4p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megszületett az első olyan közvéleménykutatás, amely szerint a kormányzó brit Konzervatív Párt nem szerezne abszolút többséget az alsóházban a jövő csütörtökre kiírt előrehozott parlamenti választásokon. Bár ezt az eredményt még az ellenzéki Munkáspárt soraiban is kétkedve fogadták, az biztos, hogy az előrehozott választások kihirdetésekor még széles kormánypárti többség mostanra elolvadt, és már az sem biztos, hogy megnyerik a választásokat a konzervatívok.
Jeremy Corbyn, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője és miniszterelnök-jelöltje érkezik pártja választási programjának ismertetésére a Channel 4 tévécsatorna és a Sky News hírtelevízió közös műsorában egy londoni televízió stúdióban 2017. május 29-én. Nagy-Britanniában június 8-án tartanak előrehozott parlamenti választásokat. (MTI/AP/PA pool/Stefan Rousseau)

A legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGov a The Times című konzervatív brit napilap számára elvégzett, nagyon széles választói mintát felhasználó vizsgálatában azt mutatta ki, hogy ha az általa mért támogatottsági megoszlás érvényesülne a június 8-án esedékes választásokon, a Konzervatív Párt 310 képviselői mandátumot szerezne a 650 fős alsóházban, vagyis frakciójának létszáma 16 fővel elmaradna az abszolút többséghez minimálisan szükséges 326-tól.

A konzervatívoknak a 2015-ben megválasztott előző parlamentben - az alsóház feloszlatásának idején - 330 fős frakciójuk volt.

A YouGov 50 ezer fős választói csoporttal készített interjút egy hét alatt, széles kritériumrendszer alapján összeválogatva a mintát, úgy, hogy abban a brit társadalom minden szegmense képviselve legyen. Az ennek alapján kidolgozott számítási modell azt mutatja, hogy a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt az eddigi 229-ről 257-re növelné alsóházi frakciójának létszámát.

A font a YouGov új felmérésének hírére 0,5 százalékkal gyengült a dollárhoz képest és 0,4 százalékkal az euróval szemben. Friss árfolyamok >>

A legutóbbi időszakban minden felmérés arra vallott, hogy folyamatosan csökken a konzervatívok korábban kimagasló támogatottsági előnye, de a szerdán megjelent új közvélemény-kutatás az első, amely azt jelzi, hogy a Konzervatív Párt még az abszolút alsóházi többséget sem szerezné meg a jövő heti választáson.

Az április végén teljesen váratlanul kiírt előrehozott választások bejelentése utáni első vizsgálatok még földcsuszamlásszerű győzelmet valószínűsítettek a konzervatívoknak.

El se hiszik - de emlékszünk még a Brexit-népszavazásra és az amerikai elnökválasztásra?

A szerdán közölt friss felmérés eredményét még a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt egyes képviselői is hitetlenkedve fogadták. A Labour egyik név nélkül nyilatkozó tisztviselője a The Timesnak azt mondta, hogy Jeremy Corbynnak, a párt vezetőjének és miniszterelnök-jelöltjének népszerűtlensége még a Munkáspárt régi szavazói közül is sokat elriaszt.

Más nagy közvélemény-kutatók sem osztják a YouGov előrejelzését. Az ICM új felmérése 12 százalékpontos támogatottsági előnyt jelez a Konzervatív Pártnak a Munkáspárthoz képest, és ha ez az előny érvényesül a jövő heti választásokon, a cég számításai szerint a konzervatív frakció létszáma 76 fővel haladná meg az összes többi alsóházi frakció együttes létszámát.

A YouGov szakértői is elismerték, hogy az általuk használt mérési modell erős ingadozásokat tesz lehetővé, de hangsúlyozták, hogy ugyanezt a modellt tesztelték a brit EU-tagságról tartott tavalyi népszavazás előtt, és akkor ez a mérési módszer végig a kilépést pártolók előnyét mutatta. A referendumon a résztvevők 51,2 százalékos többsége valóban a kilépésre voksolt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter fontos bejelentést tett: rengeteg olajat küld Szerbiába a Mol
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 14:09
Kisegítik az ellátási nehézségekkel küzdő szomszédot.
Makro / Külgazdaság Késve, de megjött a Trump-deficit adat
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 12:30
Az amerikai kormány 284 milliárd dolláros hiányt jelentett októberre egy olyan jelentésben, amelyet a nemrég véget ért szövetségi kormányzati leállás miatt késve tettek közzé, és amelyben rekordösszegű vámbevételek szerepeltek, miközben bizonyos novemberi juttatások kifizetését előrehozták októberre – közölte a pénzügyminisztérium kedden.
Makro / Külgazdaság Visszasírják az olcsó indiai és vietnámi munkaerőt a kisebb cégek
Imre Lőrinc | 2025. november 26. 08:31
Idén január 1-jétől a kormány jelentősen szigorította a külföldi vendégmunkásokkal kapcsolatos szabályokat. A munkaerőkölcsönző-cégek már csak Grúziából, Örményországból és a Fülöp-szigetekről hozhatnak be harmadik országbeli munkavállalót. A Magyarországon gyárakat építő nagy kínai beruházókat nem kell sajnálni, de a kis- és közepes vállalkozások kifejezetten nehéz helyzetbe kerülhetnek.
Makro / Külgazdaság Mi az igazság: mit tennének Magyar Péterék? Ma délután Klasszis Klub Live Petschnig Mária Zitával
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 08:09
A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire. Hangoljon a Klasszis Média YouTube-csatornájára!
Makro / Külgazdaság Veszélyes helyzetben Szerbia, Orbán Viktorral tárgyal az elnök szerdán
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 19:20
Szombaton leállhat a pancsovai kőolajfinomító, ha az amerikai OFAC-tól nem kap operatív engedélyt az olaj- és gázipari óriáscég, a NIS. És ez még nem minden: a másodlagos szankciók a Szerb Nemzeti Bankot és a NIS-szel kapcsolatban álló bankokat is érinthetik.
Makro / Külgazdaság Lesújtó képet mutat Magyarországról a legfrissebb jogállamisági jelentés
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 16:26
A bírói függetlenség sérül, burjánzik a korrupció, és AI-generált reklámok veszélyeztetik a választások tisztességességét. Megjelent a Strik-jelentés, ami a magyarországi jogállamiság helyzetének legfrissebb állapotát mutatja be.
Makro / Külgazdaság Fontos akadály hárult el az új MNB-alelnökjelölt elől
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 15:39
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága is támogatja Banai Péter Benőt, az MNB alelnökjelöltjét. Banai arról is beszélt, hogy a jegybanknak készen kell állnia az új, digitális alkalmazások használatára.
Makro / Külgazdaság Visszaeső exporttal számolnak a német autóipari vállalatok
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 14:48
A német élelemiszeripar és fémipar is borúlátó, tartós fellendülésnek egyelőre semmi jele. Októberben még plusz 2,2 ponton állt az exportvárakozási mutató, novemberre mínusz 3,4 pontra csökkent.
Makro / Külgazdaság Egyértelműen vezet a Tisza a Fidesz előtt az osztrák köztelevízió szerint
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 12:11
Az osztrák köztelevízió (ORF) híradója, a Zeit im Bild (ZIB) szerint Orbán Viktor miniszterelnök korszaka a jövő tavaszi választásokkal „véget érhet”. 
Makro / Külgazdaság Még 2 euró sincs egy liter benzin, egész Európa irigykedhet
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 11:19
A gázolaj beszerzési ára továbbra is változatlan. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG