4p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

A következő néhány évben a paksi atomerőmű teljesítményével megegyező nagyságrendű támogatott naperőmű-kapacitás megvalósítására nyílik lehetőség Magyarországon. A kiemelkedő megtérülést ígérő naperőmű-beruházások azonban számos sajátos jogi, műszaki és pénzügyi kockázatot hordoznak magukban, amelyek kezelésére sok esetben nélkülözhetetlen a külső szakértők bevonása.

A következő néhány évben megsokszorozódhat a magyarországi naperőművek száma, köszönhetően a tavalyi kötelező átviteli rendszer (KÁT)-dömpingnek. A kiemelkedő megtérülést ígérő naperőmű-beruházások azonban számos sajátos jogi, műszaki és pénzügyi kockázatot hordoznak magukban, amelyek kezelésére sok esetben nélkülözhetetlen a külső szakértők bevonása, ezt közölte a Deloitte a Privátbankár.hu-val.

Ebben is elsők lehetünk?

A magyarországi napenergia-szektor robbanásszerű növekedés előtt áll, a következő néhány évben ugyanis több mint 2000 megawattnyi, azaz a paksi atomerőmű teljesítményével megegyező nagyságrendű támogatott naperőmű-kapacitás megvalósítására nyílik lehetőség Magyarországon. Ez kiemelkedő beruházási lehetőséget jelent mind a szakmai, mind a pénzügyi befektetők számára a szakértők szerint, a hazai naperőmű-építési láz ugyanis elsősorban a megújuló energiaforrásból történő villamosenergia-termelés támogatási szabályainak közelmúltbeli változásának köszönhető.

Megéri ebbe fektetni?

A naperőműprojektek kivételes befektetési lehetőségnek számítanak, azonban nemcsak pénzügyi és műszaki, hanem jogi szempontból is számos megoldandó kérdést vetnek fel, véli Erdős Gábor, a DeloitteLegal irodavezető ügyvédje. Ilyen például a tervekben szereplő paraméterektől való eltérés, a KÁT-jogosultságok átruházhatósága, valamint a felhasználni kívánt ingatlan átminősítése. Ráadásul az a tapasztalat, hogy külön kihívást jelent a fejlesztők és a befektetők számára a megfelelő banki finanszírozási struktúra kialakítása, a bankok oldalán pedig a szükséges biztosítéki rendszer létrehozása igényel kiemelt körültekintést. Ezek mind olyan esetek, amelyek során szinte nélkülözhetetlen a külső szakértő bevonása, fűzte hozzá a szakember.

Határozatok pedig születnek az ügy megoldására. Az utóbbi hónapokban a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) több mint 2700 KÁT, azaz megújuló energiaforrásból történő villamosenergia-termelés állami támogatására vonatkozó határozatot adott ki, és még folyamatban van közel 105 kérelem elbírálása, amelyek összesen több mint 2000 megawattnyi új naperőművi kapacitást támogatását jelentik, fűzte hozzá dr. Grabner Péter, a MEKH elnökhelyettese. A szakember hangsúlyozta: a MEKH folyamatosan nyomon követi a beruházásokat, és igyekszik együttműködni a fejlesztőkkel annak érdekében, hogy a tervezett projektekből a lehető legtöbb megvalósulhasson - ez ugyanis nagyban elősegíti Magyarország energiapolitikai célkitűzéseinek megvalósulását.

Megtérül?

Mező Csaba, a Deloitte Energiaszektorának vezetője szerint az elmúlt bő egy évtizedben nagyjából ötödére csökkent a fajlagos beruházási kiadás egy naperőművel kapcsolatban. A fejlesztések megtérülési ideje pedig ma már 10-12 év körül van, vagyis a 20-25 éves támogatási jogosultsággal rendelkező projektek kiemelkedő befektetési lehetőséget jelentenek, fűzte hozzá. A DeloitteLegal rendezvényének előadói mindemellett egyetértettek abban, hogy a következő néhány évben – a Paks 2 beruházás mellett – a naperőmű-fejlesztések jelentik majd a legnagyobb változást a magyar energiapiacon.

Kitértek arra, hogy várhatóan számos, támogatást elnyert projekt végül nem fog megvalósulni tekintettel arra, hogy sok projektgazda számára komoly kihívást jelent például a megfelelő műszaki szakemberek vagy a szükséges külső finanszírozás biztosítása. Hozzátették: számos támogatási jogosultságot szerzett vállalkozás nem maga kezd a naperőművek megvalósításába, hanem külső befektetőt von be, így a KÁT-jogosultságot elnyert projektek tekintetében kialakult egy másodlagos piac is.

Fordulat előtt az energiapiac - így írja be magát Kína a történelembe?

Hihetetlen ütemben nő a megújuló források aránya az energiapiacon - Kína csak idén több napelemet telepített, mint Németország eddig összesen. További részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Uniós pénzekre várva: mire költhetnénk az eurómilliárdokat?
Imre Lőrinc | 2026. április 20. 19:16
Sürget az idő a befagyasztott európai uniós források, különösen a Helyreállítási Alap vagy teljes néven Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) milliárdjainak hazahozatala szempontjából. Nem véletlen, hogy a hétvégén az Európai Bizottság delegációja Budapestre látogatott, hogy a leendő Tisza-kormány képviselőivel tárgyaljon a pénzek feloldásáról – hangzott el a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság Ezekért a termékekért érheti meg a szlovákiai bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 19:01
Vöröshagymáért, vagy almáért megéri átmenni a határ túloldalára, és az Unicum is olcsóbb. Az uborka ára viszont Magyarországon alacsonyabb.
Makro / Külgazdaság Csak a dollárral szemben tudott erősödni a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 18:26
Továbbra is 307 közelében áll a dollár-forint árfolyam, a magyar fizetőeszköz még erősödni is tudott hétfőn. Hasonló árfolyamot utoljára 2021-ben láthattunk. Az euróval és a svájci frankkal szemben viszont gyengült a forint.
Makro / Külgazdaság Feleannyira sem emelkedett az átlagnyugdíj értéke, mint az átlagfizetésé
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 16:08
Az átlagkereset reálértéke 4,8 százalékkal emelkedett, eközben az átlagnyugdíjé csak 2,3 százalékkal. Tovább folytatódik tehát a nyugdíjak leszakadása a fizetésektől.
Makro / Külgazdaság Kiderült, kik vezetik az új kormány hét minisztériumát
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 15:25
A pénzügyminiszter, illetve a gazdasági és energetikai miniszter neve mellett öt másik embert is bejelentett Magyar Péter hétfőn délután. Az is kiderült, mivel foglalkoznak majd azok a minisztériumok, ahol egyelőre nincs kijelölt vezető.
Makro / Külgazdaság Katasztrofális a magyarok mentális állapota
Vámosi Ágoston | 2026. április 20. 15:01
Magyarországon az egészségügyre fordított kiadások GDP-hez viszonyított aránya elmarad a visegrádi országokétól. A változás első lépése az lehet, ha a kormány valóban prioritásnak tekinti az egészségügyet. A legnagyobb megtérülés a gyerekek és a nők egészségi állapotának javításában mutatkozik, de a mentális egészség terén is bőven van fejlődési lehetőség.
Makro / Külgazdaság Így nézhetnek ki a magyar parlamenti bizottságok a következő négy évben
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 14:18
Szétválasztják a parlament Kulturális Bizottságát és a Népjóléti Bizottságot is, újdonság lehet a Digitális, Innovációs Bizottság és a Társadalmi Részvétel Bizottsága. Hamarosan jönnek a miniszterek nevei is.
Makro / Külgazdaság Több száz dolgozót vesz fel a Lidl, a rutinos targoncások és raktárosok bruttó 800 ezer felett is kereshetnek
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 13:55
Közzétette idei béreit az egyik legnagyobb, Magyarországon is jelen lévő kiskereskedelmi üzletlánc. Ősszel új logisztikai központot nyitnak, ahova több száz emberre lesz szükség, és azt is megtudtuk, mennyit kereshetnek a targoncavezetők, vagy a raktári dolgozók.
Makro / Külgazdaság Most érkezett: tovább szakadnak a piaci árak a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 12:09
Újabb lépéseket tesznek az üzemanyagéárak a normalizálódás irányába.
Makro / Külgazdaság Kétezer milliárd forint zúdulhat a Tisza-kormánnyal az építőiparba
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 08:23
A legfontosabb szakági tömörülés vezetője szerint ez komoly fegyvertény lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG