5p

„A cionista rezsim haldoklik” – jelentette ki Irán legfelsőbb vezetője. Kétségtelen, hogy az Iráni Iszlám Köztársaság mint a palesztin terrorcsoport legfontosabb támogatója tette lehetővé a támadást ebben a formában. Káncz Csaba jegyzete.

Hoszein Amir-Abdollahian iráni külügyminiszter szombaton a katari fővárosban, Dohában találkozott Iszmail Haníje Hamász politikai irodavezetővel néhány órával azután, hogy Bejrútban találkozott a Hezbollah vezetőjével, Haszan Naszrallahhal. A dohai találkozón a két politikus megállapodott abban, hogy „folytatják az együttműködést a palesztin ellenállás és a palesztin nép minden céljának elérése érdekében”.

Már szólnak a perzsa harci dobok

Szintén szombaton Teherán az ENSZ-en keresztül üzenetet küldött Izraelnek, amelyben hangsúlyozza, hogy nem akarja a Hamász–izraeli háború további eszkalálódását, de be kell avatkoznia, ha folytatódik az izraeli hadművelet Gázában.

Iránban a Hamászt bálványozó keményvonalas hírmédia felvételeket tett közzé az iráni Iszlám Forradalmi Gárda régi hadgyakorlatairól, amelyeken az izraeli Dimona nukleáris létesítményre mért csapásokat gyakorolták. „A gárdisták évek óta készülnek a cionista rezsim tömegpusztító fegyverek központja elleni pusztító támadásra” – írta a videó leírásában az IRGC által működtetett Fars News.

Évi 100 millió dollár

„A cionista rezsim haldoklik” – jelentette ki Ali Hámenei, Irán legfelsőbb vezetője egy október 3-i fellépésén. Azt mondta, hogy a Palesztina megszállása elleni mozgalom elszántabb, mint valaha.

Ali Hamenei iráni vezető úgy látja, a Palesztina megszállása elleni mozgalom elszántabb, mint valaha. Fotó: MTI/EPA/Iráni legfőbb vezető hivatala
Ali Hamenei iráni vezető úgy látja, a Palesztina megszállása elleni mozgalom elszántabb, mint valaha. Fotó: MTI/EPA/Iráni legfőbb vezető hivatala

Négy nappal később a Hamász 50 év óta a legnagyobb támadást indította Izrael ellen, súlyos csapást mérve az izraeli hadseregre. Azóta a világ azon töpreng, hogy Irán milyen szerepet játszott a támadásban.

Kétségtelen, hogy az Iráni Iszlám Köztársaság mint a palesztin terrorcsoport legfontosabb támogatója tette lehetővé a támadást ebben a formában. A Hamász ezt nem tudta volna megtenni a Teheránból származó pénz, fegyverek és kiképzés nélkül. Az irániak az amerikai hírszerzés szerint évente 100 millió dollárt fizetnek a Hamásznak és más palesztin csoportoknak. Rakétatechnológiájuk nagy része Iránból származik.

A Hamász harcosai évek óta Iránba, Szíriába és Libanonba utaznak kiképzésre, majd a Gázai övezetben képeznek ki más harcosokat. A Hamász szorosan együttműködik az iráni Forradalmi Gárdával és a libanoni Hezbollah milíciával. Áprilisban például Hanija Hamász-vezető Bejrútban találkozott a Hezbollah vezetőjével, Naszrallahhal. Júniusban Hanija szintén Teheránba látogatott egy Hamász-delegációval.

Irán–Hamász–Hezbollah

A Hamász egy szunnita mozgalom, amely a Muzulmán Testvériség palesztinai ágából alakult ki az 1987-es első intifáda idején. A libanoni Hezbollah mozgalommal ellentétben Irán nem játszott szerepet a Hamász megalapításában. Ideológiailag kevésbé áll közel Iránhoz, mint a síita Hezbollah. Sőt, Iránnak az Iszlám Dzsihádhoz, a Hamász kisebb riválisához fűződő kapcsolatai régebbiek és szorosabbak.

A Hamász első kapcsolatai Teheránnal 1992-re nyúlnak vissza, amikor Irán pénzt és kiképzést ígért nekik. Amikor Izrael több Hamász-vezetőt Libanonba száműzött, ott kapcsolatokat építettek ki a Hezbollahhal. A Wilson Center agytröszt elemzése szerint 2000-re Irán évente 30-50 millió dollárt fizetett a palesztin mozgalomnak. A kapcsolatok tovább erősödtek, miután a Hamász 2007-ben átvette a hatalmat Gázában.

Az Izrael elleni 2008-2009-es háború után a Hamász akkori vezetője, Khaled Meshaal Teheránba utazott, és megköszönte Irán támogatását. Az irániak akkoriban nagy mennyiségben szállítottak fegyvereket. Irán különösen a rakétaarzenál kiépítésében játszott kulcsszerepet. Kezdetben a rakétákat egyes részekben az egyiptomi határ alatti alagutakon keresztül csempészték. Később a Hamász kifejlesztette a know-how-t a saját gyártásukhoz.

Ráutaló jelek

Nem világos, hogy Irán részt vett-e a Hamász-támadás megtervezésében, vagy akár megrendelte-e azt, ahogy azt a Wall Street Journal a Hamász és a Hezbollah képviselőire hivatkozva állította. Ha a Hamász előzetesen egyeztetett Iránnal és a Hezbollahhal, akkor nyilvánvalóan úgy döntöttek, hogy a közvetlen részvétel nem áll érdekükben. Ellenkező esetben ugyanabban az időben indíthatták volna saját támadásukat északról.

Izrael és az Egyesült Államok egyaránt hangsúlyozza: nincs tudomásuk arról, hogy Iránnak közvetlen köze lenne a támadáshoz. Hámenei beszédében méltatta a műveletet, de hangsúlyozta, hogy a döntést maguk a palesztinok hozták. A Hamász több képviselője is azt mondta, hogy csak egy szűk vezetői kör vett részt a tervezésben. Az irániakat, a Hezbollahot és más szövetségeseket csak a támadás megindítása után tájékoztatták.

Irán tagadja, hogy köze lenne a Hamász agressziójához. Fotó: MTI / EPA / Haitham Imad
Irán tagadja, hogy köze lenne a Hamász agressziójához. Fotó: MTI / EPA / Haitham Imad

Bár nincs bizonyíték Irán részvételére, különösen az USA-ban nagy a nyomás, hogy Teheránt is megbüntessék a Hamász-támadás miatt. Az amerikai kormány képviselői múlt csütörtökön közölték a médiával, hogy az Egyesült Államok Katarral közösen döntött arról, hogy befagyasztják az iráni olajbevételekből származó hatmilliárd dollárt, amelyet egy amerikai–iráni fogolycsere részeként humanitárius célokra Iránban akartak felszabadítani. Ezek most egyelőre katari bankszámlákon maradnak.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG