3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Közben átvették az orbáni migránsellenes retorikát is. 

Egyebek között az európai határok biztonságának megerősítését javasolja Lengyelország abban a tervezetben, amelyet Mateusz Morawiecki az Európai Unió állam-, illetve kormányfőinek csütörtöki találkozóján mutat be. A tervezetet a miniszterelnöki hivatalban tartott sajtóértekezletén ismertette csütörtökön a lengyel kormányfő.

Morawiecki kormányfő azonnali döntést szeretne Brüsszelben.  Fotó: MTI
Morawiecki kormányfő azonnali döntést szeretne Brüsszelben. Fotó: MTI

"Támadás készül Európa ellen, Európa határai nincsenek biztonságban" - mondta Morawiecki. Kijelentette: az ukrajnai orosz invázió megmutatta, milyen a hibrid háború, Fehéroroszország pedig része az Európa elleni orosz támadási tervnek. Kifogásolta, hogy egyes vezetők szemet hunynak az Európa határain és városainak utcáin tapasztalható fenyegetés felett. Morawiecki az Európai Unió létét fenyegető stratégiai hibának nevezte a határok megnyitását, hatékony védelmük elmulasztását.

A biztonságos határokról szóló javaslatában Varsó nemet mond a migránsok kényszeráttelepítésére, a vétójog, a szuverenitás, a tagállamok önálló döntéshozatalát biztosító elvek megsértésére - fejtette ki. Varsó elutasítja azt is, hogy Brüsszel büntetéseket szabjon ki a tagállamokra. "Igen a biztonságra, igen a szuverenitásra, igen Európa minél jobban védett határaira" - hangsúlyozta Morawiecki.

Az ötpontos tervezet értelmében az uniós költségvetésből több pénzt kell szánni a külső határok hatékony őrizetére, és meg kell reformálni a Frontex határ- és partvédelmi ügynökséget, hogy az hatékonyan küzdhessen az embercsempészek ellen. Több uniós eszközt kell szánni az EU-val határos országok fejlesztésére is, hogy "az okok, ne pedig a következmények ellen harcoljunk" - mondta Morawiecki.

A tervezet egyik pontjában az EU-ba érkező bevándorlók szociális juttatásainak csökkentését javasolják, továbbá azt, hogy ne tűrjék tovább a civil szervezetek együttműködését az embercsempészekkel, és az EU az Interpol segítségével hatékonyan harcoljon az utóbbiak ellen.

A miniszterelnök rámutatott: az Európán kívülről érkezők évszázadokon keresztül azért találtak itt új otthonra, mert elfogadták az itt érvényben lévő régi szabályokat. A brüsszeli politikusok egy része ma azonban "egy posztnemzeti, nem a hagyományban gyökerező kontinenst akar építeni" - fogalmazott, megjegyezve: ezt az eredendően Európa-ellenes koncepciót lelkesen támogatják baloldali és liberális körök, valamint "a velünk ellenséges, erős államok és egyéb erők a világ különböző részein".

Morawiecki szerint az ellenőrizetlen migrációnak adott "zöld jelzésnek" semmi köze az emberi jogok védelméhez, ellenkezőleg, az emberi jogok megsértését szolgálja, és növeli a szenvedést, hozzájárul a bűnözés növekedéséhez Európában.

A Lengyelországban élő mintegy másfél millió ukrán menekültről szólva "égbekiáltó diszkriminációnak" nevezte, hogy egy befogadott ukrán állampolgár után az EU néhány tíz euró értékű támogatást nyújt, miközben az új uniós migrációs csomag értelmében minden be nem fogadott közel-keleti és afrikai migránsért több mint 20 ezer eurós büntetést kellene fizetniük a tagállamoknak. Hangsúlyozta: az EU-nak nem lehetnek első- és másodosztályú lakói, és nem létezhetnek első- és másodosztályú országok sem.
(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump mondott egy kövéret, és újra elsütötte kedvenc fegyverét
Privátbankár.hu | 2026. február 22. 08:25
Az lehet, hogy hallott Trump globális vámjairól, de az már a múlté. Újra emel az elnök.
Makro / Külgazdaság Robert Fico: Hétfőn az áramszállítást is leállítják Ukrajnába, ha nem indul el az olaj Szlovákiába
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 14:10
A szlovák miniszterelnök a hét végére adott gondolkodási időt Zelenszkijnek. 
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír: zavartalan lesz a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 12:32
A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat a horvát kormánnyal együttműködésben 2026. március 20-ig érvényes engedélyt szerzett az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyoneszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC), amely lehetővé teszi a kőolaj további zavartalan szállítását a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részére – közölte szombaton a horvát társaság.
Makro / Külgazdaság Nagy drágulás jöhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 10:10
Nem kizárt, hogy 7-8 forinttal is emelkednek a hazai benzin- és gázolajárak – jelzi előre az Mfor Üzemanyagár-figyelő.
Makro / Külgazdaság Donald Trump nem adja fel: új vámot vezetett be
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 08:22
Donald Trump amerikai elnök új, 10 százalékos globális vámot vezetett be a Legfelsőbb Bíróság által hatályon kívül helyezett vámok helyett.
Makro / Külgazdaság Ilyen is van: csökkentek a lakásárak, de sajnos nem nálunk
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 18:50
Közel négyéves csúcs után visszaesett az eladott új lakások száma az Egyesült Államokban decemberben.
Makro / Külgazdaság Ez lehet az év döntése: eltörölte a Legfelsőbb Bíróság Donald Trump vámjait
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:50
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága pénteken eltörölte Donald Trump amerikai elnök kiterjedt vámprogramjának és vámintézkedéseinek jelentős részét.
Makro / Külgazdaság Búra derűt hozhat a friss ipari adat
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:28
Az Egyesült Államokban az ipari termelés éves alapon 2,3 százalékkal emelkedhetett januárban, ami felülmúlja az elemzői várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Új ingatlannal gazdagodott tavaly Takács Péter és Rétvári Bence
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:45
Idén is bepillantottunk a belügyminiszter és csapatának a vagyonnyilatkozataiba.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany az Egyesült Államokban, nagyon lefékezett a növekedés
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:04
A vártnál jóval gyengébben teljesített az amerikai gazdaság tavaly év végén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG