1p
Összességében tavaly az infláció az MNB várakozásainak megfelelően 3,9 százalékkal emelkedett. A jegybank hosszú távú célja az infláció 3 százalékra történő mérséklése. Decemberben az elemzői várakozásokat alulmúlva mindössze 4,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, elsődlegesen az élelmiszerek és az üzemanyagok ára emelkedett jelentősen.

Decemberben 4,1  százalékra csökkent a fogyasztói árak növekedési üteme az egy évvel korábbihoz képest. Az átlagosnál kevésbé nőtt a szolgáltatások ára, kevesebbet kellett fizetni a tartós fogyasztási cikkekért, az élelmiszerek és az üzemanyagok áremelkedése viszont meghaladta az átlagot. Az üzemanyagok árának emelkedésében elsősorban a jövedéki adók emelése játszotta a fő szerepet.


Fogyasztói árak alakulása
Forrás: KSH/Privátbankár
A jegybanki várakozásoknak megfelelően, összességében, 2011-ben a fogyasztói árak 3,9  százalékkal emelkedtek. 2010-ben az éves infláció 4,9 százalékon állt. Az idei évben az MNB prognózisa szerint az éves infláció akár az 5 százalékot is meghaladhatja. A fogyasztói árak idei évi megugrása az áfa-kulcs 25-ről 27 százalékra történő emelésének lesz köszönhető.

1 hónap alatt – 2011. novemberhez viszonyítva – a fogyasztói árak 0,2 százalékkal növekedtek. Ezen belül az élelmiszerek 0,1 százalékkal drágultak. Növekedett a tojás (7,9%), a sertéshús (4,2%), a marhahús (1,7%), a sertészsiradék (1,6%) és az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – (1,4%) ára.

Árcsökkenés volt megfigyelhető a liszt (3,9%), az étolaj (3,5%), a szalámi, szárazkolbász, sonka (1,7%) és a csokoládé, kakaó (1,6%) esetében. A főcsoportok közül a szeszes italok, dohányáruk ára emelkedett a legnagyobb mértékben, 1,3 százalékkal, ezen belül a dohányáruk 2,3 százalékkal drágultak. A szolgáltatások és a tartós fogyasztási cikkek ára az átlaggal megegyezően növekedett. A háztartási energia esetében kismértékű áremelés következett be (0,1%), míg az egyéb cikkek ára nem változott az előző hónaphoz viszonyítva.

12 hónap alatt, 2010. decemberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 4,6 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt a cukor (41,9%), a margarin (25,7%), a sertészsiradék (20,5%), a kávé (14,4%), a marhahús (11,1%), a sertéshús (10,3%), a csokoládé, kakaó (10,2%) és a tojás (9,6%) ára.

Az üzemanyagárak 15,9 százalékkal emelkedtek

Árcsökkenés következett be az idényáras élelmiszerek (12,0%) esetében. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,8 százalékkal emelkedett az egyéb cikkek ára, ezen belül a járműüzemanyagoké 15,9 százalékkal, a gyógyszereké, gyógyáruké 4,6 százalékkal. Szintén átlag felett, 5,9 százalékkal nőtt a háztartási energia ára, ezen belül a palackos gázé 10,7 százalékkal, a távfűtésé 9,1 százalékkal, a vezetékes gázé 5,6 százalékkal.

A szeszes italok, dohányáruk az átlaggal megegyezően drágultak (4,1%). A szolgáltatások áremelkedése átlag alatti volt (2,7%), ezen belül a csatornadíj 10,0, a szemétszállítás 6,4, a vízdíj 4,3 százalékkal drágult. A ruházkodási cikkekért átlagosan 2,5 százalékkal kellett többet fizetni, mint egy évvel ezelőtt, míg a tartós fogyasztási cikkek esetében átlagosan 1,2 százalékkal csökkentek az árak 2010. decemberhez képest.

Egy év alatt átlag felett növekedett az élelmiszerek és a háztartási energia ára

2011. évben a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal emelkedtek az előző évhez viszonyítva. A legnagyobb mértékben az élelmiszerek drágultak, 6,6 százalékkal. Átlag felett növekedtek továbbá az egyéb cikkek (6,2%), valamint a háztartási energia (5,7%) árai. Az átlaghoz képest kisebb mértékű áremelkedés következett be a ruházkodási cikkek (2,9%), szolgáltatások (2,2%) és szeszes italok, dohányáruk (0,5%) esetében. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, az előző évhez képest.

Az EU 27 tagországában 2011. novemberben a fogyasztói árak – az előzetes harmonizált adatok szerint – átlagosan 3,4 százalékkal voltak magasabbak, mint 2010. novemberben. A legkisebb áremelkedést Svédországban (1,1%) és Máltán (1,5%), a legnagyobbat az Egyesült Királyságban, Szlovákiában (4,8-
4,8%), valamint Észtországban, Litvániában és Lengyelországban (4,4-4,4%) mérték.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb pofon Ukrajnának? Pert indít a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 15:54
Ukrajnának szánt támogatások kifizetését támadja meg a kormány.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor magával vitte nyaralni a GDP-bővülést? Irigykedhetünk a horvát adatra
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 12:59
Ez volt a 18. negyedév sorozatban, amikor bővült a gazdaság, és az első negyedévhez képest is tudtak még javítani.
Makro / Külgazdaság Megint bezsebelt az Orbán-kormány 20 milliárdot, ráadásul kicsit olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 12:46
Ajánlat még többre is lett volna.
Makro / Külgazdaság Csütörtöktől drágulás jön a benzinkúton – de nem mindenkinek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 11:39
Most a benzinesek az egyenlőbbek.
Makro / Külgazdaság Már megint kerekedhet az elemzők szeme: mi történik Németországban?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 11:18
Rossz irányba mennek a dolgok?
Makro / Külgazdaság Megállt a Tisza áradása? Itt egy új közvélemény-kutatás
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 08:46
Nem tudott nyáron új szavazókat szerezni Magyar Péter pártja?
Makro / Külgazdaság Meghökkentő tényt közölt az állami hivatal
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 08:30
A nonprofit szektorban dolgozók jóval többet vihettek haza júniusban, mint a vállalkozásoknál és a költségvetésben alkalmazottak.
Makro / Külgazdaság Mit tehet a Tisza, ha megnyeri a választást? Ma délután Klasszis Klub Live a Transparency ügyvezetőjével
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 08:03
Martin József Péter 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Tényleg itt a büntetés az orosz olajért
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 06:44
Életbe lépett az Indiára kivetett büntetővám – ez fájni fog.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály szépen felbeszélte a forintot
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 26. 16:23
Az alapkamatot 6,5 százalékon hagyó monetáris tanácsi döntés után tartott elnöki sajtótájékoztató alatt a hazai fizetőeszköz viszonylag jelentősebbet drágult az euróval és a dollárral szemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG