3p

A román statisztikai hivatal is ma közölt adatokat.

Tavaly egész évben 4,8 százalékkal nőtt a román gazdaság az előző évhez mérten - közölte kedden gyorsjelentésében a román országos statisztikai intézet.

A tavalyi negyedik negyedévben a román bruttó hazai termék 1,1 százalékkal volt nagyobb az előző negyedévhez mérten. Éves összevetésben a román GDP a tavalyi negyedik negyedévben a nyers adatok szerint 4,6 százalékkal nőtt, a szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint pedig 5 százalékkal bővült.

A statisztikai intézet közlése szerint a kiigazított érték szerint az első negyedévben 4,3 százalékkal, a második negyedévben 3,8 százalékkal és a harmadik negyedévben 4,4 százalékkal nőtt a román gazdaság az előző év azonos időszakához mérten.

A kiigazított érték szerint a tavalyi első negyedévben 1,4 százalékkal, a második negyedévben 1,2 százalékkal, míg a harmadik negyedévben 1,1 százalékkal nőtt a román gazdaság az előző negyedévekhez mérten. A román kormány a tavalyi évre 4,6 százalékos gazdasági növekedéssel számolt, így a most közölt gyorsjelentés enyhén felülmúlja ezt a becslést. A bukaresti kabinet az idei évre 2,8 százalékos gazdasági növekedéssel számol, míg az Európai Bizottság 2,5 százalékos, a Világbank 2,6 százalékos román GDP-bővülést prognosztizál.

Lassul az infláció is

Januárban 1,3 százalékponttal 15,1 százalékra mérséklődött az éves infláció Romániában a tavaly decemberi 16,4 százalékról - közölte kedden a országos statisztikai intézet (INS).

Tavaly decemberhez képest a fogyasztói árak 0,3 százalékkal emelkedtek januárban.

Az elmúlt 12 hónapban 14,3 százalékos volt az átlagos infláció. Legnagyobb mértékben az élelmiszerárak emelkedtek, átlagosan 22,47 százalékkal, míg a nem élelmiszer jellegű termékek 11,88, a szolgáltatások pedig 10,27 százalékkal drágultak.

Az INS adatai szerint legnagyobb mértékben a cukor drágult, 63,37 százalékkal. Januárban a vaj 47 százalékkal került többe, mint egy évvel korábban, a tojás 33,72, a tej 34,48, az étolaj pedig 34,35 százalékkal. A földgáz ára 27,79, a villanyáramé pedig 21,23 százalékkal nőtt egy év alatt.

Az éves infláció tavaly novemberben 16,8 százalékon tetőzött Romániában, az azt követő két hónapban lassulni kezdett. A Román Nemzeti Bank (BNR) előrejelzése szerint az infláció az elkövetkező hónapokban is magas marad, csak a harmadik negyedévben csökken egyszámjegyűre.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Adót vetne ki az EU az ultrafeldolgozott élelmiszerekre
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 17:56
A szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében megadóztatná az Európai Unió a boltokban kapható alkoholos koktélokat is.
Makro / Külgazdaság Közel harmadára csökkenti a Svájccal szembeni vámokat az Egyesült Államok
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 17:28
A Trump-adminisztráció ezúttal Svájccal állapodott meg a vámcsökkentésről, miután az elmúlt hónapokban visszaesett az ország ipari exportja. 
Makro / Külgazdaság Az orosz külügy ismét egy budapesti békecsúcsról beszél
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 16:16
Nyitottak arra, hogy Vlagyimir Putyin és Donald Trump Budapesten találkozzon. Múlt héten Trump is arról beszélt, hogy örülne, ha Budapesten találkozhatna az orosz elnökkel.
Makro / Külgazdaság Csak úgy tűnik, hogy nincs, de Európának is lehet aduásza
Imre Lőrinc | 2025. november 14. 14:52
Egyre inkább a racionalitás veszi át a szerepet az európai fenntarthatósági gyakorlatokban a zöld illúziók kergetése helyett. Az ESG-szempontok figyelembevétele ugyanis az adott cég üzleti megtérülése miatt fontos. A geopolitikai síkon pedig az új iparágak feletti kontroll az adott ország befolyásszerzését is elősegítheti. A Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia keretében Wieder Gergő, a KPMG szakértője arról is beszélt, hogy Kína és az Egyesült Államok szorításában mi lehet az Európai Unió ütőkártyája.
Makro / Külgazdaság A Tisza gazdaságpolitikusa szerint az Orbán-Trump deal nem helyettesítheti az uniós forrásokat
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 14:31
A vissza nem térítendő támogatások helyébe nem léphet az amerikai devizacsere-ügylet, amelyről Orbán Viktor megállapodott Donald Trumppal. Kármán András szerint a költségvetési hiány sem finanszírozható az érkező dollárokból.
Makro / Külgazdaság Álhír terjed a magyar nyugdíjrendszer változásáról: szakértő tisztázta, mi lesz jövőre
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 13:47
Gyökeres változásról szóló álhírek jelentek meg a magyar nyugdíjrendszerről, de egy nyugdíjszakértő megerősítette: jövőre sem változik a nyugdíjba vonulás folyamata. A korhatár is marad.
Makro / Külgazdaság Döntött a kormány: újabb csoport veheti igénybe a CSOK Pluszt
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 13:31
Eddig legfeljebb 40 éves nők igényelhették a hitelkonstrukciót, a kormány most eltörölte a felső korhatárt.
Makro / Külgazdaság Erre a listára nem lehetünk büszkék, a svédek annál inkább
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 13:00
A második becslés is megerősítette, hogy éves szinten és havi alapon is nőtt az euróövezet és az Európai Unió gazdasága.
Makro / Külgazdaság Ha a benzinkutakon múlik, nyugodt hétvégénk lesz
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 12:45
Egyik típus sem lesz drágább holnaptól. Sajnos olcsóbb sem.
Makro / Külgazdaság Új szelek fújnak, hihetetlen pénzeket önthetnek a német gazdaságba
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 11:18
A német Bundestag költségvetési bizottsága péntek reggel véglegesítette a 2026-os büdzsét, amely jelentős gazdaságélénkítő beruházásokat tartalmaz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG