3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Használt, huszonöt éves harci repülőgépekkel bővül a horvát légvédelem.

A horvát kormány tizenkét izraeli F-16C/D Barak használt harci repülőgép beszerzéséről döntött, ez az egyik legnagyobb értékű horvát haderőfejlesztés az 1991-1995-ös délszláv háború óta. A horvát miniszterelnök elmondta: stratégiai döntésről van szó, amit teljes felelősséggel hoztak meg. Andrej Plenovic szerint az izraeli harci gépek a következő 25 évre biztosítják a horvát légierő megfelelő csapásmérő képességét.

A harci eszközök átszámítva összesen több mint 125 milliárd forintba kerülnek, amelyet tíz év alatt kell kifizetni. Az izraeliek tíz együléses és kettő kétszemélyes, korszerűsített F-16-os harci gépet ajánlottak, valamint egy szimulátor leszállítását, 6-8 pilóta és 45 technikus továbbképzését, a teljes infrastruktúra (hangárok és üzemanyag raktár) és a gépekre felszerelhető fegyverek biztosítását tartalmazza.

Óriási fegyverkezésbe kezdtek a lengyelek: Amerika dörzsölheti a markát

Aláírták Varsóban az első amerikai Patriot-rakétaütegek beszerzéséről szóló szerződést. Részletek >>>

A körülbelül 25-30 éves izraeli harci repülőgépek a mára korszerűtlen, még egykor a Szovjetuniótól vásárolt MiG-21 Bisz harci és UM gyakorló repülőgépeket hivatottak felváltani. Ahhoz, hogy a NATO-tagállam Horvátország továbbra is védeni tudja saját légterét, szükségszerű volt a döntés új gépek beszerzéséről. Az F-16-osok csak 2020-ban érkeznek meg Horvátországba, ezért a horvát kormány tárgyalásokat folytat Izraellel a köztes időre két vadászrepülő bérléséről is.

Ősrégi vödrök

A horvát védelmi minisztérium még tavaly kért ajánlatot harci gépek berendezésére, akkori hírek szerint még Zágráb választása nagy valószínűséggel a használt izraeli F-16-osokra vagy az új svéd JAS-39 Gripenekre esik majd, utóbbit azonban túl drágának ítélték. Az F-16-osok 403 millió euróba, míg a Gripenek 903 millióba kerültek volna - Svédország továbbá nem kínálta fel sem a pilóták továbbképzését, sem az infrastruktúrát, sem a gépek fegyverzetét.

A kormány döntése megosztotta a szakmai és a politikai közvéleményt, tekintve, hgoy a megvásárolt gépek igencsak idősek már.  Ivan Selak nyugalmazott pilóta szerint elhasznált gépekről van szó, amelyeket az izraeliek 30 évig használtak, így kérdéses, meddig fognak még repülni. Davor Bernardic, a Szociáldemokrata  Párt elnöke szerint a kormány 30 éves "vödröket" vásárolt, amelyek még a Szovjetunió ideje alatt járták az eget. Lecserélik a negyven éves MiG-eket harminc éves F-16-osokra, ami több mint 3 milliárd kunájába kerül majd az állampolgároknak – tette hozzá.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Eldurvult a vámvita: nem akármilyen figyelmeztetést adtak ki az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 14:40
A pánikszerű vécépapír-felvásárlástól tartanak.  
Makro / Külgazdaság 100 ezer dollárt kaszált Trump beszédein a Fehér Ház szemfüles dolgozója
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 11:52
Trump beszédeinek előzetes ismeretéből csinált pénz a Fehér Ház egyik volt alkalmazottja.
Makro / Külgazdaság Vagyonvisszaszerzés: a magyarok többsége hat évnél gyorsabban eredményeket vár az NVVH-tól
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 09:35
Megjelent az Europion új kutatása, amelyben Unger Anna Róza személyéről és a hivatal munkájáról is kérdeztek.
Makro / Külgazdaság Ők szerzik vissza a vagyonokat: közzétették az Unger Anna és Tasnády Katalin megválasztásáról szóló döntést
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 09:03
A péntek esti Magyar Közlönyben jelent meg az Országgyűlés erről szóló határozata, amelyet Forsthoffer Ágnes házelnök, és az Országgyűlés két jegyzője jegyez.
Makro / Külgazdaság Trump örülhet: méretes olajvagyonra tette rá a kezét Amerika
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 08:35
A becslések szerint Venezuela olajkészletének mintegy egyötödét jelenti.
Makro / Külgazdaság Felfoghatatlan összeg nyomába indul az NVVH, Unger Anna első interjúját adta elnökként
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 19:43
Arról is beszélt, miért tarthatnak egyes eljárások akár hat évnél is tovább.
Makro / Külgazdaság Az NVVH elnöke és helyettese is 24 órás rendőri védelmet kap
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 17:42
Éjjel-nappal vigyáznak Unger Anna Rózára és Tasnády Katalinra.
Makro / Külgazdaság Csökkent a dízelár, de a benzinesek nem örülhetnek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 16:36
A dízel nagykereskedelmi ára változatlan marad, a benziné emelkedik szombaton.
Makro / Külgazdaság Olasz sztárcsapatok lesznek a Ferencváros ellenfelei az Európa Ligában
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 14:11
Kisorsolták az Európa Liga 2026-27-es kiírásában a ligaszakasz párosításait, a Ferencváros két olasz nagycsapattal is szembenézhet a következő időszakban.
Makro / Külgazdaság Napokon belül Budapestre jön az Európai Tanács elnöke
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 13:17
António Costa Magyar Péterrel tárgyal, a fő kérdés az Európai Unió következő hosszútávú költségvetése lesz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG