2p

Az európai uniós tagországok energiaügyi minisztereinek tanácsa luxembourgi ülésén úgy határozott, hogy megteszi a szükséges lépéseket a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés, az úgynevezett atomsorompó-egyezmény keretében Iránnal szemben hozott korlátozó intézkedések fenntartása érdekében. 

A luxembourgi közlemény szerint a tanács úgy értékelte, alapos okok szólnak amellett, hogy ne oldják fel a korlátozásokat, amint azt az Iránnal foglalkozó, a nukleáris vonatkozású szankciók feloldását szabályozó közös átfogó cselekvési terv (JCPOA) eredetileg előirányozta.

A tanács határozata összhangban van az ENSZ Biztonsági Tanácsának vonatkozó határozatában és az átfogó közös cselekvési tervben foglalt rendelkezésekkel, tekintettel arra, hogy Irán nem teljesíti a cselekvési terv szerinti kötelezettségvállalásait a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) beszámolója szerint. A határozat továbbá összhangban van az átfogó közös cselekvési terv teljes körű végrehajtása iránti uniós kötelezettségvállalással is.

Fenntartják az intézkedéseket. Fotó: Depositphotos
Fenntartják az intézkedéseket. Fotó: Depositphotos

A tanács emellett határozatot fogadott el a nukleáris vagy ballisztikusrakéta-tevékenységekben részt vevő vagy az Iszlám Forradalmi Gárdához (IRGC) kapcsolódó személyek és szervezetek jegyzékbe vételének fenntartása érdekében. Megállapodott továbbá abban, hogy fenntartja az uniós szankciórendszer keretében meglévő ágazati és egyedi intézkedéseket, nevezetesen azokat, amelyek az iráni nukleáris fegyverek elterjedésével, valamint a fegyver- és rakétaembargóval kapcsolatosak.

A kedden elfogadott lépések nem jelentik további uniós szankciók bevezetését Iránnal szemben. A miniszterek kijelentették, készen állnak döntésük visszavonására, amennyiben Irán teljes mértékben teljesíti az átfogó közös cselekvési tervben vállalt kötelezettségeit.

(MTI) 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Romániában vigasztalódik a Nagy Márton által nem a hazai Top 5-be sorolt nagybank?
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 13:36
A Raiffeisen Bank megvásárolta a spanyol BBVA romániai érdekeltségeit – írja a profit.ro az osztrák pénzintézet közleménye alapján.
Makro / Külgazdaság Öt országban is a hazai védett áraknál olcsóbban tankolhatunk
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 10:48
Például a velünk szomszédos Szlovákiában és Szlovéniában – derül ki a legfrissebb Mfor Üzemanyagár-figyelőből.
Makro / Külgazdaság Budapest eltörpül a globális pénzügyi központok mellett
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 17:03
A világ pénzügyi központjairól készített ranglistán 120 várost, vagy országot vizsgáltak, és Budapest annak ellenére is a 107. helyen áll, hogy javított legutóbbi pozícióján. London, Zürich, Frankfurt és Genf is az élbolyban, de az első hely pedig egyetlen ponton múlt.
Makro / Külgazdaság Ennyivel lehet olcsóbban tankolni a határ túloldalán
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 14:16
A benzin néhány forinttal, a dízel viszont jóval olcsóbb a szlovákiai kutaton, mint a magyarországi „védett árak”. Aki Bulgáriában tankol, ennél is kevesebbet fizet az üzemanyagokért. A Független Benzinkutak Szövetsége szerint az ársapka már nem tartható fenn hosszútávon.
Makro / Külgazdaság Washingtonból jöhet válasz Orbán Viktor uniós vétójára
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:39
Egy demokrata és egy republikánus szenátor szankciókat vetne ki magas rangú magyar képviselőkre, mert Orbán Viktor megvétózta a 90 milliárd eurós, Ukrajnának szánt európai uniós hitelt. Az erről szóló törvényjavaslatot már be is nyújtották, elfogadása esetén Donald Trump dönthetne a szankciók részleteiről.
Makro / Külgazdaság Ettől félt a világ: nem enyhül a hormuzi nyomás
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:08
Abbász Aragcsi szerint Iránnak partmenti államként jogában áll nem átengedni a Hormuzi-szoroson az Egyesült Államok, Izrael, illetve szövetségeseik hajóit.
Makro / Külgazdaság Ideiglenesen leállítják a Török Áramlat gázvezetéket
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 12:47
A magyar gázellátás szempontjából kulcsfontosságú importútvonal, a Török Áramlat gázvezeték karbantartási munkálatai egy időbe esnek több hazai és regionális szüneteléssel, ami jelentősen szűkíti majd a rendelkezésre álló kapacitásokat.
Makro / Külgazdaság Most érkezett: átmeneti korlátozások lesznek a Mol töltőállomásain
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 11:35
A Mol informatikai rendszerátállást hajt végre március 31-ről április 1-re virradó éjszaka, amelynek ideje alatt egyes szolgáltatások átmenetileg korlátozottan lesznek elérhetőek – írja a társaság a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményben.
Makro / Külgazdaság A nagy fordulat után sem romlik a helyzet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 10:45
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad szombaton azt követően, hogy egy nappal korábban hosszú hetek után végre ismét olcsóbb lett a benzin és a dízel literje is.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: akárki is nyer április 12-én, további romlással kell szembenéznie
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 09:21
Lapunk állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetem tanár laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor oldalán elemezte, mi lehet a hatása a közel-keleti válságnak a magyar gazdaságra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG