3p
A két legnagyobb kínai technológiai cég, a Tencent és az Alibaba nem kíván együttműködni egy a kormány által megtámogatott hitelminősítő programmal, ennek megfelelően nem is szeretnék kiadni ügyfeleik hitelinformációra vonatkozó adatait.

A Kínai Népi Bank (PBoC) még 2018 márciusában indította el Baihang névre hallgató magánhitel-szolgáltató cégét azzal a céllal, hogy egy olyan nemzeti rendszert hozzon létre, amely lefed 460 millió kínai embert, olyanokat, akik nem rendelkeznek hivatalos hiteltörténettel, ugyanakkor nagy valószínűséggel támaszkodnak az ország hatalmas fintech-ágazatára – írta a Financial Times internetes kiadásában.

Annak ellenére, hogy a Baihang már másfél éve működik, és az egyetlen olyan cég, amely Kínában engedéllyel rendelkezik személyes hitelminősítésre, felhasználói lefedettsége továbbra is rendkívül hiányos. A Kínai Népi Bank által alapított pénzügyi vállalatnak ezért is lenne olyan nagy szüksége a Tencent és az Alibaba által kezelt adatokra.

Az együttműködés hiánya rávilágít a kormány és a kínai technológiai óriások közötti nem különösebben békés viszonyra, már ami a felhasználói adatok kezelését és ellenőrzését illeti.

Részvényesek lettek a fintech cégek

A Tencent Credit és az Alibaba Sesame Creditje arra kényszerültek, hogy feladják a hitelminősítő rendszerek létrehozására irányuló kísérleteiket, miután a Kínai Népi Bank 2018 februárjában visszavonta az erre vonatkozó engedélyét.

Ehelyett a Népi Bank felállította a Baihangot, és az új társaságot a fintech óriások részvényeseivé tette, így próbálva megtörni a tech-óriások egyeduralmát a hiteladatokkal kapcsolatban. Azonban ez az új részvényesi rendszer sem hozott a Baihang problémáira megoldást.

A Tencent és a Sesame még mindig messze a legtöbb ügyféladattal rendelkezik, a két cég pedig nem különösebben érdekelt abban, hogy a hitelinformációkat a megosszák a Baihang-gal.

A Tencent Credit és a Sesame Credit aközött a nyolc fintech társaság között szerepel (köztük van még a Ping An Bank Qianhai Credit és a Kaola Credit,) amelyek mindegyike 8 százalékos részesedéssel bír a Baihangban. A fennmaradó 36 százalékot a Nemzeti Internetes Pénzügyi Szövetség birtokolja.

Most áprilisáig több mint hétszáz pénzügyi intézmény és társaság, többnyire online mikrotársaság csatlakozott a Baihang hitelinformációs adatbázisához.

Az említett nyolc részvénytársaság közül ugyanakkor csak három vállalta, hogy adatait átadja a Baihang részére.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A szomszédban kissé felgyorsult az infláció
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 15:35
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme 4,1 százalékra gyorsult novemberben az októberben jegyzett 4,0 százalékról – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Elárulta Lázár János, hogy mikor adhatják át a Budapest-Belgrád vasútvonalat
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 13:10
Lázár János a parlamenti meghallgatásán a Budapest-Belgrád vasútvonalról, közbeszerzésekről és vécéfelújításokról is beszélt.
Makro / Külgazdaság Egy mutató, amiben jobbak vagyunk az EU átlagánál
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 12:30
Októberben stagnált a munkanélküliség az előző havihoz képest az euróövezetben és az Európai Unióban – közölte az Eurostat.
Makro / Külgazdaság Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt? A névadót kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 11:45
Bokros Lajos, a Horn-kormány 1995-96 közötti pénzügyminisztere december 10-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Nőtt az infláció, lőttek a további kamatcsökkentésnek?
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 11:30
Az euróövezeti infláció 2,2 százalék volt novemberben, ami enyhe emelkedést jelent az előző hónaphoz képest – derül ki az Eurostat első becsléséből.
Makro / Külgazdaság Megjött az EU válasza a mai Witkoff-Putyin találkozóról
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 11:10
Az Európai Unió külpolitikai főképviselője szólalt meg.
Makro / Külgazdaság Ma tömegközlekedés, de holnap mehet az autó
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 10:30
Mindkét üzemanyagtípus olcsóbb lesz szerdától.
Makro / Külgazdaság Bemondta az NGM: annál is több uniós pénz jöhet, mint amire korábban gondoltunk
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 09:50
Magyarország teljeskörűen elkészítette és benyújtotta nemzeti beruházási tervét az európai biztonsági cselekvési eszköz, vagyis a SAFE keretében – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Makro / Külgazdaság Több száz milliárd forintot kaphat a kormány még a választások előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 09:00
A közös európai uniós, haderőfejlesztési hitel keretében.
Makro / Külgazdaság Itt vannak a részletek, ezért nem tud érdemben nőni a gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 08:30
Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2025 harmadik negyedévében a nyers adatok, illetve a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint egyaránt 0,6 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit. Az előző negyedévhez képest – szintén a kiigazított adatok alapján – a gazdaság teljesítménye stagnált – közölte a Központi Statisztikai Hivatal második becslésében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG