3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Egyre-másra futnak be a decemberi makroadatok, ezekkel pedig teljes képet kaphatunk a magyar gazdaság részterületeinek tavalyi teljesítményéről. A következő héten biztos, hogy nem fogunk unatkozni, hiszen kiderül, hogy alakult az ipari termelés, megtudjuk honnan jöttek a legtöbben hazánkba pihenni, de napvilágot lát az is, hogy milyen okok állnak Matolcsyék döntései mögött.

A jövő heti makrogazdasági naptárban az ipari termelés decemberi adata állhat a figyelem középpontjában, emellett megjelenik a decemberi külkereskedelmi forgalom, a szálláshelyek decemberi és 2016. évi forgalmi adata, valamint az államháztartás január végi állapotáról szóló gyorstájékoztató.

Milyen éve volt az iparnak?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közli a tavaly decemberi és a tavalyi egész éves ipari termelési statisztika első becslését. Az ipari termelés 0,6 százalékkal nőtt 2016 novemberében az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Tavaly január-novemberben az ipari termelés 1,0 százalékkal emelkedett.

Így sáfárkodott az állam

Szintén kedden publikálja a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gyorstájékoztatóját az államháztartás központi alrendszerének januári helyzetéről. A központi alrendszer tavaly decemberi pénzforgalmi hiánya 907,6 milliárd forint volt. Ebből az előzetes adatok szerint 761 milliárd forint hiány jelentkezett a központi költségvetésben, 81 milliárd forint az elkülönített állami pénzalapoknál, míg 66 milliárd forint a társadalombiztosítási alapoknál (az egészségbiztosítási alapoknál több mint 80 milliárd forrást biztosított a kormány) a novemberi-decemberi kormányzati döntések nyomán.

Az államháztartás központi alrendszere 92,2 milliárd forint többlettel zárt tavaly januárban: a központi költségvetés 17,6 milliárd forint, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 41,2 milliárd forint, az elkülönített állami pénzalapok pedig 33,4 milliárd forint többlettel zártak.

Mit akar a jegybank?

Szerdán megjelenik a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa januári ülésének rövidített jegyzőkönyve az MNB honlapján.

Csütörtökön jelenik meg a tavaly decemberi és egész éves külkereskedelmi forgalom adata. Tavaly novemberben az export euróban kifejezett értéke 5,8, az importé 5,1 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A külkereskedelmi aktívum 100 millió euróval nőtt, és 878 millió eurót tett ki. Az egyenleg 30 millió euróval alacsonyabb a január 9-én kiadott első becslésben közölt értéknél, amikor alacsonyabb, 4,6 százalékos importnövekedést jelentett a hivatal.

A múlt év első tizenegy hónapjában az export 2,7, az import 1,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét, a kereskedelmi aktívum 1,464 milliárd euróval 9,422 milliárd euróra nőtt.

Tavaly is imádták Magyarországot

Pénteken a kereskedelmi szálláshelyek tavaly decemberi és egész éves forgalmáról közöl jelentést a KSH. A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 16,5, a belföldi vendégek által eltöltötteké 16,3 százalékkal emelkedett tavaly novemberben az egy évvel korábbihoz képest, együttvéve 16,4 százalékkal nőtt a szálláshelyek forgalma.

A jelentős növekedéshez a külföldi forgalom esetében a migránsválság miatti 2015-ös alacsony bázis, a belföldi forgalomban pedig a novemberi hosszú hétvége járult hozzá. A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron számolt bruttó árbevétele 16,7 százalékkal 30 milliárd forintra nőtt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nehéz terepen védené szuverenitását az Európai Unió
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 19:55
A brüsszeli testület szerdán bemutatta az európai technológiai szuverenitási csomagot, amelynek célja az unió digitális autonómiájának és ellenálló képességének erősítése a félvezetők, a mesterséges intelligencia (MI), a felhőszolgáltatások és a nyílt forráskódú technológiák területén.
Makro / Külgazdaság Reformjavaslatokat és meglepő kijelentéseket is tesz az OECD Magyarországgal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 19:20
A magyar GDP növekedése 2026-ban várhatóan 1,6 százalék, 2027-ben pedig 2 százalék lesz – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss elemzésében.
Makro / Külgazdaság Bejelentette Vitézy Dávid, hogy mit fognak vásárolni az uniós források egy részéből
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 16:45
Lecseréljük az InterCity-flottát a most hazahozott uniós forrásokból – írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter a közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság Az Európai Bizottságtól kaptak ajánlást Magyar Péterék
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 14:05
Az Európai Bizottság szerint Magyarországon továbbra is fennállnak a makrogazdasági egyensúlyhiányok, különösen a versenyképesség, az államháztartás finanszírozási szükségletei és a lakásárak alakulása terén – derült a brüsszeli testület szerdán közétett, 2026-ra vonatkozó európai szemeszter tavaszi csomagjából.
Makro / Külgazdaság Az ukrán pénzszállítók ügyvédje szerint a legfőbb ügyésznek távoznia kell
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 13:03
Kulcsszerepe lehetett a legfőbb ügyésznek abban, hogy március 5-én hét ukrán állampolgárt bilincsbe vertek az alacskai pihenőhelyen a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársai. Az akciót Orbán Viktor rendelhette meg a hatóságoktól.
Makro / Külgazdaság Lopakodnak felfelé a piaci üzemanyagárak, de ez közel sem a májusi szint
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 12:14
A benzin piaci átlagára 5 forinttal, a dízelé pedig 4 forinttal emelkedett szerdára. Az üzemanyagok árszintje ezzel együtt is alacsonyabb, mint áprilisban, vagy májusban.
Makro / Külgazdaság Égett a munka a repülőtéri dolgozók keze alatt a BL-döntő hétvégéjén
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 11:29
Volt, hogy egy éjszaka alatt kilenc kerékcserét hajtottak végre, amire korábban nem volt példa.
Makro / Külgazdaság Lecserélte a belügyminiszter Budapest rendőr-főkapitányát
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 10:18
Terdik Tamást már kedden felmentették, szerdától Baricska Norbert Tamás ezredes vezeti a fővárosi rendőrséget.
Makro / Külgazdaság A Tisza Párt beütheti az utolsó szöget a Szuverenitásvédelmi Hivatal koporsójába
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 08:39
Melléthei-Barna Márton törvényjavaslatot nyújtott be, és nem fukarkodott a jelzőkkel.
Makro / Külgazdaság Tényleg már túl erős a forint? Virág Barnabástól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 08:15
A Magyar Nemzeti Bank 2020-2025 közötti alelnöke, jelenlegi jegybankelnöki tanácsadója június 11-én, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG