1p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az euróövezeti kiigazítások hasznosak annak ellenére, hogy visszaesést okoznak. Az Európai Központi Bank elnöke szerint 2013 második felében véget érhet a recesszió az övezetben.

Az euróövezet továbbra sem került ki a válságból, a legfrissebb adatok szerint a térség gazdasága 2013 második felében lábalhat ki a jelenlegi recesszióból - mondta Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke a Europe 1 rádióadónak adott interjúban.

Draghi szerint a költségvetési konszolidációs intézkedések annak ellenére is fontosak, hogy rövid távon gazdasági visszaeséshez vezetnek. Szerinte a sikeres válságkezelés érdekében az euróövezeti államoknak meg kell tanulniuk megosztani szuverenitásukat, és tovább kell lépni a bankunió bevezetése felé. Ezenkívül strukturális reformokat kell végrehajtani a szolgáltatási és munkaerő-piaci korlátok feloldása érdekében - tette hozzá. Mario Draghi szerint a bankszektor széttöredezettségének elkerüléséhez az európai bankfelügyeletnek valamennyi bankra ki kell terjednie. Régóta zajlik vita az euróövezeti, illetve az euróövezeten kívüli államok között arról, hogy milyen módon jöjjön létre az új európai bankfelügyelet. A német kormány korábban úgy vélte, hogy az EKB égisze alatt - azonban a monetáris politikától elkülönülő szervezeti egységben - létrehozandó új bankfelügyeletnek csak a legnagyobb európai bankokra kellene figyelnie.

Az EKB elnöke egyben megerősítette korábbi kijelentését, amely szerint a frankfurti szervezet kész "bármit megtenni, ami az euró stabilitásának megőrzéséhez kell". Úgy fogalmazott: az "az európai polgárok számíthatnak az EKB-ra, számíthatnak rám". Előbbi mondat abból a szempontból is érdekes, hogy az EKB elnöke a szervezet legújabb, korlát nélküli kötvényvásárlási programjának bejelentése előtt is ezzel a szóhasználattal élt, így piaci szereplők szerint a mostani kijelentés is további intézkedésekre utalhat.

Mario Draghi az interjúban elmondta: az elmúlt időben történt euróövezeti leminősítéseket annak ellenére komolyan kell venni, hogy nem vontak maguk után jelentősebb emelkedést az államkötvények hozamaiban, hiszen fontos üzenettel bírnak a kormányzatok számára. A Moody's novemberben döntött úgy, hogy megvonja Franciaország legkiválóbb, "Aaa" hosszú távú adóskockázati besorolását. A Standard & Poor's januárban több euróövezeti államot minősített le az elhúzódó euróövezeti válságra hivatkozva.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Késve, de megjött a Trump-deficit adat
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 12:30
Az amerikai kormány 284 milliárd dolláros hiányt jelentett októberre egy olyan jelentésben, amelyet a nemrég véget ért szövetségi kormányzati leállás miatt késve tettek közzé, és amelyben rekordösszegű vámbevételek szerepeltek, miközben bizonyos novemberi juttatások kifizetését előrehozták októberre – közölte a pénzügyminisztérium kedden.
Makro / Külgazdaság Visszasírják az olcsó indiai és vietnámi munkaerőt a kisebb cégek
Imre Lőrinc | 2025. november 26. 08:31
Idén január 1-jétől a kormány jelentősen szigorította a külföldi vendégmunkásokkal kapcsolatos szabályokat. A munkaerőkölcsönző-cégek már csak Grúziából, Örményországból és a Fülöp-szigetekről hozhatnak be harmadik országbeli munkavállalót. A Magyarországon gyárakat építő nagy kínai beruházókat nem kell sajnálni, de a kis- és közepes vállalkozások kifejezetten nehéz helyzetbe kerülhetnek.
Makro / Külgazdaság Mi az igazság: mit tennének Magyar Péterék? Ma délután Klasszis Klub Live Petschnig Mária Zitával
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 08:09
A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire. Hangoljon a Klasszis Média YouTube-csatornájára!
Makro / Külgazdaság Veszélyes helyzetben Szerbia, Orbán Viktorral tárgyal az elnök szerdán
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 19:20
Szombaton leállhat a pancsovai kőolajfinomító, ha az amerikai OFAC-tól nem kap operatív engedélyt az olaj- és gázipari óriáscég, a NIS. És ez még nem minden: a másodlagos szankciók a Szerb Nemzeti Bankot és a NIS-szel kapcsolatban álló bankokat is érinthetik.
Makro / Külgazdaság Lesújtó képet mutat Magyarországról a legfrissebb jogállamisági jelentés
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 16:26
A bírói függetlenség sérül, burjánzik a korrupció, és AI-generált reklámok veszélyeztetik a választások tisztességességét. Megjelent a Strik-jelentés, ami a magyarországi jogállamiság helyzetének legfrissebb állapotát mutatja be.
Makro / Külgazdaság Fontos akadály hárult el az új MNB-alelnökjelölt elől
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 15:39
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága is támogatja Banai Péter Benőt, az MNB alelnökjelöltjét. Banai arról is beszélt, hogy a jegybanknak készen kell állnia az új, digitális alkalmazások használatára.
Makro / Külgazdaság Visszaeső exporttal számolnak a német autóipari vállalatok
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 14:48
A német élelemiszeripar és fémipar is borúlátó, tartós fellendülésnek egyelőre semmi jele. Októberben még plusz 2,2 ponton állt az exportvárakozási mutató, novemberre mínusz 3,4 pontra csökkent.
Makro / Külgazdaság Egyértelműen vezet a Tisza a Fidesz előtt az osztrák köztelevízió szerint
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 12:11
Az osztrák köztelevízió (ORF) híradója, a Zeit im Bild (ZIB) szerint Orbán Viktor miniszterelnök korszaka a jövő tavaszi választásokkal „véget érhet”. 
Makro / Külgazdaság Még 2 euró sincs egy liter benzin, egész Európa irigykedhet
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 11:19
A gázolaj beszerzési ára továbbra is változatlan. 
Makro / Külgazdaság Egész Európa megérzi, hogy a német gazdaság továbbra sincs valami jó formában
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 10:22
A teljes fogyasztás stagnált a harmadik negyedévben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG