4p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Merkel elébe menne a koalíciós válság kiszélesedésének és ma kirúghatja a belső elhárítás fejét. Miközben a német polgár tradicionális életmódját, biztonságát és a köziskolák színvonalát félti, azt látja, hogy Merkel össze-vissza röpköd a világban szónoklatokat tartani. A vezető német pénzügyi napilap szerint megérett az idő az előrehozott választásokra.
Hans-Georg Maassen és Horst Seehofer EPA/FILIP SINGER

Két hete a magyar sajtóban elsőként számoltunk be a német belső elhárítás elnökének a megengedettnél jóval szorosabb viszonyáról az eurószkeptikus AfD-vel, és érzékeltettük, hogy ez akár alááshatja a Merkel-kormányzat működését is.

Nos, a jelek szerint Merkel inkább elébe megy ennek a válságnak és a Die Welt belső információi szerint már ma ki akarja rúgni a vitatott titkosszolgálati vezetőt, Hans-Georg Maassent.  Az elbocsátást megelőzi egy berlini válságtanácskozás, amelyen Merkel (CDU), Horst Seehofer (CSU) belügyminiszter és Andea Nahles SPD vezető vesz részt. Merkel a tervezett kirúgással teljes konfrontációs pályára áll Seehoferrel szemben, ami nem jó ómen a nagykoalíció jelenlegi állapotában.

Mint cica a cérnába

Maassen az utóbbi napokban egymásnak ellentmondó kijelentéseket tett az egész országot lázban tartó augusztusi chemnitzi eseményekkel kapcsolatban, és ezzel sikerült önmagát egy koalíciós vita kellős közepébe navigálnia. A Bild bulvárlapnak nyilatkozva először kétségbe vonta, hogy valóban hajtóvadászat folyt-e a külföldiek után azt követően, hogy a hatóságok szerint két migráns megölt egy németet. Később a Süddeutsche Zeitung értesülése szerint Maassen a Seehofernek írt jelentésében már nem az erről szóló felvétel eredetiségét vonta kétségbe, hanem azt, hogy valóban hajtóvadászatról lehet-e beszélni.

Maassen körül tovább dagadt a botrány, amikor kiderült, hogy átadásuk pillanatában még nem nyilvános adatokat juttatott az AfD-nek az alkotmányvédelmi szerv költségvetéséről és a közveszélyes iszlamistaként nyilvántartott személyekről.

Mint ismeretes, a Willkommenskultur természetes következményeként az utóbbi években megnövekedett a terrorveszély Németországban.  Nem csoda hát, hogy míg a belső elhárítás 2015-ben csupán évi 230 millió euróval gazdálkodhatott, ez jövőre a tervek szerint jövőre már 421 millió euróra ugrik.

A német nagykoalíció nyomorúsága

Káncz Csaba

Seehofer ezidáig nyíltan tartotta a hátát Maassen-nek, az uniópártokkal közösen kormányzó szociáldemokraták (SPD) ragaszkodnak az 55 éves jogász távozásához.  Az időzítés főleg azért kellemetlen, mert az egy hónap múlva esedékes bajor választások után lehet, hogy a CSU nem is egy, hanem két koalíciós partnerre szorul, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) pedig a szintén októberi hesseni megméretés előtt ugyancsak meggyengülni látszik.  A német nagykoalíció siralmas belső viszonyait jól mutatja, hogy tegnap órákon belül két pártvezetőnek is hangsúlyoznia kellett:  a Maassen ügy miatt nem fog összeomlani a koalíció.

Valóban, a német koalíciós kormányzat - fél évvel a kínkeserves megalakulása után - nagyon rossz bőrben van.  Ha ma lennének általános választások, a CDU/CSU szövetség a szavazatoknak csupán 30 százalékát hozná el, ami rekordalacsony támogatottsági szint. A lakosság csak a véget nem érő belső vitákat látja, amelyeket nem az életképes demokrácia jeleiként fog fel, hanem a hagyományos politikai centrum szétesési folyamataként.

Miközben a német polgár tradicionális életmódját, biztonságát és a köziskolák színvonalát félti, aközben azt látja, hogy Merkel össze-vissza röpköd a világban szónoklatokat tartani (tegnap éppen Algériában járt). A polgár azt érzi, hogy a nagykoalíció pártjai között nincsen belső kohézió, viszont annál görcsösebben ragaszkodnak a hatalomhoz: Merkel a kancellári pozícióját féltve, Nahles az SPD további hanyatlásától tartva, Seehofer pedig egy történelmi CSU-vereségtől tartva az október 14-i bajor választásokon.  Csoda-e ezek után, hogy a vezető német pénzügyi napilap szerint megérett az idő az előrehozott választásokra Németországban?!

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A hazai corporate rendezvénypiac jelentős szerkezeti átalakuláson megy keresztül
Privátbankár.hu | 2026. május 30. 16:06
Ez derül ki a HotelPremio Group frissen publikált Corporate Event Focus Riport 2025 elemzéséből, amely több mint 1400 vállalati rendezvény-lekérés adatain alapul és részletes képet ad arról, hogyan változtak a vállalati eseményszervezési szokások az elmúlt évben.
Makro / Külgazdaság Donald Tuskék vagy Magyar Péterék? Ki vitte haza gyorsabban az EU-s forrásokat?
Imre Lőrinc | 2026. május 30. 14:04
Kevesebb mint három hétre volt szüksége a május 12-én kormányra került Tisza Pártnak, hogy tető alá hozza a megállapodást az Európai Unió vezetésével a korábban jogállamisági okok miatt zárolt, összesen 16,4 milliárd eurónyi EU-s forrás feloldásáról. A Tisza Párt szeme előtt Lengyelország példája is lebeghetett, ugyanis a 2023-ban megválasztott, Donald Tusk vezette kormány szintén a befagyasztott uniós pénzek hazahozatalát tűzte a zászlajára.
Makro / Külgazdaság Az AI olyan lesz, mint a mobiltelefon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Litván Dániel | 2026. május 30. 13:28
Van még bőven lehetőség a technológiai cégek piacán, de azt is érdemes nézni, merre mehet tovább a technológia fejlődése. Meddig tarthat ki a bizalom az új kormány gazdaságpolitikája iránt? Klasszis Podcast Munkácsi Dáviddal, a Generali Investment CEE kiemelt portfóliómenedzserével
Makro / Külgazdaság Fontos információt osztott meg az felszabadított uniós pénzekről Kármán András
Privátbankár.hu | 2026. május 30. 12:45
A pénzügyminiszter szerint az utolsó negyedévben kaphatjuk kézhez az RRF-forrásokat.
Makro / Külgazdaság Jön a végítélet a magyar sportban? Mire mentek a százmilliárdok? Kele Jánossal beszélgettünk – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Litván Dániel | 2026. május 30. 10:11
Ki nyerje a BL-döntőt? Miért nem tudott Orbán Viktor egy rendes focicsapatot felépíteni? Mivel kéne kezdenie a Tisza-kormánynak a sportfinanszírozás átalakítását? És még sok minden más is szóba került a Klasszis Podcast legfrissebb adásában, amelynek vendége Kele János volt.
Makro / Külgazdaság Lassan elbúcsúzhatunk a védett üzemanyagáraktól?
Privátbankár.hu | 2026. május 30. 09:14
Esni kezdtek a világpiaci kőolajárak és emiatt idehaza a benziné és a gázolajé is közeledik ahhoz a szinthez, amit még az Orbán-kormány húzott meg.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter mérlege: egy nap alatt két jó hír
Privátbankár.hu | 2026. május 30. 08:21
Azt követően, hogy sikerült megállapodni Brüsszellel 16,4 milliárd eurós uniós forrás felszabadításáról, az S&P megerősítette a magyar államadós-osztályzatot.
Makro / Külgazdaság Válaszolt az MCC Magyar Péter bejelentésére, miszerint megszüntetik őket
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 18:01
Nem adják fel.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette az MCC megszüntetését is
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 15:46
Nyár végéig megszüntetik azon közérdekű vagyonkezelő alapítványokat (kekva), amelyek nem egyetemfenntartók – jelentette be a miniszterelnök pénteken Brüsszelben sajtótájékoztatón, miután tárgyalt Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy a vagyonadó miatt újraindulnak a vagyonosodási vizsgálatok
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. május 29. 14:51
Ez is szóba került a Klasszis Klub Live május 28-ai élő műsorában, amelynek vendége Magyar Csaba, a Crystal Worldwide Ügyvédi Iroda vezetője, az Okleveles Adószakértők Egyesületének alelnöke, valamint az EU Bizottság Jó Adóügyi Kormányzás nevű platformjának tanácsadója volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 98. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG