2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Jelentősen, 4 százalékponttal ugrott meg az államadósság a második negyedévben az MNB hétfőn közzétett adatai szerint.

A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási képessége a második negyedévben záruló egy évben a GDP -4,9 százalékát tette ki (-2277 milliárd forintot), derült ki az MNB hétfőn közzétett adataiból.

Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 70,2 százalékát érte el 2020 második negyedévének végén (32 432 milliárd forintot). Az Eximbank adósságát is figyelembe véve a szektor adóssága a GDP 71,9 százaléka volt (33200 milliárd forint).

Az előzetes adatok szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége 2020 második negyedévével záruló egy évben a GDP 5,8 százaléka volt (2669 milliárd forint).

A GDP arányos adósság megugrása az utóbbi hetek adatai alapján semmiképpen sem nevezhető meglepetésnek. Ugyanis a hányados mindkét tagja negatív irányban változott. A számlálóban szereplő adósságérték (központi költségvetés adóssága) a második negyedévben közel 1500 milliárd forinttal ugrott meg. A Pénzügyminisztérium legutóbb közzétett adatai szerint az első félévben 1837 milliárd forintos deficitet halmozott fel a költségvetés. Miközben nagyobb értéket kellett osztani, a nevező csökkent, hiszen a pénteken publikált adatok szerint a második negyedévben brutálisan összezuhant a GDP.

Utóbbi, vagy a gazdaság teljesítménye kapcsán a mélyponton vélhetőleg túlvagyunk, ám éves bázison egyelőre közel sem biztos, hogy akár a harmadik, akár a negyedik negyedéve fordulatot hoz majd. Az esélyeket latolgatva a nominális adósság további növekedésének az esélye nagyobb, mint a csökkenésnek, így jó eséllyel fogunk még idén a mostaninál rosszabb adósságmutatóval is találkozni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor adóemeléssel ünnepelheti a választási győzelmet
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 13:31
A magyar gazdasági folyamatok kifejezetten gyengén alakulnak, évek óta nem növekszik a GDP, miközben a költségvetés hiánya magas szinten ragadt. A gazdasági problémákat tetézni fogja a választási osztogatás, ami után Orbán Viktor komoly megszorításokra kényszerülhet az áprilisi voksolás után, olvasható laptársunk, az Mfor péntek reggeli cikkében.
Makro / Külgazdaság Előre lesöpör az asztalról minden kritikát a választásokkal kapcsolatban Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 12:37
Az az uniós nagykövet pedig, aki megszólal, kényelmetlen helyzetben találhatja magát. Kemény figyelmeztetéssel készült a miniszter egy pénteki eseményre.
Makro / Külgazdaság Az energia is jóval olcsóbb lett Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 11:36
Itt vannak a legfrissebb német inflációs adatok. 
Makro / Külgazdaság Hosszú vita után vette az első komoly akadályt Orbán Viktor cseh szövetségese
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 10:58
Eddig még ilyen hosszan nem vitáztak kormányprogramról Csehországban, de a végén kényelmes többséggel szavazták meg Babisék terveit.
Makro / Külgazdaság 46-szor nyúlt hozzá a kormány a tavalyi költségvetéshez
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 10:46
Összesen 2212 milliárdot mozgattak meg kormányhatározatokkal.
Makro / Külgazdaság Minden várakozást felülmúlt a két amerikai nagybank
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 10:12
Messze felülmúlták az előrejelzéseket.
Makro / Külgazdaság Egy év után végre maga mellé vesz valakit Várhelyi Olivér – de érdekes figurát választott
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 09:12
A bukott lengyel kormánypárttól igazolt kommunikációs tanácsadót a magyar uniós biztos.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor szerint nem fog visszajönni Ukrajnából az uniós pénz
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 08:33
Gázunk és tüzifánk van elég, de a pénzünkre Brüsszel pályázik – foglalhatnánk össze a miniszterelnök idei első közrádiós jelenését.
Makro / Külgazdaság Egymilliós támogatás: nagyon közel a határidő
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 08:04
Nagy segítséget nyújthat az otthontámogatás, de már csak néhány napig igényelhető.
Makro / Külgazdaság A Toyota Motor Europe hatalmasat hasított tavaly
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 17:19
A Toyota Európa (Toyota Motor Europe – TME) történelmi rekordot jelentő több mint 1 229 000 új autó értékesítésével zárta a 2025-ös naptári évet – tájékoztatta az MTI-t a japán autógyártó vállalat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG