3p

Az USA-ban most először járultak hozzá, hogy egy orosz oligarcha lefoglalt vagyonából Ukrajna újjáépítését támogassák. Újabb fogolycserére került sor a háborúzó felek közt - összefoglaló.

  • Újabb fogolycserére került sor a háborúzó felek közt. 116 katona került vissza Ukrajnába az ukrán tájékoztatás szerint; Oroszország pedig azt közölte, hogy 63 orosz hadifogoly térhetett haza. Oroszország kiadta két, Ukrajnában megölt brit önkéntes holttestét is. Ők január 6-án tűntek el a kelet-bakhmutai Szoledar közelében, miközben civileket próbáltak evakuálni.
  • Merrick Garland, az Egyesült Államok igazságügyi minisztere most először engedélyezte, hogy az ország megkezdje a lefoglalt orosz pénzek felhasználását Ukrajna megsegítésére. A pénz Konsztantyin Malofejev orosz oligarchától elkobzott vagyonból származik, miután áprilisban vádat emeltek ellene a szankciók kijátszása miatt - tette hozzá. Az ukrán főügyész, Andrij Kosztyin üdvözölte a lépést. Azt mondta, hogy az elkobzott vagyonból 5,4 millió dollárt fordítanak "Ukrajna újjáépítésére".
  • Portugália Leopard 2 típusú harckocsikat küld Ukrajnának. A pontos darabszám még nem ismert, "néhány harckocsi" szerepelt Antonio Costa miniszterelnök közlésében. Portugáliának 37 Leopard 2 harckocsija van, de a helyi média széles körben arról számolt be, hogy a legtöbbjük működésképtelen. Portugália most együttműködik Németországgal, hogy beszerezze a működésképtelen harckocsik javításához szükséges alkatrészeket.

  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton beszélt Rishi Sunak brit miniszterelnökkel. Zelenszkij beszámolója szerint megköszönte Sunaknak az ukrán csapatok kiképzését a brit Challenger harckocsik használatára. Rishi Sunak pedig elmondta: igyekeznek biztosítani, hogy az Egyesült Királyság védelmi célú katonai felszerelései a lehető leggyorsabban eljussanak a frontvonalhoz.
  • Az ukrán elnök emellett továbbra is lobbizott annak támogatásáért, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) tiltsa el Oroszországot a jövő nyári párizsi játékokról. Állítólag legalább 230 ukrán sportoló és edző vesztette életét a háborúban.
  • Az ukrán statisztikák szerint több mint 130 ezer orosz katona esett el a harcokban az invázió kezdete óta. Azt mondják, pénteken 720-szal nőtt az elesett orosz katonák száma. Az ukrán fegyveres erők vezérkara által közzétett számadatokat nem lehet független forrásból ellenőrizni - és nem egyeznek az oroszok által közölt számokkal.
  • Mariupol városa körül mintegy 10-15 ezerrel nőtt az orosz katonák száma a helyi polgármester tanácsadójának közlése szerint. Petro Andriuscsenko a Telegramon azt írta, hogy ezzel az orosz csapatok összlétszáma most körülbelül 30 ezer fő. A katonák a környező falvakban állomásoznak.
  • Szombat reggel közel két órán át országos légiriadó volt Ukrajnában. Értesülések szerint  egy nagy hatótávolságú korai előrejelző és légtérellenőrző repülőgép szállt fel a fehéroroszországi Machuliscsen repülőteréről, és Kinzsal rakétákkal felszerelt orosz MiG-31K repülőgépeket észleltek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A Wall Street szárnyal, mivel Jerome Powell szeptemberi kamatcsökkentésre utalt
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 22. 19:01
A Wall Street főbb indexei pénteken emelkedtek, miután Jerome Powell, az amerikai Federal Reserve elnöke a Jackson Hole-i szimpóziumon tartott beszédében egy lehetséges kamatcsökkentésre utalt.
Makro / Külgazdaság Lórúgásként érte a kiskereskedőket az árrésstop meghosszabbítása
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 22. 12:48
A kereskedelmi szövetség attól tart, felgyorsulhat a kisboltok bezárási hulláma, a felmérésük szerint pedig a vásárlók többsége az árrésstop mellett is érzi, hogy drágulnak az élelmiszerek.
Makro / Külgazdaság Trump meggondolta magát: elengedte a 250 százalékos vámterveit
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 22. 11:23
A gyógyszerekre és a félvezetőkre is a többi szektornak megfelelő vámokat fog kivetni. A szeszes italokról azonban még nincs megállapodás.
Makro / Külgazdaság Drágult az olaj, emelkednek a magyar üzemanyagárak is
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 22. 10:39
A Brent emelkedésével párhuzamosan a magyar nagykereskedelmi árak is nőnek, ismét közelít a 600 forintos átlagár.
Makro / Külgazdaság A kormány 1 százalékos növekedési céljának is annyi?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 22. 08:30
Bár a beruházások második negyedéves visszaesése enyhébb lett az első negyedévinél, a -8,2 százalék így sem ad okot örömre.
Makro / Külgazdaság Már a szemünk se rebben: ebben az összevetésben az utolsó előttiek vagyunk az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 22. 08:11
A bruttó hazai termékek (GDP) éves szintű változásának összevetésében csak Ausztria került mögénk. Némi fényt jelenthet az alagút végén, hogy az előző negyedévhez viszonyított mutatókban a középmezőnyben állunk.
Makro / Külgazdaság Kínai típusú gazdasági rendszer felé halad az USA?
Sasvári Péter | 2025. augusztus 21. 14:38
Államkapitalizmus az Egyesült Államokban? Donald Trump a politika után a gazdaság területén is egyre inkább kezd úgy viselkedni, mint egy egyszemélyi vezető. Nemrégiben lemondásra szólította fel az Intel vezérigazgatóját, „utasította” a Walmartot és a detroiti autógyárakat, hogy ne emeljenek árat, valamint a Coca Colának még azt is meg akarta szabni, hogy milyen cukrot használjanak. Persze az Egyesült Államok alkotmánya és törvényei határt szabnak Trumpnak. Ám viselkedése és elképzelései a kínai modellel vagy a francia dirigizmussal rokoníthatóak. Mennyi esély van rá, hogy a kapitalizmus egyik modellországa az állami kontrol irányába lép? Van ennek előképe az Egyesült Államokban?
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy olcsóbb lesz-e benzin
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 21. 12:07
Maradunk 600 forint alatt.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péternek egy rossz szava sincs az oroszokra Munkács bombázása után
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 21. 11:39
A külügyminiszter szerint béke kell.
Makro / Külgazdaság MNB-botrány: hihetetlen újabb részletek derültek ki
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 21. 10:05
Nem ért véget az ingatlanos bizniszelés.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG