7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar kormány szerint az új uniós menekültügyi csomag célja a migránsok betelepítése és szétosztása, és elveszi tőlünk „azt a jogot, hogy eldöntsük, kivel élünk együtt." Az Európai Tanács szerint ugyanakkor „soha egyetlen tagállam sem lesz befogadásra kötelezve”, azt pénzzel ki lehet váltani. Az új rendszer célja a menekültek egyenlő elosztása, és az több szempontból szigorúbb az előzőnél. Brüsszel pedig csak Tunéziának 100 millió eurót ad az illegális migráció csökkentésére. Nagyító alatt ezúttal az új uniós menekültügyi megállapodás.

Új migrációs és menekültügyi csomagot fogadtak el az uniós tagországok belügyminiszterei múlt hét csütörtökön. A csomag – amelyet még egyeztetnek majd az Európai Parlamenttel is – új, egységes alapokra helyezné az Európába érkező bevándorlók és menedékkérők fogadását, beleértve az elosztásukat és az esetleges visszaküldésüket is.

Kormányzati össztűz

A magyar kormány azonnal betámadta a megállapodást: Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára betelepítési kvótáról beszélt, szerinte az EU „a korábbiaknál is súlyosabb verziót” fogadott el.

Azt mondta, hogy ha egy tagország nem hajlandó befogadni migránsokat, akkor bevándorlóként mintegy nyolcmillió forintnak megfelelő összeget kellene fizetnie. Szerinte ez egy sok milliós nagyságrendű büntetés.

Hozzátette: „a fejünk fölött hoznak döntéseket a jövőnk kárára, kifacsarva a kezünkből azt a jogot, hogy eldöntsük, kivel élünk együtt."

Mráz Ágoston, a kormányközeli Nézőpont Intézet vezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában pedig arról beszélt, hogy Magyarországnak évente mintegy 8500 migránst kellene befogadnia, vagy fejenként 20 ezer euró értékben megváltania és viselnie ezzel a legnagyobb terhet. Szerinte ez négy év alatt majdnem 300 milliárd forintos terhet jelentene Magyarországnak évi 8500 személy visszautasítása esetén.

De mennyire megalapozottak ezek a vádak, és miről szól valójában az új uniós csomag?

Menedékkérők Catania kikötőjében Olaszországban 2023. április 12-én. Fotó: EPA/ORIETTA SCARDINO
Menedékkérők Catania kikötőjében Olaszországban 2023. április 12-én. Fotó: EPA/ORIETTA SCARDINO

Elosztanák a terheket

Az Európai Tanács a múlt heti ülés után kiadott közleményében kiemeli, hogy céljuk a menekültügyi és migrációs szabályozás modernizációja és egységesítése. Tehát olyan eljárást vezetnének be, amelyet minden tagállamnak be kellene tartania, ha emberek „nemzetközi védelmet keresnek”, azaz menedéket kérnek.

A Tanács szerint az új rendszer lerövidíti a menekültügyi eljárás idejét, standardokat fektet le a menedékkérők jogaival kapcsolatban, ugyanakkor meg akarja előzni a visszaéléseket is, azaz egyértelmű kötelezettségeket ír elő számukra az eljárás ideje alatt a hatóságokkal való együttműködés terén.  

A fő cél, hogy legalább részben tehermentesítsék azokat az uniós országokat, ahol a menedékkérők be akarnak jutni az EU-ba, tehát a határországokat.       

„Egyetlen tagállam sem képes egyedül megbirkózni a migráció kihívásaival. Az EU külső határait jelentő országoknak szükségük van a szolidaritásunkra”, mondta Malmer Stenegrad svéd migrációügyi miniszter.

Az általában jól értesült Politico szerint a megállapodás kompromisszumos megoldás a két szembenálló blokk számára: az egyik tábor több segítséget szeretne kapni a menedékkérők kezelésére, a másik tábor viszont azt mondja, hogy már most is túl sok migráns érkezik és mozog engedély nélkül az EU-n belül.

Szűrés a határon

Ezek tehát a célok, de mit jelent mindez a gyakorlatban? A brüsszeli lap szerint az új menekültügyi rendszer kétfajta eljárást tartalmaz majd.

Az egyik eljárás az eddiginél szigorúbb lesz, és az EU határállamainak kell végrehajtaniuk a határaikon, a másik pedig egy engedékenyebb.

Azt, hogy az érkezők melyik eljárás alá kerülnek, egy előzetes szűrés során döntik majd el.

A döntő faktor – írja a Politico –, hogy a szűrést végző hivatalnokok szerint az adott menedékkérőnek van-e esélye a pozitív elbírálásra, vagy sem. Azokat, akiknél ezt valószínűtlennek tartják, a szigorúbb eljárás alá fogják vetni, és a határoknál felállítandó központokban helyezik el őket. A cél, hogy minden kérelmet 12 héten belül bíráljanak el.

Az érintett határállamok – ezek gyakorlatilag a dél-európai országok – ugyanakkor befagyaszthatják a szigorúbb eljárást, ha az abban résztvevők száma elér egy határt. A maximális szám kezdetben 30 ezer lesz uniós szinten, és évente emelkedni fog, maximum 120 ezerig. Ezen belül minden országnak meglesz a saját maximális kvótája.

A határállamok egyúttal az eddiginél nagyobb mozgásteret kapnak az elutasított menedékkérők visszaküldésére. Az eddiginél több országba (ezt már régóta szorgalmazta Olaszország) és gyorsabban lehet majd őket visszaküldeni, és nem feltétlenül csak az anyaországukba, hanem oda is, ahol már laktak, vagy ahol van családjuk.

Azt, hogy az adott ország betartja-e az emberi jogokat (azaz alkalmas-e menedékkérő visszafogadására), a menedékkérelmet elbíráló uniós ország dönti majd el. A tárgyalásokra rálátó források szerint Olaszország ki fogja használni ezt a lehetőséget, és az egyik fő köztes állomásra, Tunéziába “pöcköli majd vissza” az elutasított migránsokat.

Kiváltható a befogadás 

És mi lesz azokkal a menedékkérőkkel, akik pozitív elbírálásban részesülnek? Őket valóban elosztják majd az uniós tagállamok között, befogadásuk azonban nem lesz kötelező – az ezt elutasító tagállamok pénzbeli támogatással válthatják ki ezt.

A Tanács közleménye egyértelműen fogalmaz: “A tagállamok teljesen szabadon mérlegelhetik, hogy a szolidaritás melyik formáját teljesítik. Soha egyetlen tagállam sem lesz befogadásra kötelezve.“

Tehát Dömötör Csaba állítása, miszerint kifacsarják „a kezünkből azt a jogot, hogy eldöntsük, kivel élünk együtt", nem felel meg a valóságnak.

Azok a tagállamok, amelyek nem kívánnak pozitív elbírálásban részesült migránsokat befogadni, minden elutasított személy után 20 ezer eurót fizetnek majd hozzájárulásként. Az EU – ha szükséges – minimum 30 ezer migránst oszt majd szét évente a tagállamok között, hogy így tehermentesítse a határállamokat.

Bár a magyar kormány államtitkára büntetésről beszélt, ezt a pénzt valójában olyan célokra költhetik, amelyek a magyar kormány céljaival is egybevágnak. A Politico szerint ugyanis a pénz egy közös kalapba kerül, amelyből közelebbről meg nem határozott projekteket finanszírozhatnak külföldön, például Tunéziában (például azzal a céllal, hogy segítsenek mérsékelni a menedékkérők számát).

100 millió euró határvédelemre

Beszédes tény, hogy a hétvégén közösen tett hivatalos látogatást Tunéziában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Mark Rutte holland kormányfő. A helyszínen Von der Leyen támogatásokat jelentett be a tunéziai gazdaság, az energetikai együttműködések és nem utolsósorban a helyi határvédelem támogatására, például az embercsempészet elleni küzdelemre, keresésre és mentésre, valamint visszaküldésre – határvédelemre csak idén 100 millió eurót ad az EU Tunéziának.

Összegezve: a pozitív elbírálásban részesülő menedékkérőket elosztja az EU a tagállamok között, de a befogadást pénzzel ki lehet váltani. A  külső határokon a menekültügyi eljárás részben szigorodik, Brüsszel pedig komoly pénzekkel támogatja az illegális migráció mérséklését.

A megállapodás ugyanakkor még nem végleges, értékeléséhez pedig érdemes megvárni, hogy miként működik majd mindez a gyakorlatban.

A Nagyító korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG