3p

Véget érhet a legutóbbi rakétázás-légicsapás forduló, de meddig tarthat ki a megállapodás?

Izrael hajnalban tűzszünetet léptetett életbe a Gázai övezetben működő iszlamista terrorcsoportokkal szemben a kedden kezdődött rakétaháború lezárására - jelentette a helyi média szerdán.

A tűzszüneti megállapodást Egyiptom, Katar és az ENSZ tisztségviselőinek közvetítésével kötötték meg a felek. Kedd reggel óta az izraeli hadsereg szóvivőjének, Daniel Hagarinak a közlése szerint száznégy rakétát indítottak el Gázából, melyekből tizenegy a tengerbe esett, tizennégy még az övezetben robbant fel, huszonnégyet sikeresen elfogott a Vaskupola légvédelmi rendszer, negyvennyolc lakatlan vidéken csapódott be, és hét rakéta landolásának a helye ismeretlen.

Egy 2023. februári izraeli légicsapás füstje Gáza felett. Fotó: MTI/AP/Fatima Shbair
Egy 2023. februári izraeli légicsapás füstje Gáza felett. Fotó: MTI/AP/Fatima Shbair

Az izraeli hadsereg válaszul tizenhat gázai célpontot lőtt, az övezetet irányító Hamász terrorszervezet megfigyelőállásait és földalatti létesítményeit.   A katonai szóvivő nem erősítette meg a tűzszünet megkötését, de nem is cáfolta azt.

"Folyamatos helyzetértékelésben vagyunk, minden nyitott. Gázával szemben akkor és ott fogunk cselekedni, amikor nekünk megfelelő. A terrorizmus elleni küzdelem időbe telik, s eltökéltek vagyunk"

- nyilatkozta Hagari.

A tűzszünet kezdete után ismét megszólalt a légvédelmi sziréna a gázai határ melletti Nir Am nevű kibucban, de nem érkezett jelentés sérülésekről vagy anyagi kárról. A korábbi tűzszünetek után is rendre lőttek még néhány rakétát az övezetből Izrael felé. 

A katonai helyzetértékelés után az izraeli illetékesek úgy döntettek, hogy a Gázai övezettel határos településeken élők visszatérhetnek megszokott életmenetükhöz, nem kell a továbbiakban óvóhely közelében tartózkodniuk, s az iskolák is megnyitják kapuikat.

A tűzszünetet körülbelül egy nappal azután jelentették be, hogy Kader Adnan nyolcvanhat napos éhségsztrájkja után meghalt egy izraeli börtönben. Adnant terrorcselekmény vádjával tartóztatták le, és a tárgyalására várt. Halálának bejelentése után négy rakétát lőttek ki Gázából, mire válaszul az izraeli hadsereg harckocsijai csapást mértek a Hamász egyik határközeli megfigyelőállomására.

Kedd délután és este a gázai terroristák több tucat rakétát és aknavetőt lőttek ki Izrael irányába, melyek három embert megsebesítettek. A rakétatámadásokat a Gázai övezetben működő palesztin terrorcsoportok "közös műveleti parancsnoksága" vállalta magára.

A Hamászt és az Iszlám Dzsihádot is magában foglaló csoport bejelentette, hogy a lövésekkel Adnan halálára felelnek. Válaszul az izraeli hadsereg kedd estétől légicsapásokat mért a Hamász gázai katonai létesítményeire.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG