2p

Az Mfornak nyilatkozó szakértők arról beszéltek: a Lengyelországban talált orosz drónok akár 6-700 kilométert is képesek repülni. Belaruszból indítva ebbe mind Záhony, mind Budapest belefér.

Akár 600 kilométert is tudnak repülni egy kiegészítő üzemanyagtartállyal azok a drónok, amelyeket szerdán találtak meg Lengyelország területén – mondta az Mfornak Rácz András biztonságpolitikai szakértő. Ez azt jelenti, hogy Belaruszból indítva akár Magyarországot is elérhetik, bár a Kárpátokon nehezen tudnának átrepülni.

Szerdára virradóra 21 drón hatolt be Lengyelország légterébe kelet felől, amelyek maradványait országszerte elszórtan találták meg. A drónok egy részét a holland légierő F-35-ös vadászgépei semmisítették meg, egy részük viszont az után esett le, hogy kifogyott belőlük az üzemanyag. Az egyik gépet egy lengyel katonai bázison találták meg, 192 kilométerre a belarusz határtól. A legtöbb maradvány Gerbera típusú drónból származott, amely fából és hungarocellből készül, előállítása pedig 10 ezer dollárból (3,3 millió forintból) megoldható.

A Háború és Hatalom című könyv szerzője, Philips P. O'Biren az incidens után nemzetközi kudarcnak nevezte a NATO reakcióját. A NATO annak ellenére sem tekintette támadásnak az incidenst, hogy az elmúlt hetekben több drón is megsértette Lengyelország légterét.

A légvédelem felkészültsége különösen azóta érzékeny téma Magyarországon, hogy az orosz-ukrán háború kitörése után két héttel egy Tu-141-es felderítő repülőgép akadály nélkül átrepült Magyarország felett. A gép 40 percig repült a magyar légtérben, végül a horvát főváros, Zágráb belvárosában, egy kollégium mellett csapódott be este 11 óra után. A magyar légierő észrevette a gépet, de nem jelentette a NATO-nak és nem is reagált: a Tupoljevből egyszerűen kifogyott az üzemanyag, és az ejtőernyője is meghibásodott. 

A feszült hangulat Lengyelországban nem csak a váratlan drónlátogatásnak köszönhető. Az orosz és a belarusz hadsereg pénteken kezdte meg az orosz-ukrán háború óta a legnagyobb közös hadgyakorlatát Belaruszban. A Zapad (Nyugat) nevű gyakorlat szeptember 16-áig, keddig tart. A lengyel kormány elővigyázatosságból lezárta a belarusz határátkelőket, és Litvánia is megerősítette a határvédelmét erre az időszakra.

A teljes cikket a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, az Mfor oldalán tudják elolvasni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Blokád a Hormuzi-szorosban: megvan, hány hajó jutott át
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 19:50
Minden próbálkozót visszaküldtek.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapnak azok, akiknek nincsen magyar rendszáma
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:57
Csütörtökön árváltozás jön.
Makro / Külgazdaság Bejelentették: tényleg megóvja a választási eredményt a Mi Hazánk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:36
Ezt Toroczkai László közölte szerdán.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Európában az iráni válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 14:02
Az EU szerint elhúzódó energiaválság jöhet, ha folytatódik az iráni konfliktus.
Makro / Külgazdaság Felsejlett a technikai recesszió képe a magyar gazdaságban, de mit tehet ellene az új kormány?
Imre Lőrinc | 2026. április 15. 12:59
A legrosszabb forgatókönyv esetén akár technikai recesszióba is süllyedhet idén a magyar gazdaság. Az iráni háború miatti energiaválság hatásait még nem lehet pontosan megbecsülni, de kínálati és versenyképességi oldalon is újabb problémákat okozhat Európában. Idehaza az ipari termelés már februárban is visszaesett, ami nem jó jel.
Makro / Külgazdaság Erste: Az ország érdeke az lenne, hogy az üzemanyagok hatósági árait azonnal kidobjuk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 12:18
Csütörtökön újabb nagy csökkenés várható a benzin és a gázolaj piaci árainál. Eközben az Erste elemzői azt írják, kiszolgáltatott helyzetbe került az ország energiabiztonsága, ezért azonnal ki kellene vezetni a hatósági árakat az üzemanyagoknál.
Makro / Külgazdaság Magyar Pétert felkérte Sulyok Tamás az új kormány megalakítására
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 11:10
Az új Országgyűlés alakuló ülése május 5-én vagy 6-án lehet.
Makro / Külgazdaság „Kiterjesztjük a rezsicsökkentést” – mondta Magyar Péter a közmédiában
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 10:10
Erősen kezdett a Kossuth rádióban és a köztévében Magyar Péter, őszintén és határozottan beszélt a riporterekkel. 
Makro / Külgazdaság Betlizett az ipar februárban, nehéz lesz a Tisza-kormány dolga
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:30
Megerősítette az első becslésben szereplő adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ipari termelés éves és havi alapon is csökkent Magyarországon februárban.
Makro / Külgazdaság 390 milliárdos informatikai közbeszerzés: megvannak a nyertesek
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:19
A Digitális Kormányzati Ügynökség óriási tenderén több tucat informatikai vállalkozás osztozik, ismerős nevek is vannak a nyertesek között.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG