2019-hez képest több mint 60 százalékkal nőtt, a teljes termelés 6,9 százalékát kitéve.

A naperőművek 16,35 százalékos, a szélerőművek 22,53 százalékos kihasználtsággal működtek 2020-ban. A hagyományos erőművek körében a nukleáris blokkok kihasználtsága a legmagasabb, az egyéb gáztüzelésű termelők kihasználtsága összességében továbbra is növekvő, míg a szén-lignit primerforrású termelők csökkenő tendenciát mutattak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Katar behúzta a kéziféket: felfüggeszti egyes LNG-szerződéseit
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:59
A katari állami energiavállalat, a QatarEnergy vis maiorra hivatkozva felfüggeszti egyes hosszú távú cseppfolyósított földgáz-szállítási szerződéseit több európai és ázsiai partnerrel, miután iráni rakétatámadás súlyos károkat okozott létesítményeiben.
Makro / Külgazdaság A kínai cégek tovább növelnék európai beruházásaikat
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:05
Az Európában működő kínai vállalatok többsége a következő három évben növelni tervezi beruházásait az Európai Unióban az egyre szigorúbb szabályozási környezet és a növekvő politikai bizonytalanság ellenére is, a Kína-EU Kereskedelmi Kamara, a China Economic Information Service sanghaji központja és a Hszinhua hírügynökség európai irodája mintegy száz Európában működő kínai vállalat bevonásával készített tanulmánya alapján.
Makro / Külgazdaság Nagymértékben rontotta előrejelzéseit az MNB, minden opcióval számolnak Varga Mihályék
Imre Lőrinc | 2026. március 24. 16:41
Jelentősen rontotta a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a gazdaságnövekedési és az inflációs előrejelzését is. Az MNB szerint idén 1,7 százalékkal nőhet a GDP, miközben az infláció 3,8 százalék lehet 2026-ban.
Makro / Külgazdaság Mit szól ehhez Trump? Ausztrália és az EU átfogó kereskedelmi megállapodást kötött
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 16:29
Ausztrália és az Európai Unió nyolc évnyi tárgyalássorozat után átfogó szabadkereskedelmi megállapodásra jutott.
Makro / Külgazdaság „Aki azt mondja, hogy a kormány számára nem a gazdaság az első, az hazudik” – jelentette ki Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 15:43
A kormány 6170 milliárd forintot, a hazai GDP több mint 6 százalékát fordítja gazdaságfejlesztésre, mert megértette azt az összefüggést, hogy a gazdaság helyreállítható, ha megkapja a megfelelő pénzügyi forrásokat – mondta a nemzetgazdasági miniszter a Vállalkozói körkép – Fejlesztési lehetőségek és növekedési utak kis- és középvállalkozások számára című konferencián kedden Budapesten.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Jaksity Györggyel készülő interjúnkat a Klasszis Klub stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 15:12
A Concorde Értékpapír Zrt. közgazdász alapítójával, elnökével folyó beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Nagyobb infláció, kisebb gazdasági növekedés – itt vannak Varga Mihályék friss prognózisai
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 15:09
A Magyar Nemzeti Bank nyilvánosságra hozta a friss GDP- és inflációs prognózisát, azt követően, hogy a Monetáris Tanács nem nyúlt a 6,25 százalékos alapkamathoz.
Makro / Külgazdaság Nemzeti szükségállapotot hirdettek a Fülöp-szigeteken
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 14:51
Országosan veszélyesnek minősítették a helyzetet az iráni háború miatt.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: behúzta a kéziféket a Magyar Nemzeti Bank az iráni háború miatt
Imre Lőrinc | 2026. március 24. 14:01
Nem okozott meglepetést a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, amely márciusi kamatdöntő ülésén szinten tartotta a 6,25 százalékon álló alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Az újautók árát is megdobhatja a hormuzi válság, így várja a magyar piac az elkerülhetetlent
Imre Lőrinc | 2026. március 24. 13:21
Az európai uniós átlag felett, 6,4 százalékkal nőtt tavaly a hazai személyautó-piac. Ez az új vásárlásokra vonatkozik, de a teljes gépjárműállomány is 2,6 százalékos bővülést tudott felmutatni. Eddig tartottak a jó hírek: a magyarországinál ugyanis csak a romániai autópark átlagéletkora a magasabb, miként az elektromos járművek térnyerése is elmarad az uniós trendektől.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG