3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ukrajna szerint a magyar kormány saját polgárainak üzen, amikor Ukrajnát ostorozza – egyébként pedig már rég leválhatott volna az orosz gázról, ha aggódik az energiabiztonság miatt. Ők az EU-t választanák a Független Államok Közössége helyett, úgyhogy ha mi mennénk, akkor csak szóljunk.

Magyarország manipulatív kijelentései, amelyek szerint Ukrajna az orosz gáztranzit leállításával nehéz gazdasági helyzetbe hozta az Európai Uniót, egy politikailag motivált, belföldi fogyasztást célzó tájékoztató kampány részét képezik – közölte az ukrán külügyminisztérium szerdán a Jevropejszka Pravda ukrán hírportálnak adott kommentárjában, amelyről az MTI számolt be.

A kijevi tárca hangsúlyozta, hogy az európai energiapiacon a problémák egyetlen oka mindig is Oroszország volt.

„A Kreml évtizedek óta használta fegyverként az energiát, zsarolva az európai kormányokat és aláásva az energiabiztonságot” -

szögezte le. A minisztérium utalt az Európai Bizottság 2025. január 1-jei közleményére is, amelyben a testület egyértelműen megállapította, hogy Ukrajna előre bejelentett döntése nem gyakorolt negatív hatást az uniós országok energiabiztonságára és a fogyasztói árakra az európai piacon.

Aki akar, le tud válni az orosz gázról

„A magyar vezetés újabb manipulatív kijelentései, amelyek szerint Ukrajna azon döntése, hogy 2025-től nem újítja meg az agresszor állammal, az Oroszországi Föderációval kötött tranzitmegállapodást, negatív hatással lett volna a fogyasztói árakra, egy politikailag motivált, belföldi fogyasztást célzó tájékoztató kampány része” – fogalmazott a külügyminisztérium a hírportálhoz eljuttatott közleményében.

Hangsúlyozta, az Európai Bizottság és az európai kormányok sikeresen együttműködnek az ellátási források diverzifikálása és az energiafüggetlenség növelése érdekében, és minden európai ország megtalálta a lehetőséget arra, hogy gazdaságát és lakosságát alternatív energiaforrásokkal lássa el az Egyesült Államokból és a Közel-Keletről. A tárca szerint a huszonhét uniós országból mindössze kettő nem birkózott meg ezzel a feladattal, és most mást próbál hibáztatni a problémája miatt. Ezzel a magatartással valójában akadályozzák az Egyesült Államok és más partnerek hozzáférését az európai energiapiachoz.

Ukrajna szívesen beül a helyünkre az EU-ba és a NATO-ba, ha Oroszországot választjuk

Ha a magyar fél prioritása inkább Oroszország megerősítése, mint az EU-é és az Egyesült Államoké, akkor ezt őszintén be kell vallania.

Ukrajna készen áll arra, hogy elfoglalja a megüresedő helyet az EU-ban és a NATO-ban, ha Magyarország úgy dönt, hogy lemond róla, és inkább a Független Államok Közösségéhez vagy a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéhez csatlakozik

- jegyezte meg a tárca az MTI összefoglalója szerint.

Ukrajna és Oroszország között az európai gáztranzitról szóló szerződés 2024 végén ért véget, miután az ukrán fél úgy döntött, hogy nem újítja meg.

Szíjjártó Péter reagált: ebből így nem lesz ukrán EU-tagság?

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter már reagált is az ukrán közlésre. Facebook-posztjában Ukrajna uniós csatlakozásának megakadályozására utal:

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG