3p

Amerika újabb fegyverrendszert szállít Ukrajnába, ahol a tél beköszöntével egyre nagyobb gondot okoz, hogy az oroszok szétbombázták az energetikai infrastruktúrát. Elkezdődött a 3 naposra tervezett háború 281. napja Ukrajna területén - összefoglaló.

  • Washingtonban a Pentagon közlése szerint 1,2 milliárd dolláros szerződést kötöttek a Raytheonnal hat, Ukrajnának szánt fejlett föld-levegő rakétarendszer (Nasam) szállítására - közölte a Pentagon. Ukrajnának összesen nyolc Nasam-rendszert küldenek az orosz rakéta- és dróntámadások kivédésére. Ukrajna novemberben kapta meg az első két Nasam légvédelmi rendszerből álló szállítmányt, a továbbiakat a következő hónapokban fogják leszállítani.
  • A tél első napján Ukrajna régióinak többségében, közel hatmillió embernél nincs áram az energia-infrastruktúrát érő orosz támadások miatt - közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerda este. 
  • Az ukrán állami katasztrófavédelem pedig arról tudósít, hogy az elmúlt 24 órában kilenc ember vesztette életét tűzesetekben, miután a biztonsági szabályokat be nem tartva próbálták meg felfűteni otthonaikat. "Csak az elmúlt egy napban 131 tűzeset volt Ukrajnában, ebből 106 a lakossági szektorban. Kilenc ember meghalt, nyolc megsérült" - közölte a katasztrófavédelmi szolgálat.
  • Ukrajna azt állítja, hogy az elmúlt 24 órában újabb 500 orosz katonát öltek meg, így február 24. óta összesen mintegy 88 880-an haltak meg közülük harcban. A fegyveres erők vezérkara közölte, hogy további három harckocsit és hat páncélozott személyszállítót semmisítettek meg.
  • Az ukrán fegyveres erők azt is közölték: három orosz felderítő drónt lőttek le az elmúlt 24 órában. A fegyveres erők vezérkari szóvivője, Alekszandr Štupun azt írta, hogy Ukrajnát több rakétatámadás érte, többek között a harkivi Kivsarivkát és a donyecki Szlovjanszkot lőtték repülőkről és tüzérségi ágyúkkal.
  • Az Európai Bizottság elnöke különleges bíróság felállítását javasolta az Oroszország által Ukrajna ellen elkövetett "agresszió bűntettének" kivizsgálására. Ursula von der Leyen azt is szeretné, ha a nyugati szankciók értelmében befagyasztott orosz pénzekből származó bevételeket Ukrajna megsegítésére fordítanák.
  • Ukrajna madridi nagykövetségének egyik biztonsági tisztje könnyebben megsérült, amikor szerdán felnyitotta a nagykövetnek címzett levélbombát. Az incidens nyomán Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter azonnali biztonsági intézkedésekre utasította Kijev valamennyi külföldi nagykövetségét - közölte a minisztérium szóvivője.
  • Magyarország területére 2022. november 30-án 0 óra és 24 óra között az ukrán-magyar határszakaszon 4883 fő lépett be. A román-magyar határszakaszon belépők közül 8160 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett az ORFK tájékoztatása szerint. A beléptetettek közül a rendőrség 188 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében. Az ukrajnai háború elől 2022. november 30-án 89 ember, köztük 29 gyermek érkezett Budapestre vonattal.

(The Guardian / CNN / MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erről tárgyalt az Európai Parlament elnökével Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:25
A Magyarországgal szembeni, 7-es cikkely szerinti eljárást belátható időn belül lezárhatják.
Makro / Külgazdaság Újabb fontos döntéseket hozott a kormány – itt vannak a bejelentések
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:04
Csütörtökön 11 órától tartották a kormányszóvivői sajtótájékoztatót, amelyen ismét kormánydöntésekről, valamint az uniós pénzek hazahozatalának állásáról is szó esett.
Makro / Külgazdaság Kulcsfontottságú rendeletet adott ki a kormány az uniós forrásokról
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:50
A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből (RRF) 3680 milliárd forint jut Magyarországnak. Ennek a felhasználásáról hónapokon belül dönteni kellene, de a kormány talált módot arra, hogy ne kelljen kapkodni.
Makro / Külgazdaság Energianagyhatalom lehet Magyarország, ezt kell hozzá tenni
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:30
Magyarország hosszabb távon a közép-európai energiakereskedelem meghatározó szereplőjévé válhat, ha a tárolási és hálózati infrastruktúra fejlesztése lépést tart a termelés bővülésével – írta a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb elemzésében.
Makro / Külgazdaság Fellélegzett az olajpiac, de ekkor nyugodhat meg igazán
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:10
Az Arab-öböl menti államok olajtermelése valószínűleg októberre helyreáll, de a Hormuzi-szoroson áthaladó szállítmányok mennyisége így sem haladja meg a háború előtti szint 70 százalékát – vélik az amerikai Goldman Sachs bank szakértői, akiket a Bloomberg idézett csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Mi jöhet a kamatstop eltörése után? Jelasity Radovánt erről is kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 11:40
Az Erste elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke június 25-én, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb áresés a benzinkutakon, napok kérdése lehet a védett rendszer eltörlése
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 10:50
Jelentősen csökkennek az üzemanyagárak idehaza annak köszönhetően, hogy a világpiaci kőolajárak is zuhannak az amerikai-iráni megállapodás hírére.
Makro / Külgazdaság Olyanra készülhetnek a csehek, amire Varga Mihályék valószínűleg még csak nem is gondolnak
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 09:07
Kamatot emelhet a cseh jegybank. 
Makro / Külgazdaság Recseg-ropog, az év elején zsugorodott az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 08:50
Oroszország GDP-je 0,2 százalékkal csökkent az idei első negyedévben a tavalyi azonos időszakhoz képest – közölte a statisztikai hivatal végleges adatként.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette, hogy kivezetik a védett árakat a kutakon
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 07:55
A miniszterelnök erről közösségi oldalán posztolt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG