4p
Tovább göngyölödik a Szkripal-ügy, a megmérgezett kettős ügynök ügyében maga Vlagyimir Putyin dönthet személyesen a Nagy-Britannia elleni válaszlépésekről. Az már biztos, hogy a két ország kölcsönösen diplomatákat utasított ki, kérdés csupán az, hogy megállnak-e itt, vagy esetleg további romlás várható-e a brit-orosz kapcsolatokban.
Vlagyimir Putyin. Kép forrása: EPA

Ahogy arról már korábban írtunk, Theresa May brit miniszterelnök meglátása szerint Oroszország állhat Szergej Szkripal megmérgezése mögött, erre válaszlépésként Nagy-Britannia összesen 23 orosz diplomatát utasított ki szerdán. Az ügy ráadásul nem csak a két ország közötti kapcsolatokban lángolt fel, összesen négy nagyhatalom, köztük az Egyesült Államok utasította Moszkvát arra, hogy vizsgálják ki, pontosan ki állt a hírhedten kettős ügynökként dolgozó férfi megmérgezése mögött - nyomatékként Washington további szankciókat hozott Oroszországgal szemben.

Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint a szankcióval sújtottak között orosz személyek, vállalatok és szervezetek szerepelnek, érintik az FSZB orosz szövetségi biztonsági szolgálatot, a GRU katonai hírszerző szolgálatot, a katonai hírszerzésnek dolgozó hat személyt, öt csoportot, valamint további 19 oroszt, köztük Jevgenyij Prigozsin üzletembert is.

Eddig tűrte Moszkva

A Kreml tájékoztatása szerint maga Vlagyimir Putyin személyesen dönt majd a Nagy-Britanniával szembeni ellenlépésekről, az már biztos, hogy több brit diplomatát is hazaküldtek, jelentette be Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Arról azonban egyelőre nem érkezett tájékoztatás, hogy pontosan hányat utasítottak ki. Mindez arra volt válasz, hogy Therese May szerdán a 23 orosz diplomata hazaküldése mellett felfüggesztette a magas szintű kétoldalú diplomáciai érintkezéseket, emellett bejelentette, hogy az angol királyi család bojkottálja az oroszországi labdarúgó-világbajnokságot.

Oroszország természetesen mindvégig tagadta a vádat, hogy ők állnának a kettős ügynök megmérgezése mögött, Moszkva állítása szerint ugyanis “nem fűződött érdekük a gyilkossághoz”. Mindemellett az orosz diplomácia szerint London megtagadja az ügyben az együttműködést, amelyre a vegyifegyver-tilalmi egyezmény keretében köteles lenne, ugyanis nem bocsátanak rendelkezésre vizsgálható mintát a méregből, és nem engedik, hogy az orosz állampolgárságú Julija Szkripal konzuli segítséget kapjon.

Kicsoda Szergej Szkripal?

A dél-angliai Salisbury kórházában március 4-e óta válságos állapotban kezelt két ember egyike a 66 éves Szergej Szkripal, a brit külső hírszerzés (MI6) által beszervezett ügynök, egyben az orosz katonai hírszerzés egykori ezredese, a másik pedig 33 éves lánya, Julija Szkripal. Szkripalt 2006-ban Oroszországban 13 év fegyházra ítélték, de 2010-ben, egy orosz-amerikai kémcsere során ő is távozhatott Oroszországból, és később Nagy-Britanniában telepedett le.


Kapóra jön Putyinnak?


Az biztos, hogy az angol szankciók és a kialakult helyzet valamilyen formában kapóra jönne Vlagyimir Putyinnak, aki most vasánap indul az elnökválasztáson, egy oroszellenes konspiráció pedig könnyen megszerezhetné neki az újabb győzelmet. Erre utalnak az eset kapcsán felmerült kommünikék is, az orosz diplomácia vezetője egyebek mellett reagált a Nyugat válaszlépéseire is. Elmondása szerint Oroszország nem konfrontációt, hanem kölcsönös tiszteletet, valamint érdekegyensúlt és az általánosan elfogadott megközelítések keresésén alapuló együttműködés lehetőségét keresi.

Az amerikai szankciók kapcsán leszögezték: "annak, ami most történik az a kvintesszenciája, hogy az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei nem kívánnak beletörődni abba, hogy dominanciájuk 500 éves időszaka a vége felé közeledik". Lavrov hozzátette: hosszú lesz az átmenet "a sokpólusú, demokratikus és igazságos új világrendbe", és a mostani folyamat fájdalmas azok számára, akik sok száz éve megszokták a az uralmat, és azt, hogy "ők rendeljék a nótát".

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Velük lehet teljes Magyar Péter kormánya
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 16:41
Még négy miniszter személye nem ismert a tizenhatból. Jövő héten az ő kilétükre is fény derülhet.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor lemond a Fidesz-elnöki tisztéről és a parlamentbe se ül be?
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 14:27
Török Gábor politikai elemző osztotta meg az értesülését.
Makro / Külgazdaság Mibe fektetnek be a világsztárok?
Elek Lenke | 2026. április 25. 14:01
A külföldi hírességek bevételének csak egy részét teszik ki a gázsik és a reklámbevételek. Jövedelmi portfólióik között elsősorban kockázati tőkeprojektek, különféle étteremláncokba vagy kozmetikai márkákba való befektetések, valamint ingatlanok és újabban kriptovaluták szerepelnek.
Makro / Külgazdaság Nagy ugrás előtt a hazai üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 12:36
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő azt prognosztizálja, hogy jóval többet kell fizetniük a tankolásért azoknak, akik nem jogosultak a védett árakra.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nagy hiba lenne, ha megszorítana az új kormány és elkezdené az államadósságot csökkenteni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 25. 11:11
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense az április 23-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 96. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Az EU más intézmények kedvét is meghozta Ukrajna hitelezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 09:05
Naperőmű építését finanszírozza az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Makro / Külgazdaság Magyar Péter hallgatott az iskolaigazgatókra: nem az lesz az oktatásügyi miniszter, akire számítottak
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:34
Váratlan lépés: Magyar Péter Lannert Juditot jelölte az alakuló gyermek- és oktatásügyi minisztérium vezető pozíciójára.
Makro / Külgazdaság Kátyúmentesítés, leszámolás a gyorshajtókkal, új tarifarendszer: ez jöhet a Vitézy Dávid-érában
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:01
Megosztotta vízióit a közlekedési és beruházási miniszteri szék várományosa, Vitézy Dávid. A vasút mellett a közúti közlekedés is nagy szerepet kap a programjában, lecsapna az illegális gyorsulási versenyekre is. 
Makro / Külgazdaság Jászai Gellért új üzleteket szimatol
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:10
Az iráni háború által fenyegetett Egyesült Arab Emírségekben tárgyalt a magyar hadiipar egyik vezetője.
Makro / Külgazdaság Kiderült, miért zsarolhatta meg az MNB volt alelnöke az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:03
Simor András megkritizálta a Matolcsy György vezette jegybankot, ezért kellett mennie.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG